هومن برق‌نورد و علی عمرانی در «آینه‌های روبرو»

به گزارش
خبرگزاری خبرآنلاین، فیلم‌تئاتر «آینه‌های روبرو» اثر بهرام بیضایی و به کارگردانی
محمد رحمانیان و به تهیه‌کنند‌گی اجرایی آزیتا موگویی در تالار وحدت به صحنه می‌رود.

هومن برق‌نورد
در نقش تیمسار و علی عمرانی در نقش سروان حق‌نظر، در این اثر اجرایی روی صحنه حاضر
خواهند شد.

فیلم‌تئاتر
«آینه‌های روبرو» از ۱۵ مرداد هر شب ساعت ١٨:٣٠ در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود.

پیش از
این حضور بهنوش طباطبایی، حبیب رضایی،‌ رویا تیموریان و احسان کرمی در این فیلم‌تئاتر
قطعی شده بود.

فیلمنامه
«آینه‌های روبرو» سال ۱۳۵۹ توسط بهرام بیضایی نوشته شد اما هیچ‌گاه امکان ساخته‌شدن
آن فراهم نشد. «آینه‌های روبرو» به مسایل مربوط به انقلاب ایران در سال ۵۷ می‌پردازد
و در ذات خود یکی از عاشقانه‌ترین آثار بیضایی است.

 

5757

تحولات مهم در عربستان

این رسانه روز دوشنبه افزوده است: تحلیلگران گروه «سیتی گروپ» می گویند که ذخایر نفت عربستان سعودی رو به کاهش است و سال 2030 به پایین تر از میزان صادراتی می رسد.

خبرگزاری اسپوتنیک نوشته است:

سال 2017 در عربستان چرخش بنیادی رخ داد. پادشاه آل سعود سنت موجود را نقض کرد و برخلاف مقررات پیشین، نسل ارشد خاندان از حکومت برکنار و محمد بن سلمان پسر کوچک ملک سلمان ولیعهد شد، در حالیکه پیشتر حکومت این پادشاهی از برادر به برادر تحویل می شد نه مانند سلطنت های اروپایی که از پدر به پسر می رسد.

این رسانه در ادامه نوشته است: عبد العزیز پادشاه اول عربستان (از 1932 الی 1953) از همسران بی شمار 45 فرزند داشت و کلا در خاندن آل سعود 5- 6 هزار ولیعهد و امیر وجود داشت، ولی هیچ کس از نسل اول مدعیان پادشاهی، مخالف مقررات موجود نبود و تاج سلطنت به پسر بزرگ خاندان می رسید.

به این ترتیب، شش پسر عبدالعزیز در تخت سلطنت کشور عوض شدند تا زمانی که پادشاه کنونی این رسم را عوض کرد. ابتدا برادر و سپس برادرزاده بزرگ خود را از حکومت برکنار کرد و منطق وراثت بیشتر با مقررات اروپایی شبیه شد. سلمان همه چیز را به پسر کوچک داد. اکنون خاندان سعودی منتظر حوادث بعدی است و دیده می شود که از این پس هر ولیعهدی می تواند مدعی پادشاهی باشد.
ولی مساله اصلی که بر اثر سقوط قیمت نفت آشکار شد، زیربنایی است. معلوم شد 25 % سعودی های تا سن 30 سالگی بیکارند و با یارانه های دولتی یا هزینه والدین خود زندگی می کنند. بیشتر خانواده های عربستان نیز در بخش های دولتی وابسته به رشته در حال بحران نفتی کار می کنند.

اسپوتنیک در ادامه نوشته است: سال 2015 با روی کار آمدن سلمان بن عبد العزیز صرفه جویی بودجه اعلام شد که بیشتر کارمندان دولتی را در بر گرفت. آنان از دریافت مزدهای اضافی محروم و به پرداخت پول گاز، آب و برق مصرفی در ابعاد کامل ملزم شدند.

همچنین مقام های سعودی با هدف ایجاد فرصت های کاری برای افراد بومی، شکار کارگران خارجی را آغاز کردند و به کارفرمایان این کارگران ضربه زدند. سهام شرکت نفتی آرامکو نیز به فروش گذاشته شد و به معنای آن بود که بخشی از ثروت های طبیعی عربستان در اختیار خارجی ها قرار می گیرد و به این ترتیب وضع مرسوم عربستان از نقطه سکون خارج شد.
ساکنان عربستان هر روز بیشتر فقیر شدند و موج ضعیف اعتراض بلند شد. در این اوضاع و احوال محمد بن سلمان 31 ساله نیز ولیعهد عربستان معرفی شد.

