واکنشی از سوی صداوسیما به خبر ممنوع‌التصویری وزیر ارتباطات

محمد حسین رنجبران در پاسخ به این پرسش که آیا از بعد از اظهار نظر وزیر ارتباطات درخصوص مصوبه کمیسیون فرهنگی مجلس برای واگذاری مسؤولیت صوت و تصویر فراگیر به صداوسیما، آذری جهرمی ممنوع‌التصویر شده است؟ تصریح کرد: آقای آذری جهرمی از روزی که این اظهار نظر را انجام داد، یعنی سوم اردیبهشت تا امروز که یک هفته می‌گذرد، تقریبا به صورت میانگین هر روز در بخش‌های مختلف خبری رادیو و تلویزیون حضور داشته است؛ شاید معنی ممنوع‌التصویر فرق کرده است و ما خبر نداریم؟!

او با انتقاد از برخی حاشیه‌سازی‌های رسانه‌ای تاکید کرد: همکاران رسانه‌ای بنده باید اولویت اولشان حفظ آرامش و همدلی میان دستگاه‌ها و مسؤولان مختلف باشد تا در این شرایط سخت مسؤولان و به‌ ویژه دولت محترم به مشکلات و مسائل اصلی مردم بپردازند و قطعا چنین خبرسازی‌هایی کمک به مردم و کشور نیست.

رنجبران پوشش اخبار وزارت ارتباطات را با توجه به مسائل روز کشور از اولویت‌های خبری رسانه ملی در ماه‌های اخیر برشمرد و اظهار کرد: همکاران ما در معاونت سیاسی سازمان همه فعالیت‌های این وزارتخانه به‌ ویژه شخص آقای جهرمی را در ماه‌های اخیر در اولویت‌های اصلی خبری خود قرار داده‌اند و این اقدام علاوه بر برنامه‌های مختلف تولیدی شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی است.

مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما با بیان اینکه در هفته اخیر رادیو ۴۲ خبر از صحبت‌های وزیر ارتباطات پخش کرده است، گفت: همچنین ۱۲ گزارش با محوریت صحبت‌های آقای آذری جهرمی از سوم تا دهم اردیبهشت از خبر رادیو پخش شده است که محوریت بیشتر آن‌ها درباره شبکه‌های پیام‌رسان بوده است.

او به خبرهای پخش شده از وزیر ارتباطات در بخش‌های مختلف شبکه خبر اشاره و تصریح کرد: در این مدت هم آقای آذری جهرمی تقریبا هر روزی که فعالیت خبری داشته است، روی آنتن شبکه خبر بوده است و فعالیت‌های او منعکس شده است.

58243

خودکشی دانش‌آموز ۱۶ ساله یاسوجی/ صبح زود حلق‌آویز پیدا شد

این نوجوان ۱۶ ساله سحرگاه امروز دهم اردیبهشت ماه در منزل مسکونی خود در روستای سروک از روستاهای تابعه شهر یاسوج با طناب دار دست به خودکشی زده است.

جسد این دانش آموز ساعت 8 صبح درحالیکه حلق آویز بوده پیدا شد. دلیل یا دلایل خودکشی این نوجوان نامعلوم است.

روستای سروک در پنج کیلومتری شهر یاسوج است.

47234

درخواست عضو شورای شهر تهران از دادستان مشهد: امیر شهلا را به شورا بازگردانید

مجید فراهانی رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با اشاره به بازداشت امیر شهلا عضو شورای شهر مشهد از دادستان شهر مشهد خواست نسبت به حل مساله و از بین بردن شائبه‌های ایجاد شده اقدام کند.

فراهانی در این خصوص گفت: معتقدیم در فضای آرام و عادلانه مساله قابل حل است. آنچه که حزب ندای ایرانیان خواهان آن است، حفظ جایگاه قوه قضائیه و قضات شریف کشور است.

وی افزود: در مورد بازداشت امیر شهلا هم ابهاماتی وجود دارد که باید برای رفع آن اقدام کرد تا خدایی نکرده به اعتبار قوه قضائیه آسیب نرسد. ما هم در عین این که اجازه نخواهیم داد، دشمنان انقلاب و نظام این مساله را دستاویزی برای حمله به نظام اسلامی کنند، در چارچوب مناسبات و قانون به منظور حفظ حقوق شهروندی رای‌دهندگانی که به آقای شهلا رای داده و ایشان را به عنوان منتخب اول مردم مشهد در انتخابات شوراها برگزیدند و هم حقوق شهروندی خود ایشان از تمام توان و ظرفیت‌ها برای پیگیری و حل مساله استفاده خواهیم کرد.

