تجمع مهندسان ناظر در اعتراض به تفاهم نامه با شهرداری تهران/ معاونت شهرسازی: قول پیگیری می دهیم

  • تجمع مهندسان ناظر در اعتراض به شهرداری تهران


  • تجمع مهندسان ناظر در اعتراض به شهرداری تهران


  • تجمع مهندسان ناظر در اعتراض به شهرداری تهران


  • تجمع مهندسان ناظر در اعتراض به شهرداری تهران


 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین با وجودی که مهدی چمران رئیس شورای شهر گفته بود مشکلات شغلی بین شهرداری تهران و سازمان نظام مهندسی در پی لغو یکجانبه تفاهم نامه بین این دو نهاد حل و فصل شده است، امروز عصر تعدادی از مهندسان ناظر در اعتراض به نحوه کار شهرداری تهران و تفاهم نامه جدید با با سازمان نظام مهندسی با تجمع در مقابل معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ضمن انتقاد از عملکرد سازمان نظام مهندسی خواستار اصلاح تفاهم‌نامه مذکور و شیوه ارجاع کار به مهندسان ناظر شدند.

 

یکی از این معترضان با اشاره به عملکرد سازمان نظام مهندسی به خبرنگاران گفت: از برخوردهای سلیقه‌ای و گزینشی که بوی رانت دارد به ستوه آمده‌ایم، چرا که در زمینه بحث ارجاع ، کار به افراد خاص ارجاع داده می‌شود.

حسین مهاجر مدیر روابط عمومی معاونت شهرسازی شهرداری تهران در این باره به سرویس مشکلات مردم گفت:نمی شود از الان چیزی گفت ولی امیدواریم احقاق حق افرادی که این وسط حقشان ضایع می شود به خصوص مردم و مهندسان ناظر صورت گیرد. در بند آخر تفاهم نامه جدید که بین شهرداری و نظام مهندسی و سایر ارگانهای ذیربط منعقد شد، مقرر شد این تفاهم نامه قابل پایش و بررسی و اصلاح شود. البته این تغییرات این منوط به مطالبات مهندسان ناظر است. ما وظیفه داریم موارد را اطلاع دهیم و این کار را می کنیم.

در این تجمع مهندسان ناظر و مدیران شرکت‌های حقوقی نظارت در اعتراض به شیوه ارجاع کار به مهندسان ناظر مقابل ساختمان معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران حضور پیدا کردند و خواستار اصلاح شیوه ارجاع کار به مهندسان و لغو تفاهمنامه این نهاد با سازمان نظام مهندسی شدند. معترضان به دعوت مسئولان این معاونت به سالن اجتماعات دعوت شدند تا به مشکلشان رسیدگی شود.

یکی از مهندسانی که در این تجمع حضور داشت به خبرنگاران گفت: حدود 20 سال پیش مصوبه‌ای از سوی هیئت وزیران تعیین شد که بر اساس آن سازمان نظام مهندسی موظف به معرفی مهندس ناظر به مالک ساختمان شد. علی‌رغم اینکه این مصوبه در سال 75 به وزارتخانه مربوطه و سپس به سازمان نظام مهندسی ابلاغ شد اما هیچ‌گاه به اجرا درنیامد در حالی که هر سه سال یکبار باید نسبت به اصلاح، ویراش و یا لغو قانون اقدام می‌شد.
او ادامه داد: در سال 92 تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران به امضا درآمد که بر اساس آن سیستم ارجاع کار به مهندسین ناظر ایجاد شد تا عدالت برقرار شود اما این اقدام تنها منجر به رانت و معرفی کارهای بزرگ به شرکت‌های خاص شد.

این مهندس ناظر در تأیید ادعای خود گفت: مالک ساختمان موظف است هزینه‌ای به صورت مستقیم به حساب سازمان نظام مهندسی واریز کند تا سایر مراحل صدور مجوز ساخت انجام شود. این پول نقد در حساب سازمان نظام مهندسی باقی می‌ماند تا زمانی که مجوز ساخت صادر شود، در ادامه سازمان در ازای ارجاع کار به مهندس ناظر 5 درصد پول را برداشت می‌کند این در حالی است که بسیاری از پروژه‌‌های بزرگ به تعداد خاصی از مهندسان واگذار می‌شود.

او با بیان اینکه هیچ‌گاه شفاف‌سازی برای ارجاع پروژه‌ها به مهندسان وجود نداشته است، توضیح داد: تعداد عرضه و تقاضا در بازار خدمات مهندسی بسیار متفاوت است و عرضه خدمات بیشتر از تقاضاست به همین دلیل سیستم و فرمولی که تعیین کرده‌اند فسادی برای راه‌اندازان سیستم ارجاع، ایجاد می‌کند.

او گفت: تفاهمنامه اخیر شرایط را نسبت به گذشته بدتر خواهد کرد چرا که بر اساس آن پروژه‌های بالای 3 هزار و 500 متر به اشخاص حقوقی (شرکت‌های طراح – ناظر) و کمتر از آن به افراد حقیقی ارجاع می‌شود این در حالی است که حدود 95 درصد پروژه‌های ساختمانی کمتر از 3 هزار و 500 متر است. این امر باعث ارجاع کار بیشتر به مهندسان حقیقی و بروز فساد می‌شود در حالی که نظارت حق همه منهدسان ناظر است.

این مهندس ناظر با بیان اینکه در چنین شرایطی شاهد ورشکستگی شرکت‌های حقوقی نظارت خواهیم بود،‌ ادامه داد: ما خواستار لغو ارجاع کار به مهندسان ناظر تا تنظیم شیوه‌نامه‌ای جدید هستیم. درخواست اشخاص حقیقی بازگشت شیوه ارجاع کار به شیوه نیمه دوم سال 91 است که بر اساس آن شرکت‌های حقوقی طبق ظرفیت و صلاحیتشان حق انتخاب داشتند.