رسانه روسی همچنین به نقل از روزنامه نیویورک تایمز نوشته است: او (ولیعهد جدید) از پادشاه مبتلا به زوال عقل برای جنگ در یمن موافقت گرفت و نشان داد که ریاض می تواند جنگ انجام دهد، اما تلفات ارتش عربستان بیش از حد زیاد بود و نظامیان فاقد تجربه چنان ضربات مهلکی به یمنی های بی دفاع می زدند که خط مشی ولیعهد در رسانه های جهانی مورد انتقاد قرار گرفت و بدنام شد.

از سوی دیگر، اختلاف با قطر نیز بخشی از سیاست های ولیعهد است. ریاض از دوحه می خواهد روابط با تهران را قطع کند. سلمان (ولیعهد) سال 2016 در سخنانی تلویزیونی گفت که نباید منتظر ماند، تهران به جنگ ریاض بیاید، بلکه باید در خاک ایران جنگ را بر پا کرد. وی می خواهد در قطر و یمن به تهران ضربه بزند و در این هنگام نیز تعداد مخالفان ولیعهد در خاندان سعودی بیشتر می شود، زیرا از این کار ناراضی هستند و بزودی کسی حاکم می شود که اصلا حق آن را ندارد.

5252

ایران و هند رشد اقتصادی جهان را بهبود دادند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از اتاق تهران،معاونت بررسی‌های اتاق تهران با انتخاب گزیده‌هایی از این گزارش آورده است: در گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی جهان در سال 2016 معادل 3.2 درصد برآورد شده که به دلیل رشد اقتصادی بالاتر از انتظار ایران و تقویت فعالیت‌ها در هند به دنبال اصلاح حساب‌های ملی، نسبت به برآورد ماه آوریل 2017 بهبود یافته اما برآورد رشد برای سال‌های 2017 و 2018 بدون تغییر مانده است.

پیش‌بینی رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه و نوظهور در سال 2017 با افزایش یک واحد درصدی همراه بوده است. رشد این کشورها در وهله اول تحت تاثیر کشورهای واردکننده کالای اساسی قرار دارد. اما این افزایش در پیش‌بینی رشد، ناشی از شرایط رو به بهبود کشورهای بزرگ صادرکننده کالای اساسی است که در سال‌های 2015و 2016 با رکود مواجه شدند که در بسیاری از موارد ناشی از کاهش قیمت کالاها بوده است.

صندوق بین‌المللی پول، پیش‌بینی خود را از رشد حجم تجارت جهان در سال 2017 نسبت به گزارش آوریل 0.2 واحد درصد افزایش داده است. بر این اساس، در سال 2017 حجم تجارت جهان چهار درصد نسبت به سال 2016 رشد می‌کند. نرخ رشد حجم تجارت در سال 2017 در کشورهای توسعه‌یافته برابر 3.9 درصد و در کشورهای در حال توسعه و نوظهور معادل 4.1 درصد خواهد بود.

این نهاد بین‌المللی سپس توصیه‌هایی را به سیاستگذاران ارائه و از جمله برای تقویت روند رشد توصیه کرده است: برای کشورهایی که در حال حاضر با شرایط دوره‌ای مختلفی مواجه هستند، اتخاذ سیاست‌های پولی و مالی متفاوت ‌می‌تواند مناسب باشد. برای کشورهای توسعه‌یافته‌ای که هم‌چنان تقاضاشان کم و تورم‌شان پایین است، حمایت‌های پولی و در صورت امکان حمایت‌های مالی باید ادامه یابد؛ در سایر نقاط نیز سیاست پولی باید به تدریج همگام با توسعه‌های اقتصادی نرمالیزه شود و سیاست‌های مالی باید بر حمایت از اصلاحات با هدف گسترش پتانسیل عرضه اقتصادی تمرکز کند. کشورهایی که به تثبیت مالی نیاز دارند باید اقدامات متناسب با رشد اقتصادی انجام دهند. اقتصادهای نوظهور نیز باید اجازه دهند در هر زمانی که ممکن بود، نرخ‌های بهره اثرات شوک‌ها را از بین ببرد.

توصیه کارشناسان صندوق بین‌المللی پول برای حفظ رشد بالا و فراگیر در بلندمدت نیز آن است که اصلاحات ساختاری درخور و دقیق برای افزایش بهره‌وری و سرمایه‌گذاری، کاهش شکاف جنسیتی نیروی کار و حمایت فعال برای افرادی که از تغییر در تکنولوژی و تجارت ضربه خورده اند، صورت گیرد.