عضو شورای شهر تهران در پایان ابراز امیدواری کرد در هفته‌ای که به اسم جوان و شوراها مزین است، یکی از اعضای جوان شوراهای اسلامی سراسر کشور به زودی به محل کار خود در شورای شهر بازگردد و شهروندان معزز مشهدی و زائران بارگاه منور رضوی از خدمت‌رسانی ایشان به مشهد بهره‌مند شوند.

47234

الیاسی: اولویت اول ما ساغلام است با کس دیگری صحبت نکرده ایم

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، عباس الیاسی سرپرست باشگاه تراکتورسازی یکشنبه شب روی خط تلفنی برنامه موج فوتبال شبکه سهند رفت و به صورت شفاف صحبت هایی را درباره مسائل روز این باشگاه و دغدغه های هواداران مطرح کرد.

اصالتا ترک هستیم
مادر من اهل مراغه است و پدرم نیز ترک تفرش است. ما اصالتا ترک هستیم.

مراحل واگذاری باشگاه تراکتورسازی
اولین مرحله واگذاری این بود که صاحبان سهام به طور کتبی این موضوع را اعلام کنند و این اتفاق بعد از مصاحبه ای که سردار خرم انجام داد، محقق شد و نامه واگذاری را ارسال کردند. مرحله دوم شفاف سازی مسائل مالی است. در هر پروژه واگذاری شفاف سازی مالی مهم ترین موضوع محسوب می شود. از سوی دیگر ما چه بتوانیم تیم را واگذار کنیم و چه این امر میسر نشود، شفاف سازی مالی باید صورت بگیرد. از این رو معاونت مالی باشگاه شبانه روز تلاش می کند تا به حصول نتیجه برسد. از طریق مزایده و به طور رسمی و قانونی باید واگذاری باشگاه انجام شود. حسابرس های قانونی باشگاه مراحل قانونی را انجام می دهند و مساله مهم این است که نحوه واگذاری به شکلی نباشد که فقط رفع مسئولیت صورت بگیرد. بخش خصوصی که می خواهد باشگاه را در اختیار بگیرد باید اصلح باشد که این اصلح بودن را یک کمیته تشخیص خواهد داد. حدودا در تاریخ ۲۲ تا ۲۴ اردیبهشت باشگاه به مزایده گذاشته می شود.

تراکتورسازی یک پروژه ملی است
من شعار نمی دهم، اما تراکتورسازی یک پروژه ملی است. تغییر و تحول و واگذاری اش نباید سطحی انجام شود، باید قانونمند،منضبط ودقیق صورت بگیرد. برنامه ما فعلا خصوصی سازی است که انشاءالله به شکلی خوب اتفاق می افتد اما در صورتی که گزینه اصلح جلو نیاید، تیم قطعا بلاتکلیف نمی ماند و آنوقت مجمع باید درباره شرایط تیم تصمیم بگیرد. مطمئن باشید در این صورت هم محکم واستوار کارمان را جلو می بردیم و تیم هرگز شرایط قبلی را تجربه نمی کند.

اگر خصوصی سازی به نتیجه نرسد؟
من صادقانه جلو آمدم و با همین صداقت حرف می زنم. الان هم قول می دهم که شرایط خوبی برای باشگاه رقم بخورد. مهدی کیانی شاهد است که چه اتفاقاتی رقم خورده است و چه حرف هایی زده ایم. قطع به یقین اگر موضوع خصوصی سازی هم به نتیجه نرسد(که انشاءالله می رسد) مسائل باشگاه با قدرت ادامه می یابد.

اولویت اول ما ساغلام است
آقای ساغلام قبل از اینکه از ایران بروند، در جلسه ای با ما شرکت کردند. من او را انسانی باشخصیت، حرفه ای و توانمند دیدم. صادقانه وضعیت باشگاه را برای ساغلام توضیح دادم. او از وضعیت فعلی باشگاه ناراضی بود، از امکانات ضعیفی که در اختیارش گذاشته بودند، ناراحت بود. من هم از او خواهش کردم که بازی با فولاد را بگذراند. از نظر حرفه ای او سرمربی تیم ما باید و باید اولویت مان برای فصل آینده ساغلام باشد. قلبا هم دوست دارم ساغلام بماند و نظر شخصی ام این است که او می تواند کمک کند اما فعلا تمرکزمان روی خصوصی سازی است و تازمانی که این موضوع به نتیجه نرسد، نمی توانیم کاری درباره موضوعات دیگر انجام دهیم.

