تصاویر | کشف آب انباری از دوره صفوی در بازار قم

بررسی‌ها نشان می‌دهد درب این آب انبار در زیرزمین یکی از مغازه‌های راسته بازار کهنه قم می‌باشد که تاکنون مسدود بوده است.

عکس‌ها: مهر
61282

بازار آماده دلار کمتر از ۱۰ هزار تومان می‌شود؟

کاهش قیمت دلار در چند روز گذشته، از اتفاقاتی بوده که خبرهای اقتصادی زیادی را به خود معطوف کرده است.  قیمت دلار که سال گذشته و در فصل بهار تا حدود ۱۷ هزار تومان افزایش داشت و در میانه سال گذشته با ریزش ۶ هزار تومانی به حدود ۱۰ و ۱۱ هزار تومان نیز رسیده بود، دوباره از اواخر سال گذشته روند افزایشی به خود گرفت.

گرچه افزایش قیمتها هرگز قابل مقایسه با نوسانات ابتدای سال ۹۷ نبود ولی به هر حال قیمت دلار آمریکا را تا حدود ۱۵ هزار تومان افزایش داد. روز یکشنبه قیمت‌ها تا مرز ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان کاهش یافت که این سبب شده برخی انتظارات از تداوم کاهش قیمتها خبر می دهند اما برخی کارشناسان این روند را مقطعی می دانند.

در همین رابطه محمد تقی فیاضی، کارشناس اقتصادی، به خبرنگار خبرآنلاین گفت: در بازار ارز پس از محدودیتهایی که ایجاد شد، عملا امکان افزایش تقاضا از بین رفت. به بیان دیگر شکل دادن به بازارهای موازی، در کنار سخت‌تر شدن ثبت سفارش و محدود کردن ارز مسافران، سبب شد تا بازار ارز بخشی از تقاضای خود را از دست بدهد. این امر به معنای از دست رفتن بازار تعادلی و قیمت تعادلی است. در کنار این مساله، چند قیمتی شدن ارز در چند بازار موازی نیز عملا مانعی مهم برای یافتن قیمت واقعی است.

قیمتها به خودی خود علائمی هستند برای تولیدکننده و مصرف کننده، مساله اصلی نوسانات نابهنگام و سریع است که عملا موجب مشکلات می‌شود.

او با بیان اینکه قیمت تعادلی قیمتی حاصل از مناسبات بازار است ادامه داد: عاملی که نقش اصلی را در کنترل و کاهش قیمت ارز در ایران دارد، کنترل تقاضا است که به لحاظ فیزیکی دسترسی به ارز را محدود کرده است. از سوی دیگر چند برابر شدن قیمت‌ها در کوتاه مدت عملا کاهش تقاضای مردم را هم که با کاهش قدرت خرید مواجه شده بودند به همراه داشت که پایین آمدن آمار واردات ناشی از همین عامل است.

این کارشناس اقتصادی افزود: از دیگر عوامل می توان به افزایش قیمت سامانه نیمایی و اجبار دولت برای سوق دادن بخشی از تقاضای دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به سامانه نیما اشاره کرد. از سوی دیگر دستورالعمل بانک مرکزی در رابطه با صادرکنندگان هم عملا انگیزه عمده صادرکنندگان به ویژه پتروشیمی ها را برای عرضه ارز ناشی از صادرات افزایش داده است. به این اعتبار فکر می کنم سیاستهای بانک مرکزی تاثیر خوبی بر کاهش قیمت ها داشته ولی به هر روی محدودیتها فعلا بازار را کنترل می کنند.

فیاضی در رابطه با نقش کاهش قیمت ارز بر نرخ قیمت کالاها در کشور تاکید کرد: قیمتها به خودی خود علائمی هستند برای تولیدکننده و مصرف کننده، مساله اصلی نوسانات نابهنگام و سریع است که عملا موجب مشکلات می شود. ثبات نرخ به هر حال از تلاطم چه مثبت و چه منفی اثر بهتری خواهد داشت. با این همه چنانچه قیمتها به کاهش ادامه دهند و این روند تثبیت شود آن گاه می توان از کاهش قیمتها صحبت کرد.

