کلاهبردار هنرمندی که تمام کارشناسان هنری را فریب داد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وقتی یک نقاشی بی‌نام
و نشان از یک نقاش گمنام را برخی از سرشناس‌ترین کارشناسان هنری و نمایشگاه‌گردانان
خبره اثر معتبری از استاد نقاش قرن هفدهم هلند تشخیص می‌دهند، تابلو به قیمت ۱۰
میلیون دلار فروخته می‌شود. اما وقتی ناگهان تابلو جعلی از آب درمی‌آید، یک پرسش
مهم مطرح می‌شود، آیا این تنها نمونه از این دست است؟

نقاشی مردی با موهای بلند و لباس سیاه که بدون لبخند به بیننده می‌نگرد،
سال ۲۰۰۸ توجه یک مجموعه‌دار آثار هنری به نام گیلیانو روفینی را به خود جلب کرد.
او به گمان اینکه اثری متعلق به مدرسه نقاشی فرانس هالس نقاش برجسته قرن هفدهم هلند
را یافته است، نقاشی را به کارشناسان این امر نشان داد و در کمال شگفتی در حالی که
هیچ مدرکی دال بر صحت این امر وجود نداشت، کارشناسان به اجماع رسیدند که «پرتره یک
مرد» اثر معتبری از این استاد قدیم نقاشی است. همین شد مجموعه‌دار خوش‌شانس تابلو
را سال ۲۰۱۱ در حراجی ساتبی فروخت.

اما این پایان ماجرا نبود. چندی بعد زمانی که مشخص شد روفینی نقاشی‌های دیگری از استادان قدیم تاریخی نقاشی به
ویژه یک اثر از لوکاس کراناخ پدر را هم در مواردی مشابه فروخته است، مسئولان حراجی ساتبی را به شک انداخت.
پس از آن مسئولان ساتبی نقاشی «پرتره یک مرد» را برای تجزیه و تحلیل تکنیکی با استفاده از روش‌های علمی روز برای کارشناسان فرستادند. کارشناسان با استفاده از ابزار و متدهای علمی پی بردند که در این نقاشی عناصری از هنر معاصر به وضوح قابل تشخیص است. با مشخص شدن این موضوع حراجی ساتبی اعلام کرد که تابلو بدون شک جعلی است و
پول خریدار را به او بازگرداند.

در این ماجرا با استفاده از تکنیک‌های علمی به جعلی
بودن اثر پی‌ بردند، در حالی که کارشناسان هنری در تشخیص جعلی بودن آن ناتوان بودند. این
رویداد یک نگرانی بزرگ به وجود آورد. ممکن است نقاشی‌های دیگر نیز همانند این وجود
داشته باشد و اگر نقاش آن‌ها آنقدر ماهر است که می‌تواند کارشناسان مطرح هنری در
سراسر جهان را فریب دهد، چند نقاشی جعلی دیگر از این دست در جهان وجود دارد؟‌

نکته مهم این است که تابلوی «پرتره یک مرد» کپی اثر دیگری نبود بلکه
به عنوان یک اثر ناشناخته از فرانس هالس مطرح شد. حتی گیلیانو روفینی نیز هیچ‌گاه
ادعا نکرد که این تابلو اثر هالس است، بلکه از کارشناسان تقاضا کرد که بررسی کنند
که این اثر هالس است یا نه.

پرسش مهم دیگری که پس از این ماجرا مطرح شد، بحث ارزش آثار هنری بود.
تابلوی «پرتره یک مرد» زمانی که تصور می‌شد اثری از فرانس هالس، نقاش برجسته هلندی
قرن هفدهم است در یک حراجی به قیمت ۱۰ میلیون دلار فروخته شد. اما پس از برداشتن نام هالس از پای آن، دیگر ارزش و قیمت چندانی ندارد در حالی که با چنان ظرافت و مهارتی کشیده
شده است که کارشناسان هنری را به این باور رسانده که اثری از استاد نقاش قرن هفدهم
هلند است. حال می‌توان با اطمینانی بیشتر گفت که ارزش یک اثر هنری در بازار این
دست آثار تنها به نام خالق اثر وابسته است و زیبایی و هنر نقش چندانی در این امر ندارند.  