با کسی صحبت نکرده ایم
هرگز با هیچ کس صحبتی نکردم. نظر شخصی من روی ماندن ساغلام است اما همانظور که گفتم باید ابتدا تکلیف خصوصی سازی روشن شود. از هواداران خوب مان می خواهند حمایت کنند. من صادقانه جلو آمدم و با آنها روراست بودم. کمک کنند تا شرایط خوبی برای باشگاه در آینده رقم بخورد.

46

احتمال بارش باران در اغلب نقاط استان/ آسمان تبریز، نیمه ابری

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، محمد اشجعی گفت: در برخی نقاط استان رگبار پراکنده باران پیش بینی می‌شود.

وی گفت: از فردا سه شنبه تا پنجشنبه جو نسبتا پایدار همراه با افزایش نسبی دما شاهد خواهیم بود .
اشجعی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته گرم ترین شهر استان جلفا با ۲۱ درجه بالای صفر و چاراویماق با ۴ درجه سردترین شهر های استان را بوده‌اند.
وی ادامه داد: در ۲۴ ساعت گذشته، دمای تبریز در گرمترین ساعات ۱۸ درجه بالای صفر و در سردترین حالت، ۱۰ درجه بالی صفر بوده است، دمای فعلی تبریز ۱۴ درجه بالای صفر می‌باشد که نسبت به دیروز ۲ درجه کاهش یافته است.
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: میانگین بارندگی در استان طی سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴٫۵ درصد افزایش یافته است.
محمد اشجعی با بیان اینکه در سال زراعی جاری (از مهر سال گذشته تاکنون) ۲۴۸٫۱ میلی متر بارندگی روی داده است، افزود: این میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه بلند مدت نیز ۱۶٫۳ درصد افزایش یافته است.
وی اظهار کرد: در چهار روز اخیر ( هفتم تا دهم اردیبهشت) به طور میانگین ۱۵٫۴ میلی متر بارندگی در سطح استان روی داده است.
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: در این مدت بیشترین بارندگی از مرند با ۲۲ میلی متر، کمترین از سراب با پنج میلی متر و از تبریز ۹٫۵ میلی متر گزارش شده است.

 

46

 

بارندگی‌ها تا چهارشنبه ادامه دارد/ سامانه جدید بارشی هم در راه است

مدیرکل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: سامانه بارشی مستقر روی کشور، امروز عمدتا در استان‌های واقع در غرب، مرکز، شمال شرق و شرق، دامنه‌های زاگرس مرکزی، شمال خوزستان، استان‌های واقع در دامنه‌های البرز غربی، مرکزی و شرقی، سبب رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد سبب بارش تگرگ خواهد شد. همچنین در برخی نقاط آذربایجان‌های غربی و شرقی، یزد و کرمان رگبار پراکنده پیش بینی می‎شود.

احد وظیفه افزود: شدت بارش امروز در قم، برخی نقاط استان های تهران، البرز، اصفهان، همدان، مرکزی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، خراسان رضوی و جنوبی و شمال خوزستان پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: فردا سه شنبه نیز در استان های واقع در غرب، نواحی مرکزی، دامنه های البرز غربی، مرکزی و شرقی برخی نقاط شمال شرق و شرق رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می‌شود.

وظیفه تاکید کرد: امروز و فردا در ارتفاعات البرز مرکزی بارش برف دور از انتظار نیست اما روز چهارشنبه به طور موقت از میزان ابرناکی و بارش در کشور کاسته شده با این وجود بعدازظهر چهارشنبه سامانه بارشی دیگری از سمت مرزهای غربی وارد کشور خواهد شد و سبب رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت در برخی نقاط شمال غرب، غرب، مرکز و دامنه های زاگرس مرکزی می شود.

او ادامه داد: در استان‌های واقع در دامنه‌های البرز مرکزی و شرقی طی امروز و فردا وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که در برخی نقاط با باد و گرد و خاک همراه خواهد بود. دریای خزر امروز و نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس و دریای عمان طی سه روز آینده مواج است.