 

45231

 

دکتر روحانی: بیکاری در آذربایجان غربی با توجه به مزایای موجود استان مفهوم ندارد

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، حجت الاسلام حسن روحانی بعد از ظهر دوشنبه در دیدار با علما، ایثارگران و برگزیدگان آذربایجان غربی با اشاره به تعلق خردادکاه به امام راحل گفت: نمی توان در جمعی با حضور علما و فرهیختگان از جملات امام و نعضتی که ایشان پایه گذاری کردند استفاده نکنیم

وی با اشاره به حوادث و رخدادهای خرداد سال ۴۲ اظهارداشت: ۱۳ خرداد سال ۴۲ مصادف بود با سالروز عاشورای حسینی و سخنرانی معروف و به یادماندنی امام خمینی(ره) که در شرایط خاص و در مدرسه فیضیه قم باعث شد امام راحل بعدها دستگیر و حادثه عظیم ۱۵ خرداد سال ۴۲ شکل گیرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروزه عزت، عظمت، پیشرفت و قدرت ایران اسلامی مرهون امام راحل است طوری که با درایت، تدبیر و صبر ایشان توانستیم از نبرد با قدرت های جهانی سربلند بیرون بیاییم.
روحانی گفت: رهنمودهای ایشان برای مردم و کشور آن هم با دست های خالی شخصیت استثنایی ایشان را نمایش گذاشت.
وی افزود: انتخاب مقام معظم رهبری بعنوان جانشین شایسته امام خمینی یکی از اتفاقات بزرگ نظام را رقم زد زیرا انتخاب ایشان در کمتر از 24 ساعت آنهم پس از فوت امام راحل و در جلسه ای از سوی خبرگان رهبری و همزمان با طرح بحث شورای رهبری اتفاق افتاد.
رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: در دورانی که همه قدرت ها در تلاش برای از بین بردن نظام جمهوری اسلامی و تمامیت ارزی کشور بودند درایت و رهبری امام و مجاهدت مردم ما را سربلند کرد.
روحانی گفت: وحدت و همبستگی بین مردم و البته تمام اقوام و ادیان و شهیدانی که از تمام قومیت ها چه ترک و کرد و ارمنی و آشوری و … داشتیم تمامیت ارزی کشور را در دوران جنگ حفظ کردیم.
وی افزود: استان آذربایجان غربی بعنوان نماد رنگین کمان ادیان و اقوام محسوب میشود که قومیت های مختلف با اتحاد و وحدت در کنار یکدیگر حضور دارند.

رئیس جمهوری کشورمان با تشکر از رشادت و دلیرمردهای های شهدای هشت سال دفاع مقدس از جمله شهیدان باکری، بابایی، همتی، و… تصریح کرد: مردم ایران اسلامی مردم فداکار و قدردانی هستند نه رشادت های شهدا، نه امام راحل را فراموش نکرده و نخواهند کرد.

روحانی گفت:  اتحاد . همبستگی، ایمان و یکپارچگی در بین مذاهب و قومیت های مختلف عامل رسیدن به موفقیت و پیروزی های بزرگ در کشور محسوب میشود که استان آذربایجان غربی نمونه ای از آن است.
وی افزود: وجود این اقوام و ادیان و جوان و پیر مارا بر آن دارد تا از تمام ظرفیت هاو نیروهای فرهیخته در کشور استفاده کنیم ضمن اینکه حضور بانوان در بخش های مختلف کشور میتواند مدیریت کشور را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به وضعیت حج تصریح کرد: مانع تراشی از سوی کشور عربستان و در حالی که مکه، مدینه و حج متعلق به همه مسلمین جهان است مانع ثبات در منطقه و مسلمانان و تامین خواست رژیم صهیونیستی است.

وی افزود : بی ثباتی های منطقه که ریشه در صهوینیسم و تروریست دارد باید با وحدت و دوستی بین اقوام ریشه کن شود.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: ایمان، انسجام، ایستادگی و وحدت مردم، اصلی اساسی است که باعث شده قدرت‌های جهانی در برابر ایران هراس داشته و نتوانند نقشه‌های شوم خود را به اجرا برسانند.

روحانی گفت: در ایران وجود قومیت ها با وحدت، انسجام و یکپارچگی باعث شده در مقابل دشمنان بایستیم که در این میان رهبری هدایتگر نیز مزید برعلت بوده است.
وی افزود: وجود طبیعتی منحصر بفرد، زمین های حاصلخیز و هم مرزی با 3 کشور نمیتواند با واژه ای بنام بیکاری توام شود و باید از این مرزها در روابط با کشورهای همسایه بهره ببریم.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: دولت  49 طرح و پروژه با اعتباری بالغ بر 949 میلیارد تومان برای استان آذربایجان غربی در نظر گرفته است که همه این طرح ها تا پایان سال 96 اجرایی خواهند شد ضمن اینکه دولت به جد از طرح اتصال راه آهن ارومیه به راه آهن سراسری کشور پیگری می کند.

وسوسه استاندار برای خرید و فروش موسیر/التیماتوم استاندار به استانداری!

به گزارش خبرانلاین به نقل از خبرگزاری مهر لرستان ، نهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان در استانداری لرستان و با حضور مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار شد. در این جلسه به بررسی پروژه های اقتصاد مقاومتی دستگاه های اجرایی در قالب طرح «نیپا» پرداخته شد.

علی هادی چگنی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی لرستان در ابتدای جلسه گزارشی از ثبت پروژه های اقتصاد مقاومتی استان در قالب سامانه نیپا داد و افزود: تاکنون ۹ دستگاه اجرایی استان اطلاعات پروژه های خود را به طور کامل در سامانه ثبت کرده و ۲۰ دستگاه دیگر نیازمند به اصلاح اطلاعات پروژه های خود در سامانه هستند.