وی در رابطه با تداوم کاهش قیمت ارز تصریح کرد: پول ملی ایران اغلب از راه تزریق پول نفت به شکل مصنوعی تقویت می شد که این امکان فعلا موجود نیست. از سوی دیگر رشد اقتصادی کشور هم برای دومین سال پی‌درپی منفی خواهد شد، از سوی دیگر احتمال کسری بودجه نیز وجود دارد که آن نیز عملا به چاپ پول و متعاقب آن کاهش ارزش پول ملی می انجامد، با این وصف چگونه می توان از تقویت پول ملی در میان مدت سخن گفت؟ من فکر می کنم نهایتا در کوتاه مدت و کمتر از یک سال آینده می توان به این شکل قیمت ها را اداره کرد و به ادامه مسیر کاهشی دلار کمک کرد اما پس از آن وضعیت دگرگون خواهد شد.

فیاضی در ادامه با اشاره به احتمال کاهش بیشتر نرخ دلار در بازارها تاکید کرد: با توجه به نوسانات شدید در کوتاه مدت و کنترل دستوری نرخ ارز طی این مدت در صورتی که از چرخه سرکوب دستوری قیمتها خارج نشویم بعید نیست ظرف دو تا سه سال آینده دوباره با جهش قیمت ارز مواجه شویم.

کاهش قیمت دلار؛ روزی ۱۰۰ تومان

هر عاملی که کاهش قیمت را موجب شده باشد در هفته گذشته قیمت دلار آمریکا را حدود ۷۰۰ تومان ارزان تر کرده است. نمودارها نشان می دهند طی روزهای ۲۰ تا ۲۴ تیرماه بیشترین کاهش قیمت دلار و رسیدن آن به مرز ۱۲ هزار تومانی ثبت شده است. به این اعتبار می توان گفت نرخ دلار در بازار تهران و ظرف یک روز گذشته به طور میانگین روزی ۱۰۰ تومان کاهش داشته است.

۲۲۶۲۲۸

کمال‌وندی درباره الحاق ایران به کنوانسیون مدیریت سوخت توضیح داد

بهروز کمال وندی سخنگوی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی درباره کنوانسیون لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتو زا، اظهار داشت: این کنوانسیون هیچ نگرانی برای ما ایجاد نمی‌کند.

وی افزود: حدود دو سال به صورت مستمر حداقل ۱۶۰۰ ساعت کار کارشناسی با مشارکت بخش های مختلف اعم از ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و در در کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره آن صورت گرفته است.

کمال وندی با بیان اینکه ارتقای ایمنی چه برای افراد و چه برای محیط زیست و کارکنان تابع استانداردهاست، افزود: حق شرط در این کنوانسیون برای ما محفوظ است و تصویب این کنوانسیون با رای بالا، پیامی قوی برای کشورهایی است که جمهوری اسلامی ایران را متهم به سلاح هسته ای می کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین تصریح کرد: در این کنوانسیون موضوعی غیر از ایمنی و محیط زیست مطرح نیست.

کمال وندی با بیان این که با عضویت در این کنوانسیون از تجربیات دنیا استفاده می‌کنیم، افزود: ما کشور هسته‌ای فعال از نظر سوخت نیروگاه و سوخت راکتور هستیم؛ اگر این کنوانسیون با رأی بالا تصویب شود این پیام را به دنیا می‌دهد، که کسانی که ما را متهم به سلاح هسته‌ای می‌کنند بیهوده گفته و ما چیزی غیر از ایمنی و اطمینان از حفظ محیط زیست را دنبال نمی‌کنیم.

وی افزود: قطعاً باید در نگهداری و حمل سوخت مصرف شده استانداردها رعایت شود ما می‌توانیم در این راه از تجربیات کشورها استفاده کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: پیوستن به این کنوانسیون نگرانی ندارد و پیام قوی است به آنهایی که می‌گویند ایران قواعد بین المللی را درباره فعالیت هسته‌ای قبول ندارد.

وی با بیان این که ما در پیوستن به این کنوانسیون حق شرط‌هایی را لحاظ کردیم، گفت: کشورهایی مثل چین و نیوزیلند با حق شرط عضو شدند لذا هیچ مورد نگران کننده‌ای وجود ندارد. ما با عضویت می‌توانیم از تجارب خوب دنیا استفاده کنیم در این کنوانسیون کشورهایی هستند که فعالیت هسته‌ای‌شان به مراتب کمتر از ما است.

کمال وندی گفت: ما بعد از پیوستن باید گزارش‌هایی را سه سال یکبار بدهیم که احتیاج به راستی آزمایی ندارد مثل آژانس نیست ما با عضویت به ۷۹ گزارش دیگر دسترسی پیدا می‌کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی خطاب به مجلس گفت: مجلس از این فرصت تاریخی به خصوص در مقطع فعلی استفاده کند، رأی بالا به این کنوانسیون پیام قوی در سطح بین المللی خواهد داشت.