هوای تهران امروز نیمه ابری، گاهی وزش باد، در بعدازظهر افزایش ابر و در بعضی ساعات رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید و احتمال تگرگ پیش بینی شده و کمترین دمای هوای امروز پایتخت ۹ درجه سانتیگراد و بیشترین دمای هوا ۱۹ درجه سانتیگراد اعلام شده است.

47234

ردپای حملات جدید به سوریه درتوئیتر محسن رضایی/ روایت مشاور رهبری ازحمایت موشکی عربستان از تروریست‌ها

متن کامل پیام توئیتری محسن رضایی بدین شرح است:

«آغاز حملات رژیم اشغالگر قدس پس از آزادسازی مناطق سوریه از دست تروریست ها روشن ترین دلیل بر همکاری صهیونیسم و تکفیری ها است.»

سرلشکر صفوی: دفاع از سوریه و فلسطین در راستای جهاد دفاعی است

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: هم‌اکنون از نظر مبانی فقهی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، دفاع از سوریه، عراق، فلسطین و یمن در راستای جهاد دفاعی است.

سرلشکر سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا صبح امروز در نشست تخصصی گفتمان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در منظومه فکری امام خمینی (ره)، در خصوص اندیشه دفاعی امام راحل اظهار داشت: امام به عنوان مرجعیت جامع الشرایط توانستند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را که فرماندهی کل نیروهای مسلح را بر عهده داشتند، به پیروزی برساندند؛ بر همین اساس ایشان ریشه‌های تهدید را اسرائیل، نظام سرمایه داری و کمونیست می‌دانستند.

وی با بیان اینکه امام در مبانی فقهی به جهاد ابتدایی و جهاد دفاعی اشاره می‌کنند، افزود: هم اکنون از نظر مبانی فقهی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، دفاع از سوریه، عراق، فلسطین و یمن در راستای جهاد دفاعی است؛ البته شرایط جهاد دفاعی با جهاد ابتدایی تفاوت دارد به نحوی که امام شرایط جهاد دفاعی را برای همه مسلمانان امری واجب می‌داند، زیرا این امر باعث حفظ استقلال کشورها می‌شود.

سردار صفوی با بیان اینکه امام در جهاد دفاعی، دفاع را مثل نماز واجب می‌دانند، گفت: مولفه‌های اندیشه دفاعی امام عبارتند از: دفاع جهان شمول از مسلمانان و مستضعفان، دفاع همه جانبه، نفی سلطه گری و سلطه پذیری، صلح طلبی و هم زیستی مسالمت آمیز، تکلیف محوری و تکلیف گرایی و افزایش قدرت دفاعی.

وی ادامه داد: باید قوی شویم و این قوی شدن هم فقط محدود به حوزه دفاعی نمی‌شود، بلکه می‌بایست در تمامی حوزه‌ها قوی باشیم و علاوه بر آن باید انسجام داخلی و وحدت سیاسی را هم بیش از پیش افزایش دهیم.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در ادامه با تاکید بر اینکه امام (ره) در منظومه فکری خود به راهبرد دفاع همه‌جانبه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و دفاعی اعتقاد داشتند، عنوان کرد: امروز قدرت نفوذ سیاسی فرهنگی و معنوی از ایران به عراق، سوریه، لبنان و یمن رفته و ملت‌ها را تحت تاثیرخود قرار داده است؛ البته این فقط شامل مسلمانان نمی‌شود، بلکه مردم سایر کشورها مانند ونزوئلا را هم شامل می‌شود.

وی بیان داشت: وقتی تجربه استفاده از نیروی مردمی که همان بسیج مستضعفین باشد را به مردم کشورهای عراق و سوریه منتقل کردیم، توانستند مقابل تکفیری‌ها ایستادگی کنند و به پیروزی دست یابند؛ دولت‌های عراق و سوریه با بهره مندی از تجربه بسیج مستضعفین توانستند ۱۰۰ هزار نفر را در این کشورها سازماندهی کنند که فقط در عراق با استفاده از این نیروهای مردمی ۲۲ تیپ حشد الشعبی تشکیل شد.