شاید به همین دلیل است که جاعلان زبردستی همانند خالق نقاشی «پرتره یک مرد»
تا زمانی که بازاری برای آثار هنری از این دست وجود دارد، به کار خود ادامه خواهند
داد. البته از این پس با پا به عرصه وجود گذاشتن شیوه‌های نوین علمی برای بررسی
اصالت و اعتبار آثار کارشان دشوارتر از پیش خواهد شد.

در پایان بدون شک بحثی در این نیست که شاهکار هنری، شاهکار هنری است و اثر
جعلی تنها اثری جعلی است. با این وجود یک چیز قابل انکار نیست، پرتره مردی سیاه‌پوش
اثری اعجاب‌انگیز است و باید فرانس هالس را ستود که الهام‌بخش نقاشی ناشناس برای
رسیدن به چنین توانایی، هنر و جایگاهی شده است.

منبع: نیویورک‌تایمز / ۳۱ اکتبر، ترجمه:‌ فرزاد
مظفری

57241

فیلم | اراده را از این ورزشکار یاد بگیرید | پایش را از دست می‌دهد اما رقابت می‌کند

<![CDATA[]]>

توماس زماني كه در رقابت فينال در برابر پاكستان براي گرفتن توپ آغاز به دويدن مي‌كند، پاي مصنوعي‌اش از جا درآمده و او به زمين مي‌افتد.

بااين‌همه وي از تلاش نمي‌ايستد و روي يك پا از جا بلند شده و توپ را پرتاب مي‌كند تا بازي ادامه پيدا كند.

2121

تنبورنواز پیشکسوت کرمانشاهی درگذشت

کامران همت‌پور مدرس دانشگاه و خواهرزاده استاد یدالله تیموری افزود: متاسفانه صبح امروز خبر به ما رسید که استاد تیموری بعد از ماه ها مبارزه با عوارض ناشی از بیماری ریه به دیار حق شتافته است تا بار دیگر موسیقی نواحی و محلی ایران در عزای ستاره ای بنشیند.

وی در معرفی پیشینه و خدمات ارزشمند این هنرمند فقید موسیقی مقامی بیان کرد: استاد یدالله تیموری از جمله هنرمندان برگزیده تنبور نوازی کرمانشاه بود که ۲۸ مرداد سال ۱۳۱۸ در کرمانشاه به دنیا آمد. او از کودکی با صدای تنبور پدرش مرحوم استادعبدالله تیموری جذب این ساز شد و از محضر وی و استاد سید قاسم افضلی کلام ها ومقام ها ونظم های تنبور را فرا گرفت . او از جمله هنرمندانی بود که در طول هفتاد سال عمر خودعاشقانه می نواخت و استادانه می خواند و در این مدت شاگردانی چون جلیل جهانگرد و جمیل رحمتی را به جامعه موسیقی نواحی ایران معرفی کرد.

این پژوهشگر موسیقی نواحی که برگزاری چندین جشنواره موسیقی نواحی را در کارنامه خود دارد در بخش پایانی صحبت های خود از انتشار دو لوح فشرده با هنرمندی استاد تیموری در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: این دو اثر موسیقایی به نام های «شیخ امیری» و «طرز رستم» پیرامون مقام های باستانی تنبور به ویژه منطقه «گوران» توسط موسسه آوای حنانه منتشر می شود.

