کلاهبرداری تُرش!

حسین مهاجران در مورد افزایش قیمت لیموترش در بازار و قیمت‌های نامتعارفی که این محصول به خود گرفته است، اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم لیموترش هفته گذشته توسط کمیسیون قیمت گذاری میوه‌ و تره بار ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان تعیین شده که این رقم در هفته جاری به ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان در مورد لیمو داخلی در میدان میوه و تره‌بار رسید.

وی با انتقاد از اظهارات نایب رئیس اتحادیه باغداران که مبلغ هر کیلوگرم لیموترش را ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان اعلام کرده بود، بیان کرد: نباید به جای پرداختن به تولید داخلی صحبت‌های غیر واقعی را مطرح کنیم، چرا که قیمت مطرح شده توسط وی ۲۰۰۰ تومان با قیمت میدان میوه و تره‌بار تفاوت داشت. باید قیمت واقعی به مردم اعلام شود تا کسی را گمراه نکنیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه قیمت هرکیلوگرم لیموترش داخلی در هفته جاری ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان تعیین شده است، اظهار کرد: قطعا با درنظر گرفته شدن سود ۳۰ تا ۳۵ درصد قیمت هر کیلوگرم لیموی تولید داخل به رقمی معادل ۱۲ هزار تومان می‌رسد. چگونه انتظار داریم لیموی دستچینی که ۹۰۰۰ تومان قیمت دارد با در نظر گرفتن سود ۳۵ درصد ناشی از فروش معادل ۷۰۰۰ تومان فروخته شود؟ بنابراین دوستان در اظهار نظرهایشان دقت کنند.

قاچاق لیموترش از مصر، افریقای جنوبی، ترکیه و برزیل

مهاجران در مورد قیمت لیموی وارداتی نیز، خاطرنشان‌ کرد: با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی، واردات لیموترش را غیر مجاز اعلام کرده است اما متاسفانه واردات غیرقانونی از کشورهای مصر، افریقای جنوبی، ترکیه و برزیل به صورت قاچاق به ایران انجام می‌شود که قیمت هر کیلو گرم آن ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است و زمانی که به مشتریان فروخته می‌شود به رقمی معادل ۱۴ الی ۱۵ هزار تومان می‌رسد.

پرده‌برداشتن از یک کلاهبرداری

وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به واقعیتی تلخ در مورد فروش آبلیموهای بسته‌بندی شده که به عنوان آبلیموی جدید به مشتری عرضه می‌شود، تصریح کرد: آب‌لیموهای سال گذشته که تازگی خود را از دست داده و بدون بو است به عنوان آبلیموی تازه به مردم فروخته می‌شود. در حال حاضر تنها لیمویی که تفاله آن از آبلیمو بیشتر است لیموی میناب است، بنابراین لیموی سال قبل که بو ندارد با تفاله امسال مخلوط شده و به مشتریان به عنوان آب‌لیموی جدید فروخته می‌شود تا آبلیموی سال قبل که با تفاله سال جدید بو داده شده به جای آب لیمو تازه فروخته شود.

به گزارش ایسنا، روز گذشته گزارش‌های میدانی خبرنگار ایسنا حاکی از قیمت متوسط ۱۲ تا ۱۵ هزار تومانی هر کیلوگرم لیموترش در مناطق مختلف تهران بود که پس از انتشار این خبر نائب رئیس اتحادیه باغداران قیمت هر کیلوگرم لیموترش در عمده‌فروشی ها را بین ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان اعلام و تاکید کرده بود به طور منطقی باید ۲۰ الی ۳۰ درصد بر این قیمت افزوده و در مغازه‌ها به فروش برسد.
22535