التیماتوم استاندار به استانداری!

وی همچنین آماری از دستگاه هایی که هیچ اطلاعاتی از پروژه های خود در سامانه وارد نکرده بودند ارائه داد که نام حوزه استانداری لرستان و معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری در بین این دستگاه ها به چشم می خورد.

همین موضوع باعث شد تا استاندار واکنش نشان داده و بگوید که وقتی استانداری خود کارها را دیر انجام بدهد نمی توان از دیگران توقعی داشت.

بازوند در ادامه جلسه تاکید کرد که دستگاه های اجرایی ظرف ۴۸ ساعت آینده باید هر اطلاعاتی در مورد پروژه های اقتصاد مقاومتی خود که نیاز است را تکمیل و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی تحویل دهند افزود: اگر در این مدت اطلاعات خود را تحویل ندادند از لیست اقتصاد مقاومتی حذف خواهند شد.

وی یادآور شد: کسی که پروژه های اقتصاد مقاومتی اش از لیست حذف شود خودش نیز حذف خواهد شد.

مباحثه مسئولان دو دانشگاه

از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه موضوع کمبود پزشک در تخصص آنکولوژی بود که توسط رئیس دانشگاه آزاد خرم آباد مطرح شد.

یداله ملکی رئیس دانشگاه آزاد خرم آباد افزود: مرکز بیماری های خاص بروجرد از تجهیزات خوبی برخوردار بوده اما فاقد پزشک داروسازی و آنکولوژی است که در این رابطه نیازمند به کمک دستگاه های ذی ربط استان هستیم.

وی با بیان اینکه تنها دانشگاه علوم پزشکی می تواند مشکل ما را در این زمینه حل کند، تصریح کرد: هرچه هزینه نیاز است صرف می کنیم و پول می دهیم تا این پزشک ها را برای مرکز بیماری های خاص بروجرد فراهم کنیم.

استاندار لرستان از رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان خواست تا در این مورد با دانشگاه آزاد همکاری کند که کوروش ساکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان در این رابطه گفت: در کل استان دو پزشک آنکولوژی وجود دارد و نمی توانیم یک پزشک را به بروجرد اختصاص دهیم.

وی با بیان اینکه با توجه به نیاز استان هرساله نیروهای علوم پزشکی در سطح استان تقسیم می شوند، تصریح کرد: در حال حاضر مراکز خودمان با کمبود پزشک و مشکل مواجه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد به عرصه هایی ورود می کند که مربوط به آن نیست، افزود: دانشگاه آزاد یک مرکز مجهز دندانپزشکی در بروجرد راه اندازی کرده و این در حالیست که این مرکز حتی یک عضو هیئت علمی ندارد.

ساکی با بیان اینکه وادی که به آن ورود شده وادی دانشگاه آزاد نیست، تصریح کرد: تخصص انکولوژی شدیدا کم است و الان با بحران در این مورد مواجه هستیم.

وی یادآور شد: مراکز دولتی و بیمارستان های خودمان با کمبود این تخصص مواجه هستند و نمی توانیم نیروهای خود را به سایر مراکز بدهیم.

ابزار نگرانی دادستان خرم آباد

از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه موضوع کشت هزار هکتار گیاهان دارویی در استان از سوی منابع طبیعی بود که واکنش دادستان خرم آباد را در پی داشت.

بر اساس این پروژه قرار است هزار هکتار از اراضی ملی به مردم به صورت موقت واگذار شود تا کشت گیاهان دارویی به مدت ۱۵ سال صورت گیرد.

سعید رازانی دادستان خرم آباد در این مورد گفت: واگذاری اراضی ملی به مردم باید با سازو کارهای قانونی و ویژه ای صورت گیرد تا در آینده مشکلی در این رابطه پیش نیاید.

وی با بیان اینکه در گذشته نمونه های از این دست داشته ایم که با مشکل مواجه شده اند، تصریح کرد: افراد ممکن است این زمین ها را به ویلا تبدیل کنند یا در آن سوله بزنند و یا هر اقدام دیگری که از نظر قانونی مالکیت اراضی ملی و تغییر کاربری آنها را دچار مشکل کند.

دادستان خرم اباد با تاکید بر اینکه در این مورد نگران هستم، افزود: باید قراردادهای این پروژه با تبصره ها و مفاد ویژه و در نظر گرفتن همه جوانب بسته شود.

وسوسه استاندار برای خرید و فروش موسیر

در بخش دیگری از این جلسه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان آماری از کشت موسیر و قیمت فروش آن در استان ارائه داد که باعث شد استاندار لرستان به کشت موسیر برای خود ترغیب و وسوسه شود!

شیرزاد نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به اینکه در منطقه ریمله لرستان در هر هکتار کشت موسیر ۳ تن برداشت شده است، اظهار داشت: هر تن موسیر ۱۵ میلیون تومان و هر کیلو موسیر ۱۵ هزار تومان به فروش می رسد.

وی افزود: این در حالیست که این کشت تنها دو وعده آب نیاز دارد.

استاندار لرستان با اشاره به قیمت خوب خرید و فروش موسیر، از رغبت خود برای کشت و تجارت موسیر حرف زد.

 

شهردار بوسان کره جنوبی:خواهان ارتباط بیشتر بوسان با بندرعباس در زمینه صنایع دریایی و ساحل محور هستیم

به
گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از هرمزگان، سو بیونگ سو (sou biong sou) در دیدار با استاندار هرمزگان با بیان
اینکه شهر بوسان دارای جمعیتی برابر با سه میلیون و 600 هزار نفر است، اظهار داشت:
پنجمین بندر بین‌المللی کره جنوبی در این شهر بندری قرار دارد.