57241

دام زن هکر برای کاربران کلش‌آف‌کلنز

سرهنگ جواد جهانشیری در این‌باره گفت: چندی پیش به دنبال مراجعه مردی جوان به پلیس فتا و طرح شکایت مبنی بر هک حساب جیمیل‌اش و اخاذی از وی برای در اختیار قرار دادن رمز جدید جیمیلش توسط زنی جوان، پرونده‌ای در این خصوص تشکیل و رسیدگی به موضوع در دستور کار تیمی از کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی ادامه داد:‌در بررسی اظهارات شاکی پرونده مشخص شد این فرد مدت دو سال است که بازی کلش اف کلنز را در گوشی هوشمند خود نصب کرده و به سطح بالایی از این بازی رسیده است و به سفارش دوستانش آگهی فروش این بازی را در سایت دیوار قرار داده است که پس از مشتریانی نیز از سراسر کشور با وی تماس گرفته و درخواست خرید بازی را داشته‌اند که در آخرین ارتباط خانمی برای خرید تماس گرفته است اما این زن سطح دسترسی او به جیمیلش را محدود و امکان استفاده از بازی کلش و سایر شبکه اجتماعی را از وی سلب کرد.

جهانشیری با بیان اینکه کارشناسان پلیس فتا با یک سری تحقیقات فنی متهم 26 ساله را شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی به پلیس فتا احضار کردند، گفت: متهم در بازجویی‌های پلیسی به بزه انتسابی اعتراف و اظهارکرد که با توجه به مهارتی که در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بسترهای اینترنت پیدا کرده اقدام به فریب افرادی که سطح بازیشان در کلش‌آف‌کلنز بالاست کرده و با هک کردن حسابشان اقدام به اخاذی از آنان در ازای ارائه رمز جدید کرده است.

جهانشیری با اشاره به ادامه تحقیقات از متهم برای کشف دیگر کلاهبرداری احتمالی گفت: این فرد در بازداشت است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

رییس پلیس فتای خراسان رضوی همچنین به کاربران جیمیل توصیه کرد که برای پیشگیری از رویدادهایی نظیر کلاهبرداری از ثبت نام دو مرحله ای استفاده کنند.

47237

توضیح عباس جدیدی درباره وساطت برای آزادی خواننده زیرزمینی

به همین مناسبت با عباس جدیدی به گفت‌وگو نشستیم که قهرمان کشتی دنیا و عضو شورای اسلامی شهر تهران به خبرورزشی گفت: به عنوان نماینده مردم و عضو شورای شهر، افراد برای ما هیچ فرقی ندارند و همه را به یک چشم نگاه می‌کنیم و در دفتر ما به روی همه باز است. هر کاری در چارچوب قانون از دستمان برآید برای همه همشهری‌ها، اعم از پزشک، استاد دانشگاه، کارگر، کاسب، دانشجو، هنرمند و خلاصه همه اقشار جامعه انجام می‌دهیم. هیچ منتی هم نیست. این وظیفه قانونی، انسانی و اجتماعی ماست. برای آقای تتلو هم مثل بقیه شهروندان قدم پیش گذاشتیم و انجام وظیفه کردیم.
وی افزود: خانواده آقای تتلو وقتی با شاکی پرونده مواجه و متوجه می‌شوند ایشان کشتی‌گیر و گوش‌شکسته هستند، برای وساطت و گرفتن رضایت ایشان به بنده مراجعه کرده و وقتی موضوع را گفتند، متوجه شدم مشکل پیش‌آمده برای این خواننده و هنرمند، موضوع خیلی حادی نیست و می‌توان با کدخدامنشی، پادرمیانی، ایجاد فضای دوستانه و استفاده از مرام و منش پهلوانی جناب قاسم‌زاده، موضوع را حل کرد وظیفه خودم دانستم، جلو افتادم و مزاحم آقای قاسم‌‌زاده شدم. جدیدی ادامه داد: ایشان را از قبل و زمانی که کشتی می‌گرفتند به عنوان یک قهرمان بااخلاق و پهلوان می‌شناختم و با مراجعه حضوری به ایشان دیدم که در مسند قضا نیز همان روحیه و مرام پهلوانی را حفظ کرده‌اند و نه تنها روی مرا زمین نینداختند، بلکه وقتی از ایشان درخواست گذشت و رأفت اسلامی کردم، مرا شرمنده لطف و محبت خودشان کردند و پذیرفتند تختی‌وار و پهلوانانه از حق خودشان بگذرند و با اعلام رضایت‌شان، زمینه آزادی تتلو را فراهم کردند. این عضو شورای شهر تهران گفت: اکنون تتلو کاملاً متنبه شده و قدر بزرگواری آقای قاسم‌‌زاده را می‌داند، در ایام سوگواری سالار شهیدان وقتی آقای تتلو برای تشکر از وساطت ما در هیأت و حسینیه ما حاضر شدند، شال سیاه و عزای امام حسین(ع) را روی دوشش انداختم و گفتم برای مزد این اقدام من یک آهنگ مثل همانی که روی ناو نیروی دریایی برای خلیج همیشه فارس خواندی، برای حضرت فاطمه زهرا(س) بخوان. وقتی چشمان پر از اشک او را دیدم باور کردم که همه ما ته دلمان به ائمه معصومین علاقه و ارادت خاصی داریم. جدیدی در پایان گفت: باز هم وظیفه خودم می‌دانم و از آقای قاسم‌‌زاده و منش پهلوانی ایشان تشکر می‌کنم.

