گلایه‌های محمد اصفهانی / سرنوشت موسیقی در مملکت ما، تلخ است

محمد اصفهانی خواننده و آهنگساز موسیقی پاپ و سنتی در رابطه با شرایط این روزهای عرصه موسیقی در کشورمان گفت: فکر نمی‌کنم در این ایام کسی حال خوبی داشته باشد. از این ناراحت هستم که می‌بینم سرنوشت موسیقی در مملکت ما، تلخ است و آخر و عاقبت ندارد.

وی ادامه داد: ما هر چه داریم از مردم است. درواقع آنچه داریم و برای ما باقی مانده است، مردم هستند. اگر آن‌ها نباشند ما اصلاً وجود نداریم ولی واقعاً در این مملکت به موسیقی به چشم یک مقوله دسته سه و چهار نگاه می‌شود، چه کار می‌شود کرد؟ امیدوارم نگاه‌ها به موسیقی درست شود و چشم‌ها شسته شود و جور دیگری نگاه شود.

این خواننده عنوان کرد: دوست دارم تا زمانی که فایده دارم حضور داشته باشم و از این که موجب زحمت و پریشانی دیگران بشوم، ترس دارم. امیدوار هستم که خداوند همه ما را از چنین روزگاری دور نگه دارد.

اصفهانی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم روزگار امید و شفافیت بیاید. ناراحت می‌شوم وقتی می‌بینم که مردم خشم دارند. مدام پیش خودم می‌گویم چه کاری می‌توانم انجام بدهم و چه کاری از دست من برمی‌آید که برای مردم سرزمینم انجام بدهم؟ من به آن‌ها مدیون هستم.

۲۴۱۲۴۱

نکاتی ویژه برای والدین/ چطور روزهای قرنطینه را برای کودکان شاد و بیادماندنی کنیم؟

به گزارش خبرآنلاین، اما به این فکر کنید که قرنطینه فرصتی شده برای نزدیک تر شدن اعضای خانواده به یکدیگر .این فرصت را غنیمت بشمارید و سعی کنید نهایت بهره را از آنها ببرید.
در نظر بگیرید که بچه ها نه دیگر مدرسه می روند، نه باشگاه،  نه پارک،  نه کلاس زبان و کلاس های فوق العاده؛  کاری کنید که روزمرگی قرنطینه پر جنب و جوش و پویا شود. اما چه کنیم و چه نکنیم  تا این  روزهای کسالت بار  به روزهایی پر خاطره تبدیل شود ؟

بگذارید هر کسی تا هر وقت دلش می خواهد بخوابد

مثل یک ناظم سخت گیر بالای سر بچه ها نایستید و برنامه خشک و سختگیرانه ای برای اجرا بر سرشان پیاده نکنید.
فکر کنید ایام تعطیلات تابستان است بگذارید بچه ها تا هر ساعتی که می خواهند بخوابند و فرصتی برای یک خواب راحت و بی استرس داشته باشند.

یک صبحانه ویژه آماده کنید

در این فرصت  صبحانه   مطلوبی درست کنید.  کاری که در ایام مدرسه هرگز وقتش را نداشتید. یادتان هست با چه عجله ای بچه را برای مدرسه آماده می کردید ، لباس تنش می کردید  تند تند برایش لقمه می پیچیدید تا  او را به موقع به سرویس مدرسه برسانید؟ حالا کاملا خونسرد به کارتان برسید ، چون  قرار نیست جایی بروید که دلهره سر وقت رسیدن داشته باشید.صبحانه ویژه ای تدارک ببینید و دور هم نوش جان کنید. از بچه ها بخواهید در جمع کردن میز یا سفره  کمکتان کنند و اگر می توانند ظرف های صبحانه را بشویند.

وقت درس و مشق است

حالا سر حوصله بنشینید سر درس و مشق. در روزهای اول درس خواندن در منزل ، سرو کله زدن با بچه مدرسه ای ها آسان نیست اما نگران نباشید کم کم با هم هماهنگ می شوید . می توانید از نرم افزارها ی آموزشی استفاده کنید . به پست های ارسالی از طرف معلمان نیز توجه کافی داشته باشید. حوصله به خرج دهید  و با بچه ها مهربان باشید .