وی
با بیان اینکه بوسان و بندرعباس در بسیاری از جهات تشابهات زیادی با هم دارند،
اضافه کرد: بوسان دروازه ورود به کره‌جنوبی است و از همین رو صنعت کشتی‌سازی و
صنایع دریایی و ساحلی در این شهر رونق قابل توجهی دارد که این امر می‌تواند با
مشارکت با طرح‌های موجود در بندرعباس دستاوردهای خوبی را برای بوسان و هرمزگان
داشته باشد.

شهردار
بوسان کره جنوبی در ادامه با اشاره به حضور رئیس جمهور کره جنوبی طی ماه گذشته در
تهران، یادآور شد:‌ این دیدار بیش از پیش زمینه گسترش همکاری‌های دو جانبه را
فراهم کرده است.

سو
بیونگ سو اضافه کرد: ما در شهرداری بوسان امید داریم در آینده همکاری‌ها بین بندرعباس
و بوسان در زمینه‌های ورزشی، فرهنگی، صنعتی و اقتصادی گسترش یابد و می‌توانیم
تجربیات به دست آمده را در باب کشتی‌سازی و تجارت در قالب پروژه‌هایی با شهر
بندرعباس و استان هرمزگان مبادله کنیم.

وی
تصریح کرد: ما در شهر بوسان، خواهان ارتباط بیشتر با بندرعباس به ویژه در باب
توسعه صنایع دریا و ساحل محور هستیم و از این طریق می‌خواهیم همکاری‌های بیشتری
داشته باشیم.

شهردار
بوسان کره جنوبی گفت: 500 شرکت صنعتی در بوسان مستقر است و این صنایع از دانش
بالایی بهره‌ می‌گیرند.

سو
بیونگ سو در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه مردم کره جنوبی هیچ وقت دوستی و
محبت‌های مردم ایران را فراموش نمی‌کنند یادآور شد: بعد از سال 1973 که شوک نفتی
در دنیا رخ داد، ایران تنها کشوری بود که به کره جنوبی نفت می‌فروخت و کره‌ای‌ها
هیچ وقت این رفتار ایرانیان را فراموش نخواهند کرد و از همین رو خواهان تعامل
بیشتر در کنار ایران هستیم.

خواهرخواندگی
بندرعباس و بوسان کره جنوبی راهی برای تعامل بیشتر
است

جاسم جادری نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های
حمل و نقلی، تجاری و طبیعی و گردشگری هرمزگان و برشمردن فرصت‌های سرمایه‌گذاری در
این استان، اظهار داشت: هرمزگان به دلیل واقع شدن در مسیر کریدور شمال جنوب و
برخورداری از طول هزار و 500 کیلومتر ساحل و 14 جزیره از بخش‌های مهم در باب
سرمایه‌گذاری در منطقه محسوب می‌شود.

وی
ادامه داد: کره جنوبی، کشوری صنعتی و پیشرفته به شمار می‌رود، که طی دهه‌های گذشته
به رشد قابل ملاحظه‌ای رسیده است.

استاندار
هرمزگان با بیان اینکه روابط ایران و کره جنوبی از دیر باز، ‌حسنه و در نهایت
تعامل و اعتماد دو سویه بوده است، افزود: کره‌ جنوبی امروز در شرق آسیا کشوری مهم
و استراتژیک به شمار می‌رود.

جادری
در ادامه گفت: ایرانیان از مردم کره جنوبی خاطرات خوبی دارند چرا که مردم و
مسئولان این کشور همواره در ساختاری عقلانی و منطقی در دوره‌های مخلتف ارتباطات
خود را با ایران حفظ و هر جا لازم بوده همکاری لازم را داشته‌اند و از همین رو
امیدواریم در دوره جدید تعاملی ایران با دنیا بتوانیم بیش از پیش با کره جنوبی
تعامل و ارتباط داشته باشیم.

وی
با بیان اینکه مواضع کره جنوبی در دیپلماسی همواره میانه و به دور از تنش و تحریک
و بر مبنای عقل و درایت بوده است، تصریح کرد: رویه‌ای که جمهوری اسلامی ایران نیز
در منطقه در پیش گرفته بر همین روال است، کما اینکه امروز ایران از کشورهای امن
منطقه به شمار می‌رود و همواره در راستای برقراری و تداوم امنیت موجود، راه صلح و
تعامل را در پیش گرفته است.

استاندار
هرمزگان همچنین با اشاره به موافقت انجام شده برای ایجاد خواهرخواندگی میان بوسان
و بندرعباس، اظهار امیدواری کرد که این گونه ارتباطات بتوانند زمینه تعامل هر چه
بیشتر دو کشور را به دور از حاشیه‌ها رقم بزند.

وی
به ظرفیت‌های صنعتی کره جنوبی و شهر بوسان اشاره و یادآور شد: در هرمزگان آمادگی و
علاقه‌مندی زیادی برای تعریف کارها و پروژه های جدید صنعتی تجاری با مسئولان بوسان
و کره جنوبی وجود دارد.

جادری
با بیان اینکه به واسطه سفرهای کاری، شناخت خوبی از صنایع فعال در شهر بوسان دارم،
ادامه داد: از آنجایی که بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با کشتی‌سازی و
صنایع فراساحل کشور در بندرعباس مستقر است، می‌توان با استفاده از تجربیات و صنعت
کشتی‌سازی کره و شرکت‌های مستقر در بوسان،‌ بهره‌ بیشتری از سرمایه‌گذاری صورت
گرفته، داشت.

استاندار
هرمزگان افزود:‌ هم ایران و هم کره‌جنوبی، رفتار خود را بر اساس یک حکمت و عقلانیت
با توجه به منطقه‌ای که در آن واقع شده‌اند، تنظیم کرده و می‌کنند که این به منزله
یک نقطه اشتراک مهم و راهبردی برای افزایش تعاملات به شمار می‌رود.