درادامه این گزارش آمده است: دستیابی به رشد متوازن و انعطاف‌پذیر، تلاش‌ برای تسریع در ترمیم ترازنامه بخش خصوصی و اطمینان از پایداری بدهی‌های عمومی، عوامل حیاتی برای بازیابی انعطاف‌پذیری یک اقتصاد هستند. بنابراین تلاش‌های کشورهای با مازاد و کسری، معادل کاهش مازاد عدم توازن حساب جاری است.

این نهاد برای افزایش انعطاف‌پذیری اقتصاد کشورهای در حال توسعه با درآمد پایین توصیه کرده است: در میان کشورهای در حال توسعه با درآمد پایین، صادرکنندگان کالا عموماً نیازمند تعدیل قابل‌توجهی برای اصلاح عدم تعادل‌های کلان اقتصادی هستند؛ چالشی که با تداوم کاهش قیمت‌های نفت، برای صادرکنندگان سوخت وخیم‌تر نیز خواهد شد. اولویت‌های سیاستی کشورهای مختلف در حال توسعه با درآمد پایین با توجه به تنوع شرایط کشورها، متفاوت است؛ اما هدف اصلی این اقتصادها باید بر افزایش مقاومت در برابر شوک‌های بالقوه آتی با تقویت موقعیت‌های مالی و ذخایر خارجی متمرکز شود.

صندوق بین‌المللی پول در نهایت کشورها را به ترویج همکاری‌های مشترک و تجارت عادلانه و آزاد تشویق کرده و گفته است: چارچوب چندجانبه برای روابط اقتصادی بین‌المللی، یکی دیگر از عناصر کلیدی رشد قوی، پایدار، متعادل و همه‌جانبه است.

همان‌طور که تاریخ نشان ‌می‌دهد، پیگیری سیاست‌های جمع صفر(sum-Zero ) ،که در آن برآیند منافع و زیان طرفین صفر است، ‌می‌تواند تنها به صدمه زدن به تمام کشورها ختم شود. از آنجایی که سیاست‌های ملی ناگزیر با فعل و انفعالاتی همراه است و در بین کشورها اثرات سرریز خواهد داشت، اقتصاد جهانی زمانی که سیاستگذاران به گفت‌وگوی منظم ‌می‌پردازند و به دنبال مکانیسم‌های مورد توافق در راستای حل اختلافات هستند، به مراتب بهتر عمل ‌می‌کند. یک سیستم تجارت جهانی باز و مبتنی بر قانون به ویژه برای رفاه جهانی حیاتی است، اما آزادسازی تجارت باید از سوی سیاست‌های داخلی، برای تسهیل اصلاحات، نه تنها برای تجارت بلکه برای افزایش سرعت تغییرات تکنولوژیکی، حمایت شود.

 

39224

توافق بر سر میزبانی المپیک؛2024 به پاریس رسید

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ پس از المپیک 2020 که قرار است به میزبانی توکیو در ژاپن برگزار شود، دوشنبه شب شهر میزبان المپیک 2024 هم مشخص شد.

دو شهر پاریس و لس آنجلس دو کاندیدای نهایی میزبانی این المپیک بودند که در نهایت با انصراف لس آنجلس، میزبانی المپیک 2024 به شهر پاریس رسید.

حال روزنامه لس آنجلس تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که طبق توافق صورت گرفته، قرار شد تا پاریس میزبان المپیک 2024 باشد و لس آنجلس المپیک بعدی یعنی المپیک 2028 را میزبانی کند.

 

254 41

مهمانان رییس‌جمهور دوازدهم در مراسم تحلیف +جزییات

بنا بر گفته سخنگوی وزارت خارجه، از مدتی پیش ستاد برگزاری مراسم تحلیف در راستای دعوت از مهمانان خارجی برای شرکت در مراسم تحلیف دوازدهمین رییس جمهور ایران با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و برخی از مقامات دفتر ریاست‌جمهوری در وزارت خارجه تشکیل شده است.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته نمایندگانی از سایر کشورها در سطح خوبی در مراسم تحلیف حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی شرکت می‌کنند. در همین چارچوب هیات‌های قابل توجه و متعددی از کشورهای همسایه در این مراسم حضور پیدا خواهند کرد .