یک ناهار لذیذ و مغز پخت به شرط سلیقه و قناعت

ناهار هم مثل صبحانه سر حوصله درست کنید . نمی گوییم خانه را به رستوران تبدیل کنید ،اما سعی کنید متنوع تر غذا بپزید.  البته در نظر بگیرید روزهای قرنطینه است و قناعت پیشه کنید و سعی کنید که مواد غذایی موجود در منزل را با احتیاط و دقت مصرف کنید . از بقیه اعضا  خانواده بخواهید کمک کنند و آنها را مشارکت دهید. خلاصه بعد از عمری روزهای شلوغ و هولپزی های اجباری  سرحوصله به غذایتان برسید.  بهانه ای هم ندارید نه قرار است کسی بیاید نه قرار است جایی بروید خودتان هستید و چهاردیواری اختیاری تان!

لنگر انداختن جلو تلویزیون ؛هرگز

حالا می رسیم به بعد از ظهر؛  زمانی که بزرگ و کوچک کاری ندارند . درس ها خوانده و  مشق ها را نوشته اند. لطفا بچه ها را از سر خود باز نکنید. واگذار کردن آنها به تلویزیون یا گوشی و تبلت و گیم  راهش نیست.

 به فکر سرگرمی های تازه باشید
تصور کنید تا ۲ بعد از ظهر بچه ها درس و مشق شان تمام می شود حالا  تا زمان خواب ۷ تا ۸ ساعت حداقل وقت اضافی دارند،  اگر بخواهند در این مدت طولانی فقط و فقط  چشمشان روی صفحه تلویزیون و تبلت باشد کم کم خسته شده و ناخواسته عصبی می شوند و استرسی که در خانه ایجاد می شود وضعیت قرنطینه را که خودبخود استرس زا هست بدتر می کند . به همین دلیل به فکر سرگرمی های تازه باشید.

چند پیشنهاد
بچه ها را به خواندن کتاب تشویق کنید. کاردستی درست کنید. اگر پازل در خانه دارید با آنها بچه ها را مشغول کنید. حتی می توانید صنایع دستی درست کنید. مثلا بافتنی کنید.  بچه های کوچک حتی ۳ تا ۴ ساله ها به خوبی می توانند هنرهای دستی یاد بگیرند پیشنهاد می کنم  بافتنی با انگشتان دست به آنها یاد بدهید. از این فرصت کنار هم بودن استفاده کنید و با بچه هایتان صحبت کنید . از آنها بخواهید از  خاطرات مدرسه برای  شما بگویند؛ از دلتنگی هایشان  و از دوستانشان. با همکلاسی هایشان تماس بگیرید تا فرزندانتان با آنها صحبت کنند و دوستی هایشان را محکم کنند.

پروژه های نظم و ترتیب
شروع کنید به  مرتب کردن اتاق بچه ها نظم دادن به کشوها و قفسه ها و حتی تغییر چیدمان و دکوراسیون.  از بچه ها بخواهید خودشان مشارکت کنند . حتی در قبال انجام مسئولیت مرتب کردن منزل برای تشویق به آنها دستمزد بدهید .

کتاب های صوتی گوش دهید
کتاب های صوتی داستان و دیگر  موضوعاتی که مورد  علاقه فرزندتان است دانلود کنید و از او بخواهید گوش کند و شنیده های جذابش را برایتان تعریف کند.
بهرحال موقعیت عجیب و غریبی است بچه ها خانه هستند و چشم شان به شماست. در این شرایط مدیریت شما می تواند همه چیز را عوض کند و این روزهای پر استرس را به لحظاتی جذاب و به یاد ماندنی تبدیل کند. این روزها می گذرد از آنها خاطره بسازید.

 با اقتباس از مقاله خانم هالی اسچیر سایت فدرالیست

۱۷۴۷

کدام محورها به علت طغیان رودخانه‌های محلی مسدود شدند؟

سرهنگ نادر رحمانی در این باره اظهار کرد:هم اکنون شاهد بارش برف در محورهای محور توسکستان- شاهرود استان گلستان، و محور درگز-قوچان محدوده گردنه تیوان در استان خراسان رضوی هستیم همچنین بارش باران نیز در محور ایذه-دهدز استان خوزستان مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت جوی تردد در محور توسکستان- شاهرود استان گلستان تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

به گفته رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا سایر محورهای مواصلاتی کشور از جوی آرام و ترافیکی روان برخوردارند.

رحمانی از انسداد و بازگشایی برخی محورهای مواصلاتی کشور خبر داد و گفت: ساعت ٢٠ روز گذشته (۱۱ فروردین ماه) محورهای اسپکه – فنوج، دلگان – زهکلوت، دلگان – ایرانشهر، جالگه – ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان و ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه محور سه قلعه- بیرجند در استان خراسان جنوبی به علت طغیان رودخانه های محلی دچار انسداد شدند.