وی
در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه هرمزگان، آمادگی و علاقه‌مندی کامل برای
میزبانی از سرمایه‌گذاران کره جنوبی دارد، به برخی از پروژه‌های در دست احداث
اقتصادی در هرمزگان اشاره و خاطر نشان کرد: طرح‌های برزگ اقتصادی از جمله ایجاد
مگاپورت در جاسک در دست پیگیری و اجراست و از همین رو علاقه‌مند به حضور و مشارکت
بخش خصوصی کره جنوبی در این طرح‌ها هستیم.

در
این دیدار، علاوه بر شهردار بوسان کره جنوبی، رئیس اتاق بازرگانی بوسان، رئیس بانک
pnk، نمایندگان و مدیران چند
شرکت صنعتی و نماینده وزارت دریا و آبزیان کره جنوبی نیز حضور داشتند.

در پایان این دیدار
دو طرف هدایایی را به رسم یادبود به یکدیگر اهدا کردند.

 

درآمد عمومی استان اردبیل ۱۴ درصد افزایش یافت

هاشم مظفری در جلسه شورای هماهنگی مدیران وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان اردبیل اظهار داشت: تلاش در سرمایه‌گذاری در بخش صنعت استان اردبیل و رونق آن می‌تواند خلاء بیکاری فصلی در منطقه را برطرف سازد.

وی با اشاره به نرخ بالای بیکاری در استان در مقایسه با میانگین کشوری افزود: با توجه به شرایط اقلیمی منطقه وسهم پایین اشتغال در صنعت و فصلی بودن عمده مشاغل در استان مثل کشاورزی و خدمات، ضرورت سرمایه‌گذاری ویژه بخش خصوصی در بخش صنعت را می‌طلبد تا رشد و نشاط فعالیت اقتصادی در منطقه فراهم شده و با ایجاد مشاغل پایدار، خلاء بیکاری فصلی استان را که یکی از عمده‌ترین مسائل و مشکلات اقتصادی منطقه ومردم است حل شود.

رئیس شورای هماهنگی مدیران وزارت اموراقتصادی و دارایی در استان اردبیل در تشریح آمار شاخص ‌های کلان اقتصادی استان از رشد تولید ناخالص داخلی و سرانه تولید ناخالص داخلی استان در چند سال اخیر خبر داد.

مظفری گفت: با وجود اینکه از میانگین تولید و سرانه تولید ناخالص داخلی در کشور در رتبه های پایین‌تری قرار داریم ولی با تغییر نگرشی که در بحث سرمایه‌گذاری داخلی وخارجی در کشور به ویژه در استان در این سال‌های اخیر اتفاق افتاده است و با توجه به قابلیت‌ها و توانمندی‌های موجود منطقه انتظار می‌رود در دوران پساتحریم و با تلاش مسئولان استانی و حمایت و پشتیبانی مسئولان کشوری از طرح‌ها و پروژه‌های کلان، اقتصاد منطقه حرکت رو به رشد سریعی داشته و منجر به بهبود وضعیت موجود شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل بیان کرد: درآمد عمومی استان اردبیل در سال 94 نسبت به سال قبل از آن از رشد 14 درصدی برخوردار بوده و نیز کل اعتبارات استان اعم از هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در سال گذشته نسبت به سال 93 با رشد 25 درصدی همراه بوده است که امیدواریم کل اعتبارات استان در سال جدید به ویژه اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از رشد قابل توجه ای برخوردار شود.

 

رهبر طالبان چگونه ترور شد؟/ شنودهای مخابراتی چگونه ملااختر را لو داد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نشریۀ آمریکایی فارین پالیسی در خصوص چگونگی ترور ملا اختر منصور به نقل از مقامات امریکایی گزارش می نویسد: امریکاییها به مخفیگاه و تحرکات وی از طریق شنود مخابراتی دسترسی داشته اند و توانستند وی را ردیابی کنند.

براساس گزارش رادیو NPR و طبق اظهارات و توئیت تام بومن، آمریکا حتی شماره سیم کارت وی را داشته است. در توئیت تام بومن، گزارشگر این رادیو، عنوان شده که ملا منصور با موشکهای پهبادهای امریکا کشته شد و منابعی به رادیو NPR گفته اند که امریکا با دانستن سیم کارت وی او را ردیابی کرده است.

همچنین صدای امریکا در گزارشی تحت عنوان چه کسی اطلاعاتی داد که منجر به حمله پهبادها علیه رهبر طالبان شد، آورده است که کارل اکنبری سفیر امریکا در کابل از سال 2009 تا 2011 گفته است که اطلاع از مکان ملا منصور سرنخی بود که امریکا نمی توانست از آن بگذرد و کسب این اطلاعات کار آسانی نبوده است.

روزنامه نیشن پاکستان نیز عنوان داشته است که مقامات پاکستان از دستگیری دو تن از مسئولان محلی به اتهام دست داشتن صدور گذرنامه و کارت ملی با هویت جعلی برای ملا اختر منصور خبر دادند.

سخنگوی وزارت کشور پاکستان اعلام کرد که آژانس تحقیقات فدرال پاکستان اقدام به دستگیر کردن عزیز احمد خان کسی که در سال 2001 فرم درخواست کارت ملی رایانه ای با هویت ولی محمد را برای ملا اختر منصور تهیه کرده بود، دستگیر کرده است.
همچنین سایت گاردین در تحلیلی در این مورد عنوان داشته که مرگ ملا اختر منصور ممکن است سبب خشم پاکستان گردد اما پاکستان در مقابل امریکا سابقه گذشت زیادی نسبت به رویکردهای امریکا دارد.