43503

محمدخانی: برانکو نباید با لج‌بازی به رضاییان ضربه بزند!

بازی پرسپولیس مقابل صنعت‌نفت آبادان را دیدید؟
بازی خیلی خوبی را از جانب بازیکنان پرسپولیس شاهد بودیم. پرسپولیس در نیمه اول سه موقعیت صددرصد گلزنی داشت که فقط در دو موقعیت، طارمی می‌توانست برای تیمش گل بزند.

طارمی حدود ۴، ۵ موقعیت صددرصد گلزنی داشت که فقط یکی از آنها را تبدیل به گل کرد، چه توصیه‌ای برای او دارید؟
من فکر می‌کنم طارمی خودش را خوب در موقعیت گل قرار می‌دهد اما حتماً باید از این فرصت‌ها استفاده بهتری داشته باشد و برای زدن ضربه زودتر تصمیم گرفته و دقت عملش را بالاتر ببرد.

پرسپولیس در مسابقات جام‌حذفی حضور ندارد. به نظرتان اردوی دبی و بازی‌های تدارکاتی در آنجا می‌تواند جایگزین خوبی برای مسابقات جام‌حذفی باشد؟
شرایط آب و هوایی و امکانات دبی بسیار خوب است و من فکر می‌کنم با چند بازی تدارکاتی که برانکو در این شهر برای پرسپولیس در نظر گرفته، تیم می‌تواند در تعطیلات آماده شود.

فاصله ۸ امتیازی با رقیب سنتی را چگونه ارزیابی کرده و شانس قهرمانی پرسپولیس را تا چه حد جدی می‌دانید؟
پرسپولیس به لحاظ امتیازی خوب و موفق عمل کرده و با امتیاز بالاتر از تراکتورسازی، نفت تهران و سایر تیم‌های تعقیب‌کننده شرایط خوبی دارد اما از آنجا که فعلاً فقط یک سوم لیگ گذشته به نظرم تیم‌هایی مثل استقلال هم می‌توانند وارد گردونه مدعیان شوند و استقلال با وجود فاصله ۸ امتیازی با صدر به نظر می‌تواند به جمع مدعیان اضافه شود. تیم سپاهان هم جدا از استقلال به همراه نفت تهران، تراکتورسازی و پرسپولیس جزو مدعیان جدی قهرمانی است.