وی در پایان اظهار کرد: ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه محور جاسک- بشاگرد در استان هرمزگان که به علت طغیان رودخانه های محلی دچار انسداد شده بود بازگشایی شد و محور های خیر آباد- ایرانشهر و مهرستان-ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان نیز ساعت ۱ و ۲۵ دقیقه بامداد به علت طغیان رودخانه‌های محلی دچار انسداد شدند.

۴۷۲۳۲

بررسی قابلیت‌های جدید عکس‌برداری در پرچمدارهای سری P۴۰ هوآوی؛ اساتید مدرن عکاسی

عملکرد قابل توجه و تجهیز به فناوری‌های جدید و همراه با نوآوری دوربین، مهم‌ترین ویژگی‌ گوشی‌های هوشمند سری P هوآوی است و محصولات سری P۴۰ هم از این قاعده مستثنی نیستند. سه‌گانه گوشی پرچمدار هوآوی از سری P۴۰ بهبود عملکرد دوربین و البته بهینه‌سازی هرچه بیشتر هوش مصنوعی را برای کاربران مشتاق عکاسی تدارک دیده‌اند و مجموعه‌ای از فناوری‌های مختلف در دوربین سه محصول جدید هوآوی به استفاده شده است.  

مقایسه دوربین‌ها؛ متنوع برای عملکردهای مختلف

گوشی‌های هوشمند Huawei P۴۰، Huawei P۴۰ Pro و Huawei P۴۰ Pro+ به ترتیب از سه، چهار و پنج دوربین استفاده می‌کنند با این حال مولفه‌های مشترکی میان دوربین‌های این سه محصول وجود دارد.  

سنسورهای وسیع‌تر، جذب نور بیشتر

دوربین اصلی هر سه پرچمدار جدید هوآوی، سنسور ۵۰ مگاپیکسلی RYYB دارد. رزولوشن دوربین اصلی از ۴۰ مگاپیکسلی که در نسل قبلی گوشی‌های هوشمند سری P هوآوی دیده بودیم به ۵۰ مگاپیکسل افزایش یافته است. این دوربین امکان استفاده از تکنیک Pixel Binning یعنی جمع آوری اطلاعات چهار پیکسل و ادغام آن در یک پیکسل با رزولوشن ۱۲.۵ مگاپیکسل را فراهم می‌کند، پیش از این رزولوشن یادشده ۱۰ مگاپیکسل بود.  

استفاده از سیستم ساب‌پیکسل RYYB به جای RGGB در دوربین، به‌کارگیری پیکسل‌های زرد رنگ جهت جذب ۴۰ درصد نور بیشتر در مقایسه با سنسورهای متداول RGGB ممکن می‌کند. فرآیندی که منجر به افزایش میزان جزئیات تصویر و البته عملکرد بهتر در نور کم می‌شود. این‌بار هوآوی فناوری RYYB را برای دوربین تله فوتو پرچمدارهای جدید هم استفاده کرده است؛ که به کاهش نویز و بهبود جزئیات حتی در زمانی که در محیطی تاریک زوم می‌کنید کمک می‌کند.  

شاید برجسته‌ترین قابلیت در دوربین اصلی گوشی‌های جدید سری P۴۰ هوآوی، سنسور بزرگ‌تر ۱.۲۸/۱ اینچی باشد. سنسور بزرگ‌تر باعث جذب نور بیشتر می‌شود و نتیجه آن ایجاد تصاویر شارپ‌تر با محدوده دینامیکی بالاتر خواهد بود. پرچمدارهای برندهای دیگر هم معمولاً سنسوری به مراتب کوچک‌تر یعنی ۲.۵۵/۱ اینچی دارند. در سری P۴۰ از ترکیب داده‌های ۴ پیکسل در ۱ پیکسل استفاده شده تا خروجی ۱۲.۵ مگاپیکسلی را ببینیم.  

بزرگ‌نمایی بدون افت کیفیت تا ۱۰ برابر

دوربین تله فوتو در Huawei P۴۰ امکان استفاده از بزرگنمایی ۳ برابری را فراهم می‌کند. در Huawei P۴۰ Pro هم می‌توان از بزرگنمایی ۵ برابری برای زوم روی سوژه، بدون افت کیفیت استفاده کرد.