انتقاد شدید معاون استاندار تهران از مسکن مهر/ زاغه‌نشینی مدرن ایجاد شده است

سید شهاب‌الدین چاووشی، معاون سیاسی – اجتماعی استانداری تهران، در پاسخ به این سوال که چرا با وجود بیشترین تزریق اعتبار در حوزه سلامت و درمان در این دولت، همچنان در استان تهران و شهرستان‌های اطراف مشکلاتی اعم از نبود مرکز درمانی و بهداشتی وجود دارد و مردم مجبور هستند برای درمان به تهران یا شهر دیگری بروند؟ گفت: امروز هر ایرانی با داشتن دفترچه خدمات درمانی، می‌تواند بستری شود و دغدغه درمان و بستری شدن در کل آحاد جامعه از بین رفته است. این اقدام، یکی از کارهایی است که در آمریکا و خیلی از کشورهای منطقه هم عملیاتی نشده ‌است، اما این که آیا استان تهران با ۱۳ میلیون جمعیت، سهم خودش را در استفاده از امکانات درمانی و بهداشتی موجود کشور تمام و کامل دریافت کرده یا خیر؟ پاسخش منفی است.

معاون سیاسی – اجتماعی استانداری تهران با بیان این که در حال حاضر در برخی شهرستان‌های تهران هنوز یک بیمارستان هم وجود ندارد، افزود: بعضی‌ شهرستان‌های ما به اندازه برخی استان‌های ما جمعیت دارند، اما سرانه جمعیت‌شان با برخوردی از امکانات بهداشتی و درمانی متناسب نیست، اما با توجه به امکان دسترسی‌شان به تهران و مراکز درمانی، تا حدودی این مشکل قابل حل است؛ در مناطق مختلف کشور که دور از دسترس هستند و دسترسی به مراکز درمانی ندارند، طبیعتا اولویتی داده شده که حداقل امکانات بهداشتی را داشته باشند.

وی ادامه داد: البته در ۳ سال گذشته در چندین شهر ساخت بیمارستان آغاز شده و در برخی شهرهای دیگر، بیمارستان‌ها در مرحله اتمام و بهره‌برداری است.

چاوشی به ایجاد شهرهای جدید و پرجمعیت و همچنین مشکلات مسکن مهر در این شهرها اشاره کرد و گفت: شهرهای جدیدی در استان تهران شاخته شده که جمعیت‌شان قابل توجه است؛ مثلا شهر پرند طی دو سه سال آینده با این ساخت‌وسازی که در آنجا صورت گرفته به نظر می‌آید به اندازه برخی استان‌ها جمعیت پیدا کند؛ در این شهرها در ساخت مسکن مهر، زیرساخت‌های لازم پیش‌بینی نشده است و فقط بیابان را گرفتند و خانه ساختند؛ حالا کار ندارم که خانه‌ها با چه استحکامی ساخته شده است.

وی همچنين ادامه داد: همین هفته ۸ هزار ۲۰۰ واحد مسکونی مجددا در پرند با حضور وزیر مسکن افتتاح شد؛ با افزوده شدن این جمعیت، تصور کنید چه تعداد جمعیت اضافه می‌شود؛ این سایت‌ها، زیرساخت‌های لازم را ندارند. به طور مثال در آنها کلانتری، مسجد و مدرسه پیش‌بینی نشده است. در آستانه سال تحصیلی گذشته و امسال یکی از دغدغه‌های جدی ما که پیگیری هم کردیم؛ یافتن راهکارهای کوتاه مدتی است که بتوانیم دانش‌آموزان را پوشش دهیم. در این خانه‌ها و ساختمان‌ها که با این حجم شاخته شده، سیستم فاضلاب، سیستم آبرسانی، لوله‌کشی گاز و امکانات شهری وجود ندارد؛ تازه پرند جزو آبادترین‌های شهرهای جدید است.