310311

جزئیات تیراندازی راننده نماینده اصفهان در مجلس

سردار هداوند اظهارکرد: حدود ساعت ۲۰ و ۱۵ دقیقه شب گذشته، حجت‌الاسلام احمد سالک – نماینده مردم اصفهان – برای ضبط برنامه تلویزیونی در دفتر یکی از شبکه‌های تلویزیونی حضور یافت و راننده وی نیز در خیابان دانشگاه، تقاطع خیابان لبافی‌نژاد منتظر اتمام ضبط برنامه بود تا پس از آن به همراه نماینده مردم اصفهان به دفتر کارش بازگردند.

وی ادامه داد: حدود ۱۵ دقیقه از توقف خودرو کنار خیابان گذشته و راننده داخل خودرو مشغول کار با تلفن‌همراه بود که یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین حدوداٌ ۱۷ تا ۱۸ ساله نزدیک این خودرو شدند و نفر ترک‌نشین ضمن پیاده شدن از موتورسیکلت ظاهراً به قصد سرقت نزدیک خودرو شد که راننده متوجه موضوع شد و به دنبال آنان دوید.

هداوند با بیان اینکه راننده حین حرکت به سمت سارقان، با مسلح کردن اسلحه یک تیر هوایی شلیک کرد، گفت: در نهایت حین قراردادن اسلحه داخل غلاف، با توجه به مسلح بودن اسلحه یک تیر شلیک شد و به پای راست راننده اصابت کرد که وی بر اثر این حادثه مجروح شد.

به گفته وی بلافاصله بعد از این حادثه و با تماس شهروندان با سامانه فوریتهای پلیسی ۱۱۰ و اورژانس، عوامل انتظامی و امدادی در صحنه حاضر شدند همچنین فیلم مداربسته به‌طور کامل به ثبت جزئیات این حادثه پرداخته است.

جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ در پایان گفت: تیم‌های پلیس پیشگیری و آگاهی در تلاش برای شناسایی و بازداشت متهمان این پرونده هستند.

۲۳۵۲۳۸

راز برخورد متفاوت صداوسیما با دو تولیت آستان قدس رضوی/ چرا مروی مثل رئیسی روی آنتن نمی‌رود؟

حدود سه ماه و نیم از انتصاب رئیس جدید آستان قدس می‌گذرد. نام حجت‌الاسلام احمد مروی و این مجموعه در این ماه‌ها در مقایسه با تولیت سابق آستان قدس، کمتر سرخط اخبار رسانه‌ها قرارگرفته است. این در حالی است که آستان قدس طی سال‌های اخیر، بارها سوژه رسانه‌ها بوده است.

از ابتدای سال جاری، مجموعاً موارد انگشت‌شماری پیش‌آمده است که نام مروی به شکل گسترده در رسانه‌ها مطرح شود. انتصاب او در این سمت، همزمان با سیلی بود که نیمه غربی کشور را در برگرفته بود و انتشار تصاویر تولیت آستان قدس در لرستان و گلستان، حین گفت‌وگو با مردم سیل‌زده و ارائه خدمات به آنها توسط صداوسیما و رسانه‌های دیگر، نشانه‌ای بر حضور رسانه‌ای او بود و اینکه آستان قدس در مرکز توجه‌ها باقی خواهد ماند، اما تب‌وتاب حضور رئیس جدید به‌سرعت کم شد و شرایط به‌گونه دیگری رقم خورد.

مهم‌ترین اخباری که طی این ماه‌ها و به شکل نسبتاً گسترده درباره حجت‌الاسلام مروی به‌واسطه صداوسیما منتشر شده است، می‌توان با انگشت‌های دست شمرد که شامل دیدار وی با رئیس‌جمهوری و گروهی از وزرا، استاندار خراسان، تولیت آستان کاظمین، اصحاب رسانه و رئیس سازمان صداوسیما، مراسم ثبت لوگوی رضوی بر محصولات به نشر وابسته به آستان قدس رضوی می‌شود. علاوه بر این، مهم‌ترین مطلبی که در رسانه‌ها از وی نقل شده است، مربوط به انتقادش از برنامه‌های مذهبی صداوسیما و خلاصه شدن آنها در پوشش برنامه‌های مداحی می‌شود. حتی در روزهای نزدیک به ولادت امام رضا (ع) چندان شاهد حضور و سخنرانی زنده و سراسری وی در رسانه ملی نبودیم.