در هفته های اخیر اسلام آباد و واشنگتن بر سر معامله خرید جنگنده F16 که از سوی کنگره امریکا به مخاطره افتاده است در حال مذاکره هستند . امریکا استمرار کمک نظامی به پاکستان را منوط به برداشتن گامهایی از سوی پاکستان علیه شبکه حقانی که در قلمرو پاکستان در پناه این کشور به سر میبرند، نموده است.

برخی رسانه های امریکا از ساعت اول انتشار اخبار ترور ملااختر، درصدد بودند این خبر را به گونه ای ناشیانه به ویزایی ادعایی جمهوری اسلامی ایران در پاسپورت پاکستانی وی منتسب نمایند و یا در یک خط شانتاژ دیگر ترور ملااختر را محصول اقدامات مشترک جمهوری اسلامی ایران وامریکا القا نمایند موضوعی که از خلال مستندات مراجع امریکایی بی پایه و تهی بودن آن ازحقیقت کاملا عیان است.

5252

مدیرعامل ایرتویا در کرمان: نمایندگی تویوتا «دلیلی» در سطح نمایندگی های ژاپن است

رضا عبادی زاده- خبرآنلاین: در این آیین همچنین از خودروی تویوتا پریوس هیبرید ، محصول جدید تویوتا که به تازگی وارد ایران شده است، رونمایی شد. گروه خودرویی دلیلی که 5 سال جزو گروه های خودرویی برتر کشور قرار دارد در حالی موفق شد نمایندگی تویوتا را در کرمان افتتاح کند که پیش از این هم نمایندگی شرکت های هیوندایی، جیلی، کیا، مرسدس بنز و بی ام دبلیو را در اختیار داشت و خدمات فراوانی را از این طریق به مردم استان کرمان ارائه می نماید. کیفیت خوب و رضایت مشتریان از گروه خودرویی دلیلی باعث شد تا شرکت ایرتویا، نمایندگی انحصاری تویوتا در ایران، که به سخت گیری در اعطای نمایندگی مشهور است، نمایندگی تویوتا در کرمان را به گروه خودرویی دلیلی اعطا نماید. در ادامه گزارشی از این آیین را بخوانید.

امیر دلیلی: این نمایندگی بهترین نمایندگی تویوتا در جنوب شرق خواهد شد

امیر دلیلی یکی از مدیران گروه خودرویی دلیلی در آیین افتتاح نمایندگی تویوتای این گروه خودرویی گفت: امروز مایه افتخار من است. وی سپس به ارائه تاریخچه ای کوتاه از گروه خودرویی دلیلی پرداخت و اظهار داشت: ما کارمان را در زمینه خودرو از سال 87 با نمایندگی هیوندایی شروع کردیم و گروه خودرویی دلیلی از آن جا شکل گرفت. این کارآفرین برتر استان کرمان افزود: امروز خیلی خوشحالم که ما پیش بزرگان شرکت ایرتویا روسفید شدیم. دلیلی با بیان اینکه تاکنون نمایندگی های جیلی، کیا، هیوندایی، مرسدس بنز و بی ام دبلیو را در کرمان راه اندازی کردیم، عنوان کرد: این بار اما به درجه یک نمایندگی ها یعنی نمایندگی تویوتا رسیدیم. در فضایی به مساحت دو هزار و 500 متر مربع این نمایندگی ایجاد شده و قول می دهم همانند دیگر نمایندگی ها، نمایندگی تویوتا هم در جنوب شرق کشور به بهترین نمایندگی تبدیل شود.

این مدیر در بخش دیگری از سخنانش گفت: علاوه بر علاقه به خدمت به مردم استان کرمان، بحث کارآفرینی هم برای ما اهمیت داشت. افرادی که هم اکنون در نمایندگی های مختلف گروه خودرویی دلیلی مشغول به کار هستند، تخصص پیدا می کنند. کار کردن در این نمایندگی ها همانند یک دانشگاه است و این افراد اگر روزی از مجموعه ما هم جدا شوند، تخصص دارند و بیکار نمی مانند. دلیلی در ادامه با بیان اینکه برخی از هم استانی هایمان به دلیل ترس از چشم زخم حاضر به سرمایه گذاری در استان نیستند، اظهار داشت: گروه خودرویی دلیلی اما به سرمایه گذاری در کرمان اعتقاد دارد. با این کار علاوه بر خدمت به مردم، از خروج سرمایه از استان جلوگیری می شود. امروز شما می بینید که مردم کرمان در زمینه خودرو دیگر نیازی به رفتن به دیگر استان ها ندارند چرا که در کرمان بهترین نمایندگی ها را داریم. وی در پایان گفت: تویوتا با دیگر برندها تفاوت دارد و از راه اندازی نمایندگی این شرکت در کرمان خرسندیم.

وحید دلیلی: بالاترین استانداردهای تویوتای ژاپن در این نمایندگی رعایت شده است

وحید دلیلی دیگر مدیر گروه خودرویی دلیلی هم در این مراسم گفت: امروز دور هم جمع شدیم تا آغاز همکاری گروه خودرویی دلیلی با برند خوشنام تویوتا را جشن بگیریم. وی همچنین به روزهای آغاز به کار گروه خودرویی دلیلی اشاره کرد و اظهار داشت: شاید هشت سال پیش که ما شروع کردیم، برای دو جوانی که تصمیم گرفته بودند برای جوانان شهرشان کارآفرینی کنند، آینده روشن نبود، نیروی متخصص و توانمند به میزان کافی وجود نداشت و مشکلات بسیاری باعث رنج ما می شد، اما هیچوقت خسته و مردد نشدیم و به مسیرمان اعتقاد داشتیم.