در Huawei P۴۰ Pro+ از بزرگنمایی اپتیکال ۱۰ برابری استفاده شده که به دلیل استفاده از فاصله کانونی معادل ۲۴۰ میلی‌متر محقق شده است.  

نکته کلیدی برای دست‌یابی به چنین فاصله کانونی و بزرگنمایی ۱۰ برابری، نوآوری هوآوی در به‌کارگیری طراحی پریسکوپی در دوربین است. به بیان دقیق‌تر، فاصله کانونی بیشتر به معنای افزایش فاصله میان لنز و سنسور است که باعث بیرون‌زدگی بیش از اندازه دوربین می‌شود. هوآوی برای رفع این محدودیت، از طراحی پریسکوپی در دوربین استفاده کرده است. در واقع هوآوی که با سری P۳۰ برای اولین بار طراحی پریسکوپی را به دوربین گوشی‌های هوشمند آورد، حالا با تکنولوژی جدیدتری بازگشته تا مجددا برتری خود را در این زمینه ثابت کند.

نمونه عکس به ثبت رسیده با Huawei P۴۰ Pro با زوم ۱۰ برابری اپتیکال

در Huawei P۴۰ Pro+ علاوه بر امکان استفاده از بزرگنمایی اپتیکال ۱۰ برابری در دوربین پریسکوپی می‌توان از لنز تله فوتو با سنسور RYYB برای بزرگنمایی اپتیکال ۳ برابری نیز استفاده کرد. با انتخاب بزرگنمایی‌های مختلف، گوشی به طور هوشمند بین سنسورهای متفاوت سوییچ می‌کند.  

فناوری جدید فوکوس خودکار

استفاده از فوکوس خودکار با سرعت بالا در دوربین گوشی می‌تواند به ایجاد تصاویر شفاف‌تر به ویژه در مواردی که جابه‌جایی گوشی یا سوژه اتفاق می‌افتد کمک کند. در سری Huawei P۴۰ سنسور اصلی از قابلیت بهبودیافته فوکوس خودکار تشخیص فاز با عنوان Octa-Phase Detection Autofocus استفاده می‌کند.  

به این ترتیب، هر پیکسل در سنسور تصویر، از فوتو دیود تشخیص فاز به همراه بخش دریافت نور برخوردار شده است. به این ترتیب، تمام ۵۰ مگاپیکسل موجود در سنسور دوربین اصلی، به فوکوس خودکار هرچه بهتر دوربین کمک می‌کنند. در نتیجه  فوکوس خودکار سرعت بالاتری خواهد داشت. هوآوی با استفاده از سرعت فوکوس در حد میلی ثانیه، به ایجاد تصاویر واضح‌تر از سوژه‌های مختلف کمک کرده است.  

دسته‌بندی هوشمندانه رنگ‌ها

چیپ‌ست Kirin ۹۹۰ و پردازنده سیگنال تصویر (ISP) ادغام شده در آن، مغز متفکر برای پردازش تصاویر در گوشی‌های هوشمند سری P۴۰ هوآوی هستند. جدیدترین راهکار پردازش تصویر هوآوی، در واقع اولین راهکار کاهش نویز برپایه فناوری BM۳D (مطابقت دادن بلوک‌ها و فیلترینگ سه بعدی) در گوشی‌های هوشمند است که پیش از این در Huawei Mate ۳۰ Pro دیده بودیم. این راهکار معمولاً در دوربین‌های DSLR استفاده شده و الگوریتمی قدرتمند برای از بین بردن نویز با سرعت بالا به حساب می‌آید. به بیان ساده، این راهکار امکان تشخیص رنگ‌های مشابه را برای کاهش نویز فراهم می‌کند. این راهکار پیش از این در Huawei Mate ۳۰ Pro مجهز به چیپ‌ست Kirin ۹۹۰ هم استفاده شده بود.  

XD Fusion Engine نسل پیشرفته هوش مصنوعی

پردازش بر پایه هوش مصنوعی راهکاری است که قبلاً هم در گوشی‌های هوآوی دیده بودیم. در سری P۴۰ گوشی‌های هوآوی از جدیدترین بهینه‌سازی‌ها بر پایه فناوری XD Fusion Engine استفاده شده است. فناوری که در واقع نسل سوم موتور هوش مصنوعی هوآوی برای عکس‌برداری به حساب می‌آید.  