چاووشی اضافه کرد: هنگام افتتاح یکی از خانه‌های مسکن مهر متوجه شدیم که سیستم فاضلاب برای خانه‌ها پیش‌بینی نشده بود؛ البته از این قبیل مشکلات زیاد وجود دارد. من همانجا عرض کردم که طرح مسکن مهر می‌توانست به حل مشکل مسکن منجر شود به شرطی که تمام جهات کارشناسی لحاظ می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه با این وضع موجود، زاغه‌نشینی قدیم را به زاغه نشینی مدرن تبدیل کردیم، گفت: در گذشته یقه حاشیه‌نشینی قدیم را می‌گرفتیم و می‌گفتیم چرا خلاف ساختی؟ چرا اینجا خانه ساختی؟ ولی در حال حاضر آنها یقه ما را گرفتند که برای ما خانه ساختید، پس امکانات اولیه آن کجاست؟ یعنی ما الان بدهکار شدیم به کسانی که باید خدمت ارائه می‌دادیم و رضایت حاصل می‌شد؛ ولی برعکس شده است. کسانی که می‌توانستیم صاحب مسکن کنیم و خیالشان را با این کار راحت کنیم، اما متاسفانه امکانات مورد نیاز در آن پیش‌بینی نشده است.

وی ادامه داد: شنیدم برخی آقایان گفته‌اند ما خانه‌شان را ساختیم، حالا شما نمی‌توانید آب و گازش را وصل کنید؟! مسکن مهر به آلونک‌هایی تبدیل شده که نه پیوست فرهنگی و نه هویت شهری و اجتماعی دارد و واقعا دغدغه‌های جدی برای دولت ایجاد کرده که باید تلاش شود در این زمینه اقدامات موثری انجام بگيرد.

معاون سیاسی – اجتماعی استانداری تهران در واکنش به اظهاراتي مبنی بر این که “اگر طرح مسکن مهر نبود، چه می‌شد؟” گفت: بافت‌های فرسوده شهرهای بزرگ ما را ببينید، همه امکانات و خدمات زیربنایی را دارا هستند اما خانه‌هایی که با یک زلزله ۵ ریشتری ممکن است فرو بریزند؛ آقایان می‌توانستند همین بافت‌های فرسوده شهری را تملک کنند و به مسکن مهر تبدیل می‌کردند.

چاووشی در پایان گفت: در بیابان‌ها خانه ساختیم و باید آب و برق و فاضلاب و سیستم طراحی کنیم؛ در اینجا هزینه و اعتبارات کشور حیف شده و بهره‌دهی لازم را نداشته است. اسمش این است که ۳۰ میلیون تومان برای ساخت خانه لازم است در واقع خیلی بیش از اینهاست؛ این خانه‌ها هر کدام بالای ۵۰۰ میلیون برای دولت هزینه برداشته است و کسی متوجه این موضوع نیست.

234

رونق تولید و اشتغال مهم ترین ماموریت استاندری مازندران در سال 95 است

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین مازندران، در این جلسه استاندار، اشتغال را مهم ترين دغدغه استان برشمرد و با اشاره به اين كه گر چه آمار اشتغال در مازندران در وضعيت مطلوبي است، ليكن مشكلات در اين بخش باقي است و بايد بيشتر تلاش شود،  تصريح كرد: ضريب بيكاري استان در سال 93، 12.7 درصد، در سال 94، 12.1 درصد بوده است و در پايان بهار امسال تك رقمي شده است.

وي با اشاره به اين كه در راستاي تقويت اشتغال، مهارت آموزي را به صورت جدي در سال گذشته در برنامه قرار داديم و اعتبارات اين بخش را تقويت كرديم، افزود: 15 هزار شغل خانگي و كوچك ازسوي نهادهاي مسئول در سال گذشته ايجاد شد.

ربيع فلاح، با اعلام اين در سال جاري هم ضرايب اعتبارات ملي مازندران بهبود يافته است و هم تخصيص اعتبارات سفر رييس جمهوري به استان در وضع مطلوبي قرار دارد، ادامه داد: در مشاركت بخش خصوصي شاهد رشد 1.2 درصدي در استان بوده ايم و تورم مازندران از نرخ تورم كشور 1 درصد پايين تر است.