سرلشکر صفوی ادامه داد: امروز ۹ میلیون نفر از مردم سوریه، عراق و یمن در این جنگی که در کشورهای شان وجود دارد، آواره شده‌اند و علاوه بر این در سوریه ۱۱ تا ۱۳ هزار نفر کشته شدند؛ تکفیری ها تاکنون ۹۰ هزار نفر را از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی به سوریه اعزام کردند که از این تعداد فقط ۱۰ هزار نفر از روسیه، ازبکستان، چچن و آسیای میانه بودند.

وی تصریح کرد: این تروریست‌ها با پول و تجهیزات عربستان تقویت می‌شدند، به عنوان مثال هر اندازه که مدافعین حرم در عراق و سوریه آرپی‌جی به سمت تانک‌های تکفیری‌ها شلیک می‌کردند، تروریست‌ها به میزان بیشتری موشک‌های کورنت و تاو به سمت تانک‌های ارتش‌های سوریه و عراق شلیک می‌کردند به عبارت دیگر اگر مدافعین حرم برای انهدام یک تانک حدود پنج موشک آر پی جی شلیک می‌کردند، تکفیری‌ها ۱۰ موشک گران‌قیمت تاو و کورنت شلیک می‌کردند؛ این یعنی آن قدر تجهیز شده بودند که شلیک این تعداد موشک برای‌شان اهمیت نداشت.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا سپس اظهار داشت: باید راهبرد دشمن را در عرصه های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، نظامی و غیره بشناسیم و برابر آنها برنامه داشته باشیم، به عنوان مثال رئیس جمهور کم‌خِرد آمریکا که چند روز دیگر می‌خواهد درباره برجام نظر بدهد، باید برای آن مقطع سناریوهای مختلف داشته باشیم.

وی اضافه کرد: بدین صورت که اگر آمریکا برجام را تایید یا رد کند و یا اگر با اروپایی‌ها به توافقی برسد که آنها بویژه سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلستان) که سران آنها به آمریکا رفتند، از ما بخواهند به لحاظ توانمندی موشکی و نفوذ منطقه ای کوتاه بیاییم، بعد این کشورها از آمریکا بخواهند تا از برجام خارج نشود، بازی دوگانه‌ای است که در برابر ایران انجام می‌دهند؛ لذا باید برابر هر یک از این سناریوها، برنامه داشته باشیم.

سرلشکر صفوی تاکید کرد: اسرائیل بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد و آمریکا نیز ۹۰ هزار نیروی نظامی و حدود ۵۰ ناو در منطقه دارد؛ اما ایران قدرت موشکی را برای دفاع از خود نیاز دارد.

وی در ادامه به جنگ شبکه‌ای و مجازی اشاره کرد و گفت: دشمنان سال‌هاست علیه مردم کشورمان جنگ اقتصادی را طراحی و اجرا می‌کنند تا قدرت اول اقتصادی منطقه نشویم و یا اینکه ملت ناراضی شوند. امروز یکی از معضلات وزارت نفت این است که روزی دو میلیون بشکه نفت صادر می‌کنیم، ولی امکان انتقال ارز این صادرات را به دلیل محدودیت‌های بانکی که از سوی آمریکا اعمال شده، نداریم؛ پس در این جنگ اقتصادی باید برای دفاع، یک راهبرد اقتصادی داشته باشیم.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا سپس ادامه داد: یکی از عواملی که منجر به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شد، مسایل اقتصادی بود؛ زیرا در سال ۶۵ و بعد از آن به دلیل آن که فرانسه هواپیماهای میراژ به همراه خلبان‌های اجاره‌ای خود را در اختیار عراق قرار داده بود، جزیره خارک بارها مورد حمله این هواپیماها قرار گرفت و به موازات آن عربستان نیز با توطئه‌ای که انجام داد، باعث شد که قیمت فروش نفت کشورمان به زیر ۱۰ دلار برسد.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی از فکر و اندیشه جوانان تحصیل‌کرده کشور، گفت: برای آسیب‌شناسی بخش‌های مختلف کشور، مقام معظم رهبری هر از گاهی همه قوای سه‌گانه و نیروهای مسلح را دعوت کرده و برای رفع مشکلات به هر دستگاهی وظایفی را محول می‌کنند.