این کارآفرین برتر استان کرمان افزود: امروز خوشحالیم که تلاش هایمان به بار نشسته و در کنار خود ۲۲۰ جوان علاقمند و توانمند شده داریم. برای این اتفاق وقت وهزینه بسیاری صرف کردیم و مفتخریم که امروز تلاش هایمان به ثمر نشسته است. دلیلی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه همشهریانمان در گذشته نه چندان دور برای یک سرویس تعویض روغن برای ماشین های شرکتی مجبور به طی مسافت ۴۰۰ کیلومتری می شدند، عنوان کرد: امروز با سرمایه گذاری انجام گرفته در بخش امکانات لجستیکی استاندارد روز دنیا و همچنین تربیت نیروی انسانی متخصص، تقریبا همه خودروهای روز دنیا می توانند با بالاترین استاندارد در گروه خودرویی دلیلی خدمات بگیرند. این مدیر افزود: افتخار می کنیم که این خدمات را در خور شان کرمانی های عزیز فراهم کرده ایم. وی در ادامه با اشاره به افتتاح نمایندگی تویوتا توسط گروه خودرویی دلیلی در کرمان، گفت: به گواه مدیران محترم شرکت ایرتویا که امروز در اینجا حضور دارند، بالاترین استانداردهای تویوتای ژاپن در این نمایندگی برای خدمت بیشتر به همشهریان رعایت شده است. دلیلی در پایان اظهار داشت: امیدوارم گروه خودرویی دلیلی خدمات صادقانه خود را تا سالیان سال به کرمانی های عزیز ارائه دهد.

مدیرعامل ایرتویا: نمایندگی تویوتا دلیلی در سطح نمایندگی های ژاپن است

مدیرعامل شرکت ایرتویا هم در این مراسم گفت: خیلی خرسندم که این فرصت به ما دست داد تا بتوانیم خدمات شایسته ای به مردم این دیار ارائه دهیم. دکتر عبدالرضا فهیمی افزود: شرکت ایرتویا در سال 1350 توسط شادروان حدادزاده تاسیس شد. پس از انقلاب این شرکت در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و در سال 73 سهامش مجددا توسط خانواده حدادزاده خریداری شد. وی با بیان اینکه براساس رسالت جهانی که ما برعهده داریم و همچنین بر اساس شعار جدید تویوتا، سیاست ما این است که بهترین نمایندگی را در هر شهر داشته باشیم و به نحو احسن به مردم خدمت کنیم، تصریح کرد: دوستان ما شریک بسیار خوب و قابل اعتمادی را در این منطقه به ما معرفی کردند. ما امروز با حضور نماینده تویوتا ژاپن که تایید کردند که این نمایندگی از نظر سخت افزاری و نرم افزای در سطح نمایندگی های ژاپن است، نمایندگی تویوتا گروه خودرویی دلیلی را افتتاح می کنیم. مدیرعامل شرکت ایرتویا اضافه کرد: این نمایندگی به عنوان یک نمایندگی مدرن می تواند در سطح استان و کشور معرفی شود.

رونمایی از تویوتا پریوس

در این مراسم از خودوری تویوتا پریوس هیبرید رونمایی شد. تویوتا پریوس پرفروش‌ترین و یکی از بهترین خودروهای هیبریدی جهان است. این خودرو به لطف استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌ تویوتا، مصرف سوخت بسیار اندکی دارد و به همین دلیل نیز پس از افزایش قیمت بنزین، بسیار مورد توجه مشتریان قرار گرفت. پریوس سفیر تویوتا در به ارمغان آوردن فناوری، آرامش، حفاظت از محیط زیست و ایمنی محسوب می شود. در مدل جدید این خودرو، شاسی به سبب افزایش ایمنی تقویت شده و علاوه بر آن به‌منظور ارتقای ایمنی رادار پیشگیری از تصادف در کنار رادار کروز به لیست آپشن های این خودرو افزوده است. دیگر لوازم جانبی سیستم هیبریدی به‌منظور عملکرد بهتر ارتقا یافته است نیکل فلزی باتری جدید هایبریدی فشرده‌تر از مدل نسل قبلی است که به شارژ بهتر و دوام آن افزوده است. حجم موتوربنزینی پریوس 1.8 لیتر است و با سیستم برقی، 134 اسب‌بخار را با گشتاور 142 نیوتون‌متر تولید می‌کند که حین شتاب‌گیری سامانه برقی هم وارد عمل می‌شود، همین خودروی 134 اسب‌بخاری با وزن 1290 کیلوگرمی‌ در کمتر از 9.5 ثانیه شتابگیری صفر تا 100 کیلومتر را انجام می‌دهد. مصرف سوخت کمتر از 4.5 لیتر از ویژگی‌های این خودرو محسوب می‌شود. گیربکس این خودرو از نوع CVT یا بهتر بگوییم ECVT است که عملکرد خوبی در پریوس دارد.

اعطای گواهینامه نمایندگی تویوتا به براداران دلیلی

پس از رونمایی از تویوتا پریوس، گواهینامه نمایندگی مجاز فروش و خدمات پس از فروش تویوتا به براداران دلیلی اعطا شد.
همچنین در این مراسم اعلام شد که زهرا نعمتی تیر و کمانی را که با آن سهمیه الپیک و پاراالمپیک را کسب کرده، یه انجمن خیریه یاس تقدیم کرده است. انجمن خیریه یاس هم از امیر و وحید دلیلی برای همراهی ها و کمک هایشان به این انجمن، تجلیل کرد.

آقای بهروز افخمی! نازنینی تو ولی در حد خویش

وبلاگ  موسوی، سیدعبدالجواد –
بزرگ ترین مشکل برنامه سینمایی هفت این است که گرداننده این برنامه یعنی بهروز افخمی و اعوان و انصارش حد و اندازه خودشان را نمی دانند. به قول حضرت مولانا:

نازنینی تو ولی در حد خویش

الله الله پا منه از حد خویش

بهروز افخمی که بزرگ تر این جمع محسوب می شود با یکی و نصفی فیلم گمان می کند پدر سینمای نوین ایران است.