وي به رشد 4.4 درصدي اقتصادي و رشد 8.8 درصدي صنعت كشور در سال جاري اشاره كرد و ياد آور شد: رشد شاخص هاي اقتصادي، اشتغال و تورم در مازندران بهتر از معدل كشوري است.

استاندار با اشاره به اين كه مازندران در برخورداري از زير ساخت هاي ict در رتبه دوم كشور قرار دارد، تصريح كرد: بيش از 1000ميليارد تومان در اين حوزه طي 3 سال اخير در مازندران سرمايه گذاري شده است.

وي با تاكيد بر اين كه بايد آموزش هاي لازم براي مردم در راستاي استفاده بهينه از اين فناوري گسترش يابد، اظهار داشت: بايد زمينه هاي كاري در اين زمينه را دريابيم و براي هر يك، پروژه يابي نماييم.

رييس شوراي اداري استان، با اشاره به اين كه بحث اشتغال در مازندران بر محور ict قرار دارد و در اين راستا با وزارت ارتباطات پيگيري هاي موثري را صورت داده ايم، ابراز نمود: امروز ارايه خدمات از طريق موبايل گاور منت در مازندران راه اندازي شده است و دفاتر پيشخوان از 100 دفتر به 250 دفتر توسعه يافته اند.

استاندار، افزود: دستگاه هاي دولتي بايد ارايه خدماتشان از طريق دولت الكترونيك را گسترش دهند و با توجه به اين كه 20 درصد از فارغ التحصيلان مازندران، دانش آموخته رشته هاي ict هستند، بايد براي اين بخش برنامه هاي گسترده تري ارايه و دنبال شود.

 

۴۸

 

تصویری از پدر شدن دوباره کاپیتان سابق استقلال

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ امروز امیرحسین صادقی کاپیتان سابق آبی ها، صاحب پسری شد که اسمش را امیرحسام گذاشت. او یک پسر دیگر هم دارد. این عکس پس از تولد پسر دوم صادقی و در بیمارستان بهمن گرفته شده است. 

252 43

فیلم | لحظه تصادف و نجات یک زن از درون خودروی آتش گرفته

<![CDATA[]]>

خودرو به شدت آسيب ديده و آتش مي‌گيرد و در اين شرايط افراد حاضر در صحنه به سمت خودرو هجوم آورده و تلاش مي‌كنند با خاموش كردن آتش زن را از خودرو بيرون بكشند.

ديويد ريچ فرماندار بينگامپتون اين تصاوير ويديويي را روي فيس‌بوك منتشر كرده و از افراد غريبه‌اي كه به نجات جان زن كمك كرده‌بودند تشكر كرد. فرد نجات يافته دچار جراحت‌هاي سطحي شده است و خوشبختانه اين تصادف شديد دركل خسارت جاني در پي نداشته‌است.

2121

مشکل آب شهرک صنعتی کوهدشت حل شد

به گزارش خبرانلاین لرستان ،کامران یوسفوند در این خصوص گفت: در راستای منویات مقام معظم رهبري پیرامون نامگذاري سال جاري بنام اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل، امور آب و فاضلاب روستایی این شهرستان به منظور حمایت از تولیدکنندگان و صاحبان صنایع و مشاغل واقع در شهرک صنعتی اقدام به حفر یک حلقه چاه در منطقه کره پا با آبدهی ۸ لیتر در ثانیه کرده و از تعطیلی و بحران بیکاري و عدم اشتعال جلوگیري نمود .

وی افزود: این مهم با اعتباري بالغ بر ۴ میلیارد ریال محقق شده که در این راستا ایجاد خط انتقال، حفر یک حلقه چاه، احداث ایستگاه پمپاژ و پست برق عملیاتی شده است.