سرلشکر صفوی گفت: اگر در بحث دفاع و امنیت کشور پیروز شدیم و امروز هم می‌توانیم از کشور دفاع کنیم به دلیل این است که امام (ره) مجموعه‌ای هم‌جنس انقلاب را مثل سپاه پاسداران تشکیل داد؛ آن‌ها فکرشان با فکر امام (ره) و مردم یکی بود؛ اما آیا یک نظام انقلابی را در سایر ساختارهای کشور تشکیل دادیم؟

وی با بیان اینکه در کشور ما دو یا چند گفتمان جواب نمی‌دهد؛ لذا وحدت کلام و انسجام سیاسی ذیل رهبری ضروری است، تاکید کرد: از رهبری خردمند، عاقل، شجاع، دلسوز با جهان‌بینی بالا و روشنفکر برخورداریم؛ حتی ایشان فرمانده دفاع از بلاد اسلامی هم هستند؛ زیرا سوریه و عراق را رهبری ایران نجات داد؛ البته دولت و مردم نیز در این زمینه کمک کردند.

2929

صالحی: خلیج فارس نماد عزت ملی در مقابل تجاوزهای جدید است

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همایش ملی خلیج فارس که امروز (دوشنبه 10 اردیبهشت) در تالار شهید آوینی بندرعباس بندرعباس برگزار شد، با تاکید بر توجه به محیط زیست خلیج فارس گفت: خلیج‌فارس نماد عزت و مقاومت ایرانی است، مام ایران است و باید محیط‌زیست خلیج‌فارس را جدی‌تر بگیریم. این مادر طبیعت ایرانی نباید با آلودگی زندگی کند، نباید بر آن غبار بنشیند؛ خوشبختانه توجه دولت و هیات‌دولت در سفر اخیر به استان به بحث آلودگی‌های زیست‌محیطی این منطقه جلب شده و با پیگیری استاندار و نمایندگان امیدواریم محیط‌زیست را جدی بگیریم.

او ادامه داد: خلیج‌فارس با ایران متولد شده و این دو همزاد تکوینی هم بوده‌اند؛ امروز در سرزمین سنگربانان خلیج‌فارس هستیم که در طول قرن‌ها در کنار این دریای پارسی خواستار عزت و حرمت ایران بوده‌اند. این دریا با ایران متولد شده و با نام ایران جاودانه می‌ماند، هر چند بدخواهان ایران بخواهند این نام را از این دریا بگیرند، دریا نام آن‌ها را در قعر خود فرو خواهد برد.

صالحی گفت: خلیج فارس یک دریا نیست، حلقه ارتباط بشریت در یک دوره تاریخ طولانی بوده است، قاره‌های آسیا، اروپا و افریقا را به هم وصل کرده است و نقطه اتصال فرهنگ‌ها و تمدن‌های بشری بوده است. خلیج‌فارس یک شاهراه ارتباطی بشریت در طول قرن‌های متمادی بوده و هست؛ با این نگاه است که خلیج‌فارس اهمیت می‌یابد ملت‌ها و افراد را به هم وصل می‌کند اما آنان که از این ارتباط صلح‌آمیز نگرانند از این شاهراه می‌ترسند.

وزیر فرهنگ و ارشاد افزود: خلیج فارس منبع ذخایر عمده انرژی جهان است، آنانی که طمع به مال و دارایی انسان‌ها دارند به خلیج‌فارس هم طمع دارند، اگر برای خلیج‌فارس رویاهای آشفته می‌بینند چون منبع پایداری و ماندگاری دارایی‌های جهانی است، خلیج‌فارس صرفا یک دریا نیست بلکه نماد مقاومت و عزت این منطقه است. جریان چپاول‌گر و تجاوزگر وجب به وجب دنیا را گشت و مستعمره کرد اما وقتی به این منطقه آمد زمین‌گیر شد؛ استعمار نتوانست پای در خاک ایران بگذارد و ایران را مستعمره خود کند چون خلیج‌فارس مقاوم بود و مردمان این منطقه در یک زیست عزت‌مدارانه کوشش کردند حریم امنی برای ایران قرار دهند چه در برابر پرتغالی‌ها و هلندی‌ها و چه در برابر انگلیسی‌ها، امام قلی‌خان‌ها، رئیس علی دلواری‌ها و هزاران نفر دیگر که یاد و اثرشان بر این خاک برجا مانده اجازه ندادند هیچ بیگانه‌ای پایش را بر این خاک بگذارد.