این در حالی است که در مدت مشابه بعد از انتصاب تولیت پیشین، خبرگزاری صداوسیما حداقل ۱۲ خبر مرتبط با وی را پوشش داده است. علاوه بر این، در بخش‌های مختلف سیما نیز گفت‌وگو، سخنرانی و حتی اقامه نمازش پخش می‌شد. حتی در اتفاقی نادر، آبان ماه سال گذشته سخنرانی وی به‌طور همزمان از سه شبکه یک، دو و قرآن پخش شد. یک جست‌وجوی ساده در آرشیو فیلم‌های این سازمان نیز گویای این نحوه برخورد متفاوت با تولیت پیشین و فعلی است.

البته این تفاوت رویکرد به تولیت رئیسی و مروی محدود به صداوسیما نمی‌شود. دیگر رسانه‌ها نیز اتفاقات خبرسازی چون برکناری برخی از مسئولان این مجموعه در راستای مبارزه با فساد، راه‌اندازی دفاتر استانی، واکنش مسئولان و حجت‌الاسلام رئیسی به بحث عدم پرداخت مالیات توسط این مجموعه و راه‌اندازی تیم حفاظت در آستان قدس را در دستور کار خود قرار داده بودند.

حال این پرسش مطرح می‌شود، آیا باید فرصت بیشتری به صداوسیما، رسانه‌ها و متولی تازه آستان داد تا اخبار این مجموعه به مرکز توجه‌ها بازگردد یا آنکه حضور کمرنگ رسانه‌ای آستان قدس، به سبب چهره کمتر سیاسی حجت‌الاسلام مروی ادامه خواهد یافت؟ البته انتقاد اخیر حجت‌الاسلام مروی نسبت به برنامه‌سازی در سیمای ملی شاید دلیل دیگری برای به حاشیه رانده شدن او در این سمت باشد.

۱۷۲۷

نفت جهانی به بالای ۶۷ دلار رسید

ازآنجایی که تولیدات صنعتی چین و آمار خرده‌فروشی از انتظارات فراتر رفت، قیمت نفت در معاملات امروز افزایش یافت اما به علت کندی رشد اقتصادی این کشور به کمترین میزان در چند دهه گذشته در سه ماهه دوم، این افزایش‌ها در مجموع محدود کرد. هر بشکه نفت برنت با ۳۱ سنت افزایش ۶۷.۰۳ دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۱۸ سنت افزایش ۶۰.۳۹ دلار معامله شد. هر دو شاخص نفتی هفته گذشته، به علت کاهش ذخایر نفت آمریکا و تنش‌های دیپلماتیک در غرب آسیا بیشترین افزایش طی ۳ هفته گذشته را ثبت کردند.

همچنین به دنبال آغاز به کار ۲ تاسیسات جدید، میزان پالایش نفت خام چین در ماه ژوئن به رکورد ۱۳.۰۷ میلیون بشکه در روز رسید که ۷.۷ درصد بیش از سال گذشته است.

۲۲۶۲۳۱

مه، بازی دوستانه پرسپولیس را لغو کرد

به گزارش تسنیم، پرسپولیس که قرار بود عصر امروز (دوشنبه) دو بازی دوستانه با یک تیم ترکیه‌ای در محل اردوی خود داشته باشد به خاطر مه شدید مجبور به لغو بازی اول خود شد. این در حالی است که سرخپوشان منتظرند شرایط آب و هوایی در یکی دو ساعت آینده بهتر شود تا بتوانند حداقل یک بازی تدارکاتی داشته باشند.

گابریل کالدرون پیش از این از وضعیت آب و هوایی محل اردوی تیمش که مدام با بارش باران و مه شدید است، ابراز گلایه کرده بود.

این در حالی است که تعدادی از هواداران پرسپولیس که در بین آنها چند خانم هم دیده می‌شود، برای تماشای بازی سرخپوشان در محل اردوی این تیم حاضر شده‌اند.

نکته قابل توجه اینکه فصل پیش استقلال هم در همین محل (کار تپه) اردوی آماده‌سازی خود را برپا کرد که با همین مشکلات و اعتراض وینفرد شفر مواجه شد. با این حال و با وجود هشدارهایی که در مورد شرایط نامساعد آب و هوایی محل اردو به مسئولان باشگاه پرسپولیس داده شده بود، باز هم آنها این محل را برای برگزاری اردوی تیم‌شان انتخاب کردند.