وی تصریح کرد: در سالهای گذشته به دلیل کم آبی ناشی از خشکسالی های پی در پی و افت شدید سطح آب منطقه، واحدهای صنعتی یکی پس از دیگري تعطیل شده اند که شرکت آبفار شهرستان با اقدامات اساسی و آب یابی در منطقه موفق به کشف یک نقطه آبی و حفر چاه در محل شد.

 

۴۸

سفارت‌خانه‌ای استراتژیک اما بدون سفیر

در اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری «محمود آل‌سعید»، معاون نخست‌وزیر در امور کابینه عمان در دیداری به نمایندگی از سلطان قابوس پادشاه این کشور، از علی اکبر سیبویه، سفیر ایران در مسقط به مناسبت پایان دوره مسوولیتش در این کشور عربی قدردانی کرد؛ سفیری که از سال 1391 جانشین حسین نوش‌آبادی در این سفارت‌خانه شده بود.

چند روز پس از انتشار این خبر برخی از رسانه‌ها از جمله ایسنا در خبری نوشتند که سفیر ایران در عمان با پایان مسئولیتش به تهران بازگشته است. در همان مقطع از سوی برخی از مقامات دیپلماتیک اعلام شد که جانشین وی نیز به مقامات عمانی معرفی شده و مقامات این کشور نیز فرد معرفی شده را مورد تایید قرار دادند و مراحل اداری و دیپلماتیک این موضوع در حال انجام است و  این فرد کسی جز حسین امیرعبداللهیان، معاون وقت عربی و آفریقای وزیر خارجه نبود.

در حالی که این انتظار وجود داشت که به‌زودی این دیپلمات ارشد کشورمان از دفتر خود در ساختمان سی تیر خداحافظی کرده و به مسقط برود، در روز بیست و نهم خرداد خبری منتشر شد مبنی بر این که وی به عنوان مشاور وزیر خارجه منصوب شده است. فردای آن روز ایسنا به نقل از یک منبع مطلع در وزارت خارجه اعلام کرد «حسین امیرعبداللهیان به عنوان سفیر جدید ایران در عمان برگزیده شده و تمامی مراحل معرفی و تایید وی به عنوان سفیر جدید ایران در عمان طی شده است. اما با توجه به بروز مشکلات غیرمترقبه شخصی و خانوادگی برای وی این انتصاب در دقایق آخر منتفی شده است». برخی از منابع دیپلماتیک در همان موقع اعلام کردند که حتی بلیط سفر امیرعبداللهیان به عمان نیز تهیه شده بود ولی وی در دقایق آخر اعلام کرده که قصد ندارد مس,ولیت سفارت ایران در این کشور را بر عهده بگیرد.

بر اساس پیگیری‌های خبرنگار ایسنا، تاکنون فرد جدیدی به عنوان جایگزین حسین امیرعبداللهیان به مقامات کشور عمان جهت تصدی مسوولیت سفارت ایران در این کشور عربی معرفی نشده و در عین حال که گزینه‌هایی در این زمینه مطرح هستند ولی به نظر می‌رسد که دستگاه سیاست خارجی کشور تاکنون به گزینه نهایی جهت معرفی به مقامات عمانی نرسیده است. این در حالی است که بارها مقامات کشورمان بر اهمیت روابط استراتژیک تهران و مسقط تاکید کرده‌اند و شاید بتوان گفت از بین پنج کشور حاشیه خلیج فارس، عمان از معدود کشورهایی است که سطح روابط دوستانه‌اش با ایران را با وجود فشارهای عربستان کاهش نداده است و از ظرفیت مناسب و بالایی برای وساطت میان ایران و کشورهای این منطقه و حتی فراتر از آن برخوردار است. چنان که در مقاطعی شاهد وساطت مقامات عمانی بین ایران و آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی در ارتباط با برخی از پرونده‌های مهم و حساس بوده‌ایم.