بحث تکراری این روزهای پرسپولیس هم رامین رضاییان و کم بازی کردن او است، در این رابطه شما چه نظری دارید؟
من معتقدم برانکو نباید لجبازی کند و به یکی از بهترین بازیکنان خود یعنی رضاییان لطمه بزند؛ بازیکنی که پاس محکم و لقمه آماده‌ای را برای طارمی مهیا کرد و ضربه‌اش آن‌قدر محکم و دقیق بود که مهدی فقط اثر کوچکی روی توپ گذاشت تا این پاس دقیق و محکم تبدیل به گل برتری پرسپولیس شود.

43503

دو فیلمساز اردبیلی در جمع هیات انتخاب سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران

سینا بندعلیزاده : بر اساس اعلام صبح امروز انجمن سینمای جوان استان اردبیل امسال برای نخستین ‌بار گروه مشاوران دبیر جشنواره به جای هیات انتخاب، آثار راه یافته به بزرگترین رویداد سینمای کوتاه ایران را انتخاب کردند.
اعضای گروه مشاوران که از فیلمسازان و متخصصان فیلم کوتاه هستند پس از مشاهده فیلم‌های متقاضی حضور در بخش ملی جشنواره فیلم کوتاه تهران، انتخاب‌های خود را به صورت جداگانه به دبیر جشنواره اعلام کردند که پس از جمع‌بندی نظرات این گروه، فهرست فیلم‌های راه یافته به بخش ملی سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند.

دو فیلمساز اردبیلی در جمع هیأت انتخاب سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران انتخاب شدند.
20 عضو گروه مشاوران دبیر سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران به ترتیب حروف الفبا عبارت از محسن آقالر، مجتبی امینی، مهدی بوستانی، محمدرضا بهشتی منفرد، حمید بهمنی، رقیه توکلی، سعید توکلیان، محمد صادق جعفری، آرش رصافی، زهره زمانی، پریسا ساسانی، امیر سحرخیز، روانبخش صادقی، نیما عباسپور، مهدی گنجی، پژمان مظاهری پور، میر دولت موسوی، امیر مهران، پویا نبی و نقی نعمتی است.
سی و سومین جشنواره فیلم کوتاه تهران 18 تا 24 آبان به دبیری فرید فرخنده کیش برگزار می‌شود.

46

مایلی‌کهن:کارشناس داوری نیستم اما بعضی تصمیم‌ها مشکوک بود!

محمد مایلی‌کهن پس از شکست یک بر صفر تیمش مقابل تراکتورسازی در مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی اظهار داشت: در مجموع فکر می‌کنم ما در این بازی خصوصاً در نیمه دوم فوتبال بدی ارائه ندادیم. در مجموع از تیمم راضی نیستم و توقعم بیشتر بود، اما یک مقدار به خاطر بارندگی‌های اخیر در واقع زمین مشکل‌ساز شد، چرا که کار اصلی ما روی زمین است. در بازی‌های گذشته هم روی زمین خوب عمل می‌کردیم.

وی ادامه داد: واقعیت این است که برای این بازی، دو بازیکن خود را در اختیار نداشتیم ولی با این وجود، در نیمه دوم توانستیم بازی بهتری ارائه کنیم. از سوی دیگر به تیم پرمهره تراکتورسازی در طول 90 دقیقه شانس گلزنی ندادیم و آنها روی یک فرصت توانستند دروازه‌مان را باز کنند.

سرمربی ملوان در خصوص داوری دیدار تیمش مقابل تراکتورسازی تبریز تصریح کرد: در چند صحنه، تصمیمات مشکوکی را شاهد بودیم، به خصوص اتفاقی که نزدیک به دروازه تراکتورسازی رخ داد و دروازه‌بان این تیم یعنی اخباری، بازیکن ما را هل داد. داور در این صحنه اعلام خطا کرد ولی به سود حریف! داور وقتی بازی را متوقف کرده، باید به سود ما خطا می‌گرفت. بالطبع وظیفه ما کارشناسی داوری نیست و کارشناسان باید در مورد این موضوع صحبت کنند.