صالحی افزود: خلیج‌فارس نماد مقاومت و عزت ملی ایران در مقابل تجاوزها و طمع‌های جدید است، مردم این منطقه نه تنها از حریم دریا حفاظت کردند بلکه از مرزهای جنوبی و غربی کشور هم در دوران هشت سال دفاع مقدس جانانه محافظت کردند، بیش از یک هزار شهید در استان هرمزگان تقدیم این آب و خاک شده است. سنگربانان خلیج فارس نه تنها حریم دریا را در مقابل تجاوزگران ممانعت کردند بلکه مرزهای جنوبی و غربی را هم حریم خود دانستند و در دفاع جانانه هشت ساله حماسه پرشوری آفریدند.

او تاکید کرد: در این منطقه با یک تنوع فرهنگی مواجه هستیم که به نوع اقلیم و زایش‌های گسترده تمدنی برمی‌گردد و در کمتر جایی از  ایران می‌توان این تنوع توام با زایش فرهنگی را دید. 

صالحی با اشاره به همزیستی مذاهب و اقوام در کنار خلیج‌فارس بیان کرد: اقوام و مذاهب با تنوع فرهنگی توام با همزیستی آرام و همکاری در کنار هم  زندگی می کنند این در حالی است که در هر نقطه‌ای از جهان امروز که در کینه و نفرت مذاهب و اقوام می سوزد آیا مثل این منطقه سراغ داریم که همگان با تعامل سازنده، همکاری و آرامش خاطر قرار داشته باشند. 

58243

این ۱۱ عکس‌ خیره‌کننده از افغانستان رنج‌کشیده را ببینید

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از آتلانتیك، شاه مری، دبیر بخش عكس فرانس پرس در كابل، یكی از 25 قربانی بود كه بر اثر انفجار بمب در افغانستان جانشان را از دست دادند. او كارش را در پوشش اخبار افغانستان از سال 1998 برای AFP آغاز كرد و در طول بیست سال گذشته، بیش از هجده هزار عكس از او منتشر شد كه شامل جنگ در افغانستان و مردم جنگ‌زده و در عین حال زندگی روزمره مردم و زیبایی‌های این كشور بوده. در ادامه، بعضی از عكس‌های شاه ماری را كه به وضعیت اجتماعی مردم افغانستان پرداخته می‌بینید.

1: سمیع‌الله، پسر یازده ساله افغان، پسر كفاشی است كه منتظر مشتری‌ ایستاده است. او دومین پسر از خانواده هشت‌نفره‌شان است كه برای تامین مخارج خانواده، از صبح تا غروب در غرب كابل به كار واكس زدن كفش‌ها مشغول است. فقر و ناامنی، هزاران كودك افغان را مجبور به كار كرده، آنها به جای تفریح و آموزش، به كار كردن در خیابان‌ها و كارگاه‌ها مشغولند.

2: نیلوفر رحمانی، زن 23 ساله افغان، اولین خلبان زن در این كشور است. او در این كشور به دلیل كلیشه‌های جنسیتی و تفكر مردسالار، با تهدیدات زیادی رو به رو شده اما همچنان در ادامه راهش مصمم است.

3: یك مرد مجروح در اثر حملات بمب‌گذاری در كابل در سال 2009. در این حمله 12 نفر كشته شدند. این حمله جزو تهدیدات طالبان در این كشور بود.

4: یک کودک آواره افغانی از ولایت هلمند در حوالی کابل

5: یک زن افغان آواره منتظر دریافت کمک از برنامه غذای جهانی در کابل است

6: نیروهای امنیتی افغان پس از یک حمله انتحاری در ناحیه بصار ولایت پنجشیر در مرزهای شورشیان ایستاده‌اند

7: بستگان سعید جواد حسنی، جوان 29 ساله افغان، که در حمله انتحاری به یک مینی بوس کشته شد، در غم از دست دادن او هستند. او جزو کارکنان کانال تلویزیونی افغانستان بود كه در روز 21 ژانویه 2016 در کابل کشته شدند.

8: كودك افغان در برف


9
: یک زن زخمی افغان پس از حمله بمب گذاری انتحاری در کابل در 21 مارس 2018 در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته

10: طرح واكسیناسیون كودكان افغان برای پیشگیری از فلج اطفال

11: یك كودك افغان در حال راه رفتن با پای مصنوعی در یکی از بیمارستان‌های صلیب سرخ برای قربانیان جنگ و معلولان در کابل

47234