43 43

مهار  پیاپی ۴ حادثه کلکتور فاضلاب در محور شمال اصفهان

به گزارش خبرآنلاین استان اصفهان، سید محمد حسین صالح دلیل وقوع این حوادث را فرسودگی شبکه فاضلاب دانست و اظهار داشت: قدمت شبکه فاضلاب در  این منطقه به بیش از ۴۰ سال می رسد و خوردگی ناشی از فرسودگی شبکه باعث بروز حادثه شده است.

وی به یکی دیگر از عواملی که منجر به وقوع حادثه شد پرداخت و  گفت:در ماه های اخیر که بارندگی قابل  توجهی صورت گرفت متاسفانه آبهای سطحی ناشی از بارندگی ها به شبکه فاضلاب هدایت شدند که این امر شوک هیدرولیکی به شبکه وارد نمود و حوادثی را رقم زد.

مدیر آب و فاضلاب منطقه ۴ اصفهان با اشاره به وقوع حوادث  در این منطقه افزود: در بهار سال جاری کلکتور ۱۶۰۰ خیابان لاله،کلکتور ۱۰۰۰ خیابان اوحدی،کلکتور۱۵۰-۷۰ خیابان چمران دچار حادثه شدند که عمق ،قطر و دبی زیاد   از مهم ترین عواملی بود که باید در مهار این حوادث در نظر گرفته می شد.

وی به عمق بیش از ۹ متر شبکه فاضلاب اشاره کرد و تصریح نمود: عمده تاسیسات فاضلاب در عمق ۹ متری با قطر ۱۶۰۰ و۱۰۰۰ میلیمتر بوده که فاضلاب با دبی بسیاربالا در آن جریان داشته اما با این وجود این حوادث، با تلاش و تخصص کارکنان در کوتاهترین زمان ممکن رفع شد.

مدیر آبفا منطقه ۴ وقوع حادثه خیابان لاله را یکی از بزرگترین حوادث شبکه فاضلاب دانست و بیان داشت: این حادثه به دلیل ریزش منهول فاضلاب رخ داد و  حجم زیادی فاضلاب در این شبکه در جریان بود اما بدون کوچکترین پس زدگی، این حادثه با هماهنگی پلیس راهور بدون ایجاد ترافیک سنگینی  مهار شد.

وی خاطر نشان ساخت:طول شبکه فاضلاب در منطقه ۴ حدود ۸۰۰ کیلومتر است که بخش زیادی از این شبکه به دلیل قدمت بیش از ۴۰ سال نیاز به بازسازی دارد چراکه جنس لوله های به کار رفته بتنی ست که به مرور زمان دچار خوردگی گردیده است.

صالح به پروژه بازسازی شبکه فاضلاب منطقه ۴ اشاره کرد و اعلام کرد: مقرر گردید در قالب طرحی بیش از ۵هزار و ۵۰۰ کیلومتر از شبکه فرسوده فاضلاب در این منطقه، با اعتباری بالغ  بر ۲۰ میلیارد تومان بازسازی شود.

وی  ادامه داد: اعتبار مورد نیاز بازسازی شبکه فاضلاب منطقه ۴ قرار شده از طریق فایناس خارجی و اعتبارات جاری تامین شود.

46

ظرفیت مراکز توانبخشی روزانه‌ی کشور به ۱۸۰۰ نفر افزایش یافت

وحید قبادی دانا در آیین افتتاح ۶۴ پروژه و طرح توانمندسازی بهزیستی به صورت ویدیو کنفرانس در ۲۴استان،  اظهار کرد: امروز افتتاح ۶۴پروژه‌ی توانبخشی بهزیستی در کشور، باعث افزایش ظرفیت و حضور بیش از یک هزار و ۸۰۲ نفر معلول در مراکز شبانه روزی نگهداری معلولان خواهد شد.

وی افزود: 64 پروژه‌ی توانبخشی سازمان بهزیستی کشور شامل مراکز توانبخشی و شبانه روزی نگهداری بیماران روانی مزمن، خانه‌های کوچک معلولان و خانه‌های اجتماع محور است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ضمن قدردانی از تلاش مدیران کل‌ بهزیستی استان‌ها برای افتتاح پروژه‌های توانبخشی بهزیستی در ۲۴استان، خاطرنشان کرد: همزمان با سراسر کشور۶۴ پروژه‌ی توانبخشی بهزیستی در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، قزوین، هرمزگان، کردستان، کرمان، گلستان، گیلان و لرستان به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

46