در زمانه ای که قدیمی
ترها اجازه فعالیت درست و حسابی نداشتند و جوان ترها هنوز از راه نرسیده بودند با
فیلم عروس گل کرد. فیلمی که بخش اعظم مقبولیتش را مدیون چهره فتوژنیک نیکی کریمی و
ابوالفضل پورعرب بود. و البته دفاع جانانه سیدمرتضی آوینی که گمان می کرد باید از
بچه مسلمان ها دفاع کرد تا اعتماد به نفس لازم را برای رقابت با بزرگان سینمای
ایران به دست بیاورند.البته جز این فیلم نصفه و نیمه افخمی یک فیلم خوب هم در
کارنامه اش دارد: شوکران.چیزی جز این در بساط فیلمساز متوسط ما نیست. و تازه اگر
پای قیاس در میان باشد بعید می دانم همین مقدار امتیاز را هم بتوان به ایشان داد.
همین” ابد و یک روز “ساخته جوان
بیست و شش ساله ای که حمایت هیچ کس را هم در پس پشت نداشت می ارزد به کل کارنامه
سینمایی جناب افخمی. تازه وضعیت بهروز افخمی خیلی بهتر از اعوان و انصار اوست. به
هرحال در کارنامه سینمایی او یکی و نصفی فیلم پیدا می شود اما در کارنامه دوستانش
به زحمت می توان چیز دندان گیری یافت.منتقدی که در کارنامه اش دفاع از فیلم اخراجی
ها را دارد هر چیزی می تواند نام گرفت الا منتقد. با اخراجی ها مشکلی ندارم اما
کسی که دعوی هیچکاک شناسی و برگمان فهمی دارد نمی تواند سنگ اخراجی ها را به سینه
بزند مگر این که…بگذاریم و بگذریم. و آن یکی هم تنها هنرش در حوزه سینما مشاوره
غلط دادن به این و آن است. حتی برای نمونه یک فیلمساز را در سینمای ایران سراغ
ندارید که از همکاری با ایشان پشیمان نشده باشد و بعد از یک همکاری کوتاه مدت هرچه
ناسزا بلد است نثار ایشان نکرده باشد.


و آن یکی که از همه عبوس تر است اصلا معلوم
نیست چه کاره است و چه دخلی به فرهنگ و هنر دارد؟ به هرحال اندک لطافتی، ذوقی،
خردک دانشی، درکی، چیزی هم باید داشت. فقط با فحش دادن به این و آن و کف برلب
آوردن و اتهام زدن و عربده کشیدن که نمی توان دعوی فرهنگ داشت. شاید آقای افخمی
بگوید من با بالارفتن سنم به درک جدیدی از فرهنگ و هنر رسیده ام. ایرادی هم ندارد.
به هرحال زیبایی جهان به پذیرفتن همین تفاوت هاست اما مشکل این جاست که افخمی و
اعوان و انصارش از تریبون یک رسانه به اصطلاح ملی استفاده حزبی و جناحی می کنند.
افخمی سال هاست که در مقام سخنگوی یک اقلیت سیاسی ظاهر شده است. یک گروه نه چندان
خوش نام که کارنامه روشنی ندارد. این بخش ماجرا هم خیلی مهم نیست. بخش تاسف بار
ماجرا این است که افخمی و دوستانش در یک برنامه به ظاهر فرهنگی از روش های
مردرندانه ای برای کوبیدن حریفانشان بهره می گیرند. دور از انصاف و مروت است که
آدم محترم و باوقاری مثل طهماسب صلح جو را در موقعیتی قرار بدهی که نتواند چنان که
شاید و باید از عقایدش دفاع کند. از اخلاق و ادب به دور است که ارزیابی کارنامه
کمال تبریزی را به آدمی بسپاری که اول باید صلاحیت خودش را اثبات کند تا بعد
بتواند صلاحیت تبریزی را رد کند. برنامه هفت برنامه ای است از بهروز افخمی. از این
برنامه نمی توان توقع بی طرفی داشت. به هرحال افخمی درست یا غلط صاحب نوعی اندیشه
است. اما می توان از او انتظار داشت که اندکی برای کسانی که هم چون او نمی اندیشند
حق سخن گفتن قائل باشد. می دانم که اگر به افخمی بگویید چرا چنین نمی کنی خواهد
گفت من از همه دعوت می کنم اما خودشان نمی آیند. دروغ هم نمی گوید. منتهی نمی گوید
چرا دیگرانی که چون او نمی اندیشند پایشان را به آن برنامه نمی گذارند. این که
دیگران از مواجهه با افخمی و اعوان وانصار او می هراسند دلیل بر حقانیت افخمی و
دوستانش نیست. خیلی از بزرگان سیاسی ما از مناظره با احمدی نژاد پرهیز می کنند اما
آیا این پرهیز نشانه حقانیت احمدی نژاد است؟

توضیح ضروری:

خودم بهتر از هرکس دیگری می دانم که در این یادداشت
کوتاه یک جاهایی تند رفته ام. به ویژه درباره شخص بهروز افخمی. که زمانی بسیار
دوستش می داشتم و هنوز هم از عمق جان دریغ می خورم که چرا آدم نازنینی مثل او با
خودش چنین کرد، اما در این تندی تعمد داشتم. اول این که می خواستم حالی دوستان
برنامه هفت کنم که سخن گفتن تند و بی ملاحظه چه مزه ای دارد. دوم این که می خواستم
تا حدودی دوستانی را که از دست افخمی و یارانش آزرده خاطر شده اند تشفی خاطر دهم.