هیات مورد اشاره که به ریاست یکی از معاون‌های وزیر امور خارجه تشکیل شده است ، به منظور برگزاری هرچه بهتر این مراسم و حضور مناسب نمایندگان دیگر کشورها در مراسم تحلیف دوزادهمین رییس جمهور ، به صورت مرتب تشکیل جلسه داده و امور را مورد بررسی و نظارت قرار می‌دهد.

در همین چارچوب در روز دوشنبه نیز محسن حاجی میرزایی دبیر هیئت دولت اعلام کرد: با توجه به شرکت گسترده هیئت‌های خارجی در مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و به منظور برگزاری مناسب و شایسته مراسم مذکور و ایجاد تسهیلات لازم در رفت و آمد هیئت‌های خارجی و رفاه حال شهروندان تهرانی، کلیه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی( غیر از اورژانس و نهادهای امدادی) در روز شنبه چهاردهم مرداد 1396 در شهر تهران تعطیل است.

هنوز آمار قطعی و نهایی از مهمانان خارجی شرکت‌کننده در این مراسم منتشر نشده ولی در چند روز اخیر رسانه‌های برخی از کشورها با انتشار اخباری اعلام کرده اند که نمایندگانی از این کشورها در مراسم تحلیف رییس جمهور ایران حضور پیدا خواهند کرد. همچنین برخی از مقامات وزارت خارجه و مجلس شورای اسلامی نیز با سفر به تعدادی از کشورهای منطقه از مقامات آن‌ها جهت شرکت در مراسم تحلیف دعوت به عمل آورده و دعوتنامه‌های شرکت در این مراسم را به آنها ارائه کردند که در گزارش پیش‌رو اشاره‌ای گذرا به اخبار منتشر شده در این زمینه خواهیم داشت.

رییس‌ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در روز یکشنبه سفری به عمان و قطر داشت و در دیدار با نخست‌وزیر قطر پیام کتبی دعوت رییس مجلس شورای اسلامی از مقامات قطر برای حضور در مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری را به وی تقدیم کرد.

بروجردی در این دیدار از طریق نخست‌وزیر این کشور از امیر قطر برای شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهور دوازدهم ایران دعوت به عمل آورد.

این نماینده مجلس همچنین ظهر روز یکشنبه 8 مرداد ماه در جریان سفر به عمان با «شیخ خالد بن هلال المعولی» رییس مجلس عمان دیدار کرد و ضمن گفت‌وگو در مورد موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای پیام رییس مجلس شورای اسلامی به وی برای شرکت در مراسم تحلیف روحانی را به این مقام عمانی تقدیم کرد.

در روز یکشنبه هفته جاری «دیمیتری راگوزین» معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرد: برای شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهور ایران به تهران سفر می‌کند.

او در گفت‌وگو با شبکه روسی 24 ضمن اعلام این خبر گفته بود که در جریان دیدار از تهران با رییس‌جمهور مولداوی نیز که قرار است در مراسم تحلیف حسن روحانی شرکت کند، دیدار خواهد کرد.

در روز شنبه نیز پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا اعلام کرد:فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی به تهران سفر می‌کند.

در این خبر اعلام شده بود که موگرینی در این سفر علاوه بر شرکت در مراسم تحلیف رییس‌جمهور ایران، دیدار های دوجانبه‌ای نیز با مقامات کشورمان برای بررسی وضعیت اجرای توافق هسته‌ای و بحث و رایزنی در مورد مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای خواهد داشت.

روز جمعه نیز وزارت امور خارجه چین اعلام کرد : «هی لیفنگ» نماینده ویژه رییس‌جمهور این کشور در مراسم تحلیف رییس‌جمهور ایران که در چهاردهم مرداد برگزار می‌شود شرکت خواهد کرد.

هی لیفنگ ، رییس کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین است و بنا به گفته مقامات چین سفر وی به تهران با دعوت ایران انجام می‌شود.

هم‌چنین چهارشنبه هفته گذشته هارون نجم‌پور معاون سفیر افغانستان در تهران نیز در نشستی که با خبرنگاران ایرانی داشت، اعلام کرد: هیاتی از افغانستان در مراسم تحلیف رییس‌جمهور ایران شرکت می‌کند.

او در این نشست به سطح هیات افغانستانی که قرار است به تهران سفر کند، اشاره ای نکرد.

در همین راستا هفته گذشته دفتر ریاست‌جمهوری ارمنستان طی بیانیه‌ای اعلام کرد :سرژ سرکیسیان رییس‌جمهور ارمنستان به منظور شرکت در مراسم تحلیف همتای ایرانی خود به تهران سفر می‌کند.