XD Fusion Engine از ترکیب توانایی پردازشگر سیگنال تصاویر Kirin ۹۹۰ و واحد پردازش عصبی (NPU) استفاده کرده تا الگوریتم‌های پردازشی را بهبود بدهد. XD Fusion Engine چند فریم را با استفاده از چند دوربین به طور هم‌زمان ثبت می‌کند و فرایند شناسایی و بهینه‌سازی را کلید می‌زند. استخراج جزئیات کافی، کاهش نویز و بهبود رنگ و محدوده دینامیکی از نتایج این فناوری است.  

هوآوی از فناوری هوش مصنوعی برای بهبود عکس‌برداری در سناریوهای خاص استفاده می‌کند. به عنوان مثال در عکس‌برداری از چهره شاهد بهبود بافت پوست، رنگ پوست و نور عکس هستیم. این بهبود عملکرد را می‌توان در ایجاد افکت بوکه هم تماشا کرد. فناوری زوم هیبریدی Super Resolution هم بخشی از این موتور پردازشی است که بهبود کیفیت را در مقایسه با بزرگنمایی دیجیتالی استاندارد به دنبال خواهد داشت.  

سری Huawei P۴۰ استفاده از سنسور دمای رنگ چند طیفی را هم به واسطه به‌کارگیری الگوریتم جدید توازن نور سفید بر پایه هوش مصنوعی ممکن ساخته است. با استفاده از واحد پردازش عصبی در سه پرچمدار جدید هوآوی می‌توان از قابلیت  Best Moment هوآوی استفاده کرد که سه تصویر برتر از میان ۱۲ فریم به ثبت رسیده را پیشنهاد می‌دهد. با حذف بازتابش نور در شیشه و دیگر المان‌های ناخوشایند در تصویر، نتیجه قابل قبول‌تری به دست می‌آید.  

سنسور ToF مکمل تاثیرگذار

سنسور ToF (Time of Flight) به افزایش سرعت فوکوس خودکار دوربین کمک می‌کند. وظیفه جداسازی سوژه و ایجاد پس‌زمینه‌ای طبیعی‌تر هم در عکس‌برداری پرتره بر عهده این سنسور است. این سنسور در بخش دوربین سلفی هم استفاده شده تا ترکیب دو دوربینه را این‌بار به همراه فوکوس خودکار در هنگام عکس‌برداری سلفی اتفاق بیفتد.

رابط کاربری ساده و کارآمد

اپلیکیشن دوربین هوآوی همچنان ساده و کارآمد در سری Huawei P۴۰ قابل استفاده است. برای تغییر مدهای عکس‌برداری کافی است دست خود را در رابط کاربری به سمت راست یا چپ بکشید. امکان استفاده از هوش مصنوعی هم با شناسایی ۱۵۰۰ صحنه متفاوت وجود دارد.  

برای اولین‌بار، اکنون حالت Super Moon را می‌توان در فیلم‌برداری هم استفاده کرد و ویدئوهایی جذاب گرفت که در آن ماه بیش از پیش به شکل واقعی خود نزدیک است. قابلیت جدید Golden Snap هم امکان ایجاد لایو فوتو با استفاده از هوش مصنوعی را فراهم می‌کند. همچنین قابلیت‌های هوش مصنوعی AI Remove Passerby و AI Remove Reflection به ترتیب به شما کمک می‌کند تا افراد اضافه و انعکاس نور را در تصاویر خود بدون هیچ‌گونه دردسری حذف کنید.

سه پرچمدار جدید هوآوی در بازار گوشی‌های هوشمند، مجموعه متنوع و البته کاربردی از نوآوری و فناوری‌ها را برای دست‌یابی به بهترین نتیجه ممکن و بدون پیچیده کردن فرایند عکاسی و فیلم‌برداری به همراه دارند.  

۲۱۲۱

هوای تهران در ۱۲ فروردین ماه پاک است

کیفیت هوای تهران امروز سه شنبه (دوازدهم فروردین ماه سال ۹۹) با شاخص ۳۱ در شرایط پاک قرار دارد.

هوای تهران طی ۲۴ ساعت گذشته با شاخص ۴۱ در شرایط پاک قرار داشت.

۴۷۲۳۲

کاش دوباره هنرمندی مانند جمشید مشایخی متولد شود

من با ایشان سابقه همکاری در فیلم «ذبیح» و «سه تا جاهل» را داشتم. جمشید مشایخی اولین بار به سبب آشنایی که با گرشا رئوفی (برادر همسرش) داشت، بازی کردن در فیلم «سه تا جاهل» را پذیرفت و از همان جا همکاری ما آغاز شد.