مایلی‌کهن افزود: به خاطر مشکلاتی که داشتیم، قرار نبود ما در این بازی شرکت کنیم، اما به هر حال امیدوارم به در لیگ دسته اول بتوانیم به کارمان با موفقیت ادامه دهیم و این شانس را داشته باشیم تا انتهای فصل آن بالاهای جدول حضور داشته باشیم. باز هم به خاطر پیروزی در این بازی و عبور از مرحله یک شانزدهم جام حذفی به تراکتورسازی تبریک می‌گویم.

وی در خصوص روند بازی در نیمه دوم که به سود تیمش بود اما موقعیت‌های‌شان منجر به گل نشد، تاکید کرد: بله توپ‌های‌مان به گل بدل نشد. به هر حال فوتبال است و ما در مورد بسکتبال صحبت نمی‌کنیم. همین که در اکثر مسابقات می‌توانیم ایجاد موقعیت کنیم، یک حسن بزرگ است.

سرمربی ملوان در مورد جذب بازیکنان که بتوانند در بازی‌های سخت به ملوان کمک کنند، اضافه کرد: قطعاً اگر ببینیم یک بازیکن خوب است و می‌تواند به ما کمک کند، وی را به خدمت می‌گیریم هرچند توان مالی بالایی هم نداریم اما یکسری بازیکنان هم ممکن است فقط اسم داشته باشند که این به‌صورت تنها به دردمان نمی‌خورد. ما دنبال بها دادن به جوانان هستیم و فکر می‌کنم این جوانان آینده‌سازان کشورمان هستند و می‌توانند از برخی بازیکنان اسم و رسم‌دار مثمرثمرتر باشند.

مایلی‌کهن در مورد خوش‌وبشی که در ابتدای بازی با امیر قلعه‌نویی سرمربی تیم حریف داشت، تصریح کرد: ما سابقاً نیز چند برخورد با هم داشتیم. این بار در جایگاه تیم میزبان باید از میهمان استقبال می‌کردیم و همین کار را هم انجام دادیم. به حریف خوش‌آمد گفتیم و در واقع وظیفه‌مان را انجام دادیم.

وی در نهایت گفت: ممکن بود در نیمه اول بازیکنانم تحت تاثیر نام حریف قرار گرفته باشند اما در نیمه دوم، همه شرایط بازی را تغییر دادیم و بهتر از نیمه اول کار کردیم. البته نیمه اول نیز بد نبودیم گرچه من از بازیکنانم رضایتی ندارم و توقعم بیش از این حرف‌ها بود ولی معتقدم با بضاعتی که داشتیم، بازی خوبی را به نمایش گذاشتیم. متأسفانه در نهایت نتوانستیم به خواسته‌مان برسیم.

 

251 43

اختلال اینترنت در اردبیل تا ۴۸ ساعت آینده

سینا بندعلیزاده : به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از اردبیل، عزیز جوادی روز دوشنبه درگفتگو با خبرنگاران افزود: اینترنت در اردبیل از صبح امروز به همین دلیل قطع وصلی داشته و تا 48 ساعت آینده این اختلال مرتفع می شود .
وی افزود: این اختلال بیشتر در مرکز اردبیل وجود داشته و در برخی شهرستانهای دیگر هم اختلال اینترنت گزارش شده است .
او با بیان اینکه تغییرات و بروز رسانی سرویس های adsl بمنظور کیفیت بخشی اینترنت انجام می گیرد افزود: با به روز رسانی سرویس های اکانتنیق سرعت اینترنت هم افزایش می یابد .
جوادی از کاربران اینترنت خواست در این مدت شکیبا بوده و برای بهتر شدن امور با مخابرات همکاری کنند.
گفتنی است اینترنت اردبیل از 2 روز پیش دچار اختلال شده است.

 

۴۸