در 28 تیرماه سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نیز در ملاقات با رئیس مجلس سنای پاکستان، ضمن گفت‌وگو و تبادل نظر با وی درخصوص موضوعات مربوط به روابط دوجانبه و منطقه‌ای، دعوتنامه رسمی رئیس مجلس شورای اسلامی را برای حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی ، تقدیم وی کرد.

هفته گذشته حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه در سفر به عراق از فواد معصوم (رییس‌جمهور عراق) و همچنین رییس مجلس این کشور برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی دعوت کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در اردن اواخر هفته گذشته در دیدار با “سلیم زعنون”رئیس مجلس ملی فلسطین پیام دعوت علی لاریجانی به وی جهت سفر به تهران و شرکت در مراسم مورد اشاره را تقدیم این مقام فلسطینی کرد .

پیش‌بینی می‌شود در این مراسم هیات هایی از برخی از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه،آلمان و انگلیس و همچنین نمایندگانی از برخی از سازمان‌های بین‌المللی حضور پیدا کنند.

در روز دوشنبه علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: از مقامات عالی رتبه خارجی ، تاکنون حضور هفت رییس جمهور و ۱۸ رییس مجلس در مراسم تحلیف رییس‌جمهور قطعی شده است.

وی در مطلبی در کانال تلگرام خود در این ارتباط تصریح کرد: تاکنون حضور هیات‌های بیش از صد کشور در سطوح مختلف در این نشست قطعی و هماهنگ شده است.

این نماینده مجلس با بیان این که به منظور اطمینان خاطر از روند امور میزبانی، در روز دوشنبه محمد جواد ظریف به همراه معاونینش بازدیدی از محل اجلاس و تشریفات بعمل آورده‌اند ، افزود :تمامی سفارتخانه های ایران برای انجام هماهنگی‌های دیپلماتیک و کنسولی برای شرکت مهمانان خارجی در این مراسم باظرفیت کامل فعال شده اند.

به گزارش ایسنا، در روز دوشنبه حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور نیز در جمع خبرنگاران درباره اقدامات امنیتی برای روز تحلیف رییس‌جمهور، اظهار کرد: تمام پیش‌بینی‌های امنیتی، انتظامی و ترافیکی انجام شده و در کمیسیون حفاظت در وزارت کشور هم تقسیم کار انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه جلسات متعددی برای تامین امنیت مراسم روز تحلیف برگزار شده است، گفت: مسئولیت کلی برقراری امنیت بر عهده قرارگاه ثارالله است و وظایف سپاه، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و پدافند هوایی هم مشخص شده است.

این مقام مسوول در وزارت کشور همچنین اعلام کرد : سطح حفاظت منطقه مجلس را در ایام تحلیف از حساس به حیاتی ارتقا داده‌ایم.

به نظر می‌رسد طی روزهای آتی ترکیب نهایی مهمانان خارجی شرکت‌کننده در مراسم تحلیف به صورت رسمی از سوی وزارت امور خارجه اعلام می‌شود .

2929

پوتین: 755 کارمند مراکز دیپلماتیک آمریکا از روسیه اخراج می‌شوند

برپایه تصمیم روز پنجشنبه قانونگذاران آمریکایی که طرح تحریم‌های مسکو را با 419 رای موافق و سه رای مخالف تصویب کردند، حلقه تحریم های ضدروسی وضع شده از سال 2014 سخت تر می شود و حتی قدرت نفتی روسیه را در بازار اروپا هدف قرار داده اند تا واشنگتن وارد این عرصه شود.

رییس جمهوری روسیه روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه اول تلویزیونی این کشور در مورد بسته تحریم های مسکو علیه واشنگتن، گفت: طرف آمریکایی بار دیگر گامی برای تیره تر کردن روابط برداشته است.

وی افزود: آمریکا تحریم های غیرقانونی علیه روسیه اعمال و برای تاثیرگذاری بر کشورهای دیگر از جمله متحدان که علاقه مند به توسعه روابط با مسکو هستند، تلاش می کند.

پوتین گفت: مدتی طولانی صبر کردیم شاید وضعیت بهبود یابد.امیدوار بودیم اوضاع تغییر کند، اما از قرار معلوم اگر تغییری حاصل شود، زود نخواهد بود.