سابقه آشنایی ما با یکدیگر تنها به همکاری در فیلم بازنمی‌گردد؛ جدا از اینکه ما در فیلم همکار یکدیگر بودیم، دوست خانوادگی نیز بودیم. شخصیت جمشید آنقدر دوست داشتنی و زیبا بود که باعث شد خاطرات بسیار زیبایی برای ما به یادگار باقی بماند. ایشان آدم بسیار متواضعی بود و رفتارش با همه بسیار متشخصانه بود. مرحوم مشایخی آدم اهل مطالعه‌ای بود و می‌توانستید  با او درباره مسائل مهم مخصوصا مسائل سینمایی صحبت کنید چون  بسیار روی موضوعاتی که مطرح می‌شد مسلط بود و به قدر کافی سواد داشت.

جمشید مشایخی آنقدر بزرگ بود که کارهایش بیانگر هنر و توانایی او در عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون باشد و توضیح بیشتر من درباره هنر او زیاده گویی است. مشایخی از آن دسته از معدود هنرمندانی بود که مدت طولانی روی صحنه تئاتر و تلویزیون حضور داشت و جز هنرمندان پر کار و با کیفیت بود. 

ممکن است در آینده بازهم بازیگری به توانمندی جمشید مشایخی متولد شود، هیچ چیز غیر ممکن نیست. شاید نشود جمشید مشایخی اما ممکن است بشود بازیگری مانند جمشید مشایخی با یک خصوصیات دیگر؛ هیچ چیز غیرممکن نیست و امیدوارم سینما هر روز موفق‌تر از روز گذشته خود باشد و شاهد یک مشایخی دیگر در سینمای ایران باشیم.

*یادداشت شفاهی به مناسبت اولین سالگرد درگذشت جمشید مشایخی

۲۴۱۲۴۵

اقدام جالب باشگاهی که نیم فصل خودش را برای طارمی کشت!/عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ باشگاه اسپورتینگ لیسبون در اقدامی خیرخواهانه اقدام به توزیع مواد غذایی بین افراد بی‌ خانمان و انجام تست کرونا از آنها کرد. با شیوع کرونا در اروپا، باشگاه اسپورتینگ لیسبون که در نیم فصل اول به دنبال جذب مهدی طارمی بود، به کمک مردم آمده است و بین آنها مواد غذایی پخش کرد.

256 43

جریمه ۴۴۰ خودروی متخلف در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در استان تهران

انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به وضعیت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی اظهار کرد: این طرح با دقت و با کیفیت در مبادی ورودی و خروجی استان تهران در حال اجرا است تا نقش موثری در توقف چرخه انتقال ویروس کرونا داشته باشد.

وی با بیان اینکه از ابتدای اجرای این طرح تاکنون ۱۳۰ هزار و ۴۰ خودرو در مبادی استان تهران بازگشت داده شدند افزود: چهار هزار و ۹۰۰ خودرو در پایان روز اول و ۱۲۴ هزار و ۵۰۰ خودرو در پایان روز دوم و ۶۴۰ خودرو از دیروز تاکنون برگشت داده شدند.

استاندار تهران در مورد جریمه خودروهای متخلف عنوان کرد: از ابتدای اجرای طرح تاکنون ۴۴۰ خودرو متخلف جریمه شدند که روز اول ۲۵۰ خودرو، روز دوم ۶۰ خودرو و ۱۳۰ خودرو از دیروز تاکنون برگ جریمه دریافت کردند همچنین تنها در روز دوم ۳۱ خودرو متخلف توقیف شدند و در سایر روزها خودروی توقیفی نداشتیم.

محسنی بندپی در مورد ضرورت بسته بودن اصناف غیرضروری گفت: در راستای اجرای دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا مبنی بر تعطیلی اصناف غیرضروری نیز رصد و پایش انجام شد و بر همین مبنا ۳۹ واحد صنفی متخلف پلمپ شدند.

۴۷۲۳۲

پیش‌بینی افروغ درباره ظهور یک پوپولیسم عدالتخواه /عده‌ای حافظه تاریخی‌شان را از دست داده‌اند /شاخص آزادی با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست

عماد افروغ، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، جامعه شناس سیاسی و نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی معتقد است که جمهوری اسلامی طی چهل سال گذشته در استقلال سیاسی زبانزد خاص و عام و در قدرت امنیتی و دفاعی بی نظیر بوده است. از توانمندی در قدرت نظامی و امنیتی می‌توانیم برای سایر شئون حکومت داری الگو بگیریم و ببینیم که در این زمینه از چه گفتمانی تبعیت کردند.