پس از به نتیجه رسیدن برجام و  ارتقای جایگاه ایران در عرصه جهانی، برخی از کشورهای منطقه به‌ویژه عربستان سعودی از این موضوع احساس خطر کرده‌ و در همین چارچوب رقابت نامریی گذشته خود با ایران را به یک رقابت جدی تبدیل کرده و در توهمی شدید ایران را به عنوان دشمن فرضی خود، جهان عرب و حتی کشورهای منطقه و جهان معرفی  می‌کند.

در این چارچوب عربستان تلاش کرده که هر جا ایران دارای جایگاهی در عرصه تصمیم‌گیری و تاثیرگذاری است ورود پیدا کرده و این جایگاه را دچار تزلزل کند چنان که بعضا شاهد این هستیم که مقامات این کشور بعد از سفر یکی از مقامات ارشد کشورمان به منطقه‌ای بلافاصله به آن منطقه سفر کرده و تلاش می‌کند روابط ایران با منطقه مورد اشاره را تحت شعاع قرار دهند. چنان که پس از آن که وزیر خارجه ایران حدود یک ماه پیش به آفریقا سفر کرد بلافاصله وزیر خارجه عربستان نیز راهی این قاره شد و تلاش کرد با دلارهای نفتی و پول طلای سیاه کشورهایی را که تاکنون نتوانسته است، تطمیع کند به سمت خود سوق دهد.

با توجه به فعالیت جدی عربستان جهت خدشه وارد کردن به جایگاه استراتژیک ایران و از دیگر سو با توجه به ظرفیت کشور عمان و جایگاهی که این کشور و پادشاه آن سلطان قابوس در عرصه جهانی از آن برخوردار است به نظر می‌رسد که دستگاه  دیپلماسی کشورمان باید هر چه زودتر به گزینه نهایی در مورد سفیر جدید ایران در عمان دست پیدا کند تا بتواند از ظرفیت این کشور که تاکنون به مانند برخی دیگر از کشورهای این منطقه زیر بار خواسته‌های عربستان برای کاهش سطح روابط با ایران نرفته است، به نحو مناسب‌تری استفاده کنند.

در حال حاضر طبق آخرین اخبار سفارت ایران در عمان توسط یک سرپرست اداره می‌شود و قطعا با توجه به جایگاه دیپلماتیک سفیر، در صورت معرفی هرچه زودتر سفیری توانمند ایران خواهد توانست مانور بیش‌تری جهت استفاده از ظرفیت‌های موجود در روابط تهران و مسقط بدهد.

52310

جهانگیری بخشی از آیین‌نامه بودجه سال 95 را ابلاغ کرد

در این مصوبه علاوه بر تعریف لغات و عبارات، درباره تکالیف وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص انتشار، قیمت گذاری و نحوه توزیع اسناد خزانه اسلامی تصمیم گیری شده است.

اسحاق جهانگیری این مقرره را که در جلسه مورخ 1395.06.03 مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، به وزارتخانه امور اقتصادی و داریی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد. 

29219

امیرعبداللهیان: نمی‌توان با قاطعیت از شهادت امام موسی صدر سخن گفت

به گزارش خبرآنلاین، حسین امیرعبداللهیان ضمن گرامیداشت خاطره امام موسی صدر در
سالروز ربایش وی گفت: امام موسی صدر نقش ماندگاری در شکل گیری مقاومت علیه
رژیم صهیونیستی و ترویج فرهنگ مقاومت در لبنان و جهان عرب داشتند.

وی افزود: امیدواریم حلقه‌های مفقوده مربوط به تعیین سرنوشت ایشان کشف شود.

امیرعبداللهیان در پایان با بیان اینکه امام موسی صدر یکی از رموز
بیداری اسلامی به شمار می روند، خاطر نشان کرد: علیرغم تحولات بنیادین در
لیبی، هنوز نمی‌توان با قاطعیت از شهادت امام موسی صدر سخن گفت.

52310