رییس جمهوری روسیه با بیان اینکه نمی خواهم در مورد ماهیت داخلی اقدامات آمریکا سخن گویم، اظهار کرد: ما بایستی اقدام می کردیم و لازم دانستم نشان دهم هیچ اقدامی را بدون پاسخ نمی گذاریم.

وی افزود: در مورد اقدامات متقابل روسیه و اینکه در مورد تحریم های آمریکا کم یا زیاد است، یادآوری می شود از نقطه نظر کار دستگاه دیپلماتیک، اقدام مسکو کاملا حساس است.

پوتین گفت: بیش از یکهزار کارمند و دیپلمات در سفارت و سرکنسولگری های آمریکا در روسیه فعالیت می کنند که 755 نفر باید کار را متوقف کنند. این یک اقدام قابل توجه است. مساله این است که آیا باید اقدامات دیگری انجام دهیم یا خیر؟

وی همچنین خاطرنشان کرد که حجم مبادلات بازرگانی روسیه و آمریکا نسبت به مناسبات اقتصادی مسکو با چین یا اتحادیه اروپا نیز کم است. امکانات و ظرفیت های همکاری دو کشور بزرگ است اما از آن استفاده کامل نمی شود.

روسیه روز جمعه در مقابله با تحریم های جدید آمریکا دستور کاهش تعداد دیپلمات های آمریکایی در مسکو را صادر و اعلام کرد، املاک دیپلماتیک این کشور نیز در مسکو از آغاز ماه اوت (سه شنبه آینده) توقیف می شود.

وزارت امورخارجه روسیه روز جمعه در بیانیه ای یادآورشد: از اول ماه اوت استفاده سفارت آمریکا در مسکو از مجموعه ویلایی در ناحیه سربرنی بور و انبارهای دیپلماتیک در خیابانی داروژنی (در مرکز مسکو) را متوقف می کند.

در این بیانیه آمده است: به طرف آمریکایی اعلام شده است که از اول ماه سپتامبر آینده باید شمار کارکنان سفارتخانه این کشور در مسکو و سرکنسولگری ها در سن پترزبورگ، یکاترینبورگ و ولادی واستوک با شمار کارکنان مراکز دیپلماتیک روسیه در آمریکا برابری کند.
این بیانیه افزود: این اقدام به آن معنی است که شمار کارکنان سفارتخانه و کنسولگری های آمریکا در روسیه باید به 455 تن برسد.
«در صورت اقدامات یکجانبه آمریکا برای کاهش شمار دیپلمات های روسی در این کشور، مسکو پاسخ متقابل و هم طراز آن را خواهد داد.»
در بیانیه وزارت امورخارجه روسیه با اشاره به تصویب طرح تحریم های جدید آمریکا علیه مسکو در کنگره این کشور آمده است: تصویب این طرح قانونی یک بار دیگر خصومت طلبی شدید آمریکا در امور بین‌المللی را نشان داد. واشنگتن با دفاع از حق انحصاری خود در سطح جهانی، با تکبر مواضع و منافع دیگر کشورها را نادیده می‌گیرد.

بیانیه وزارت خارجه روسیه ادامه داد: طرف روسی تمام تلاش خود را برای بهبودی روابط با آمریکا و همکاری با این کشور درباره مهم‌ترین مسائل دستور کار بین‌المللی، نخست تروریسم، قاچاق مواد مخدر، جرائم در فضای سایبری و انتشار سلاح های کشتار جمعی بکار گرفته است. بر این باوریم که حل موثر مسائل جهانی فقط با همکاری یکدیگر امکانپذیر است.

بیانیه وزارت خارجه روسیه با انتقاد شدید از رویکرد ضد روسی واشنگتن یادآورشد: ایالات متحده بجای چنین رویکردی در قبال روسیه، به بهانه واهی مداخله مسکو در امور داخلی خود اقدامات ضدروسی بکار می گیرد.

«این اقدامات مغایر با اصول قوانین بین المللی و متناقض منشور سازمان ملل و اصول سازمان تجارت جهانی و استانداردهای اولیه مناسبات جامعه جهانی است.»

وزارت امورخارجه روسیه با غیرقانونی خواندن تحریم های آمریکا علیه این کشور، توقیف اماکن دیپلماتیک روسی در نیویورک و واشنگتن را مغایر با کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک خوانده است.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه هفته گذشته طرح تحریم های ایران، روسیه و کره شمالی را با 419 رای موافق و 3 رای مخالف به تصویب رساند. این قانون روز پنجشنبه به وقت محلی در سنای آمریکا تصویب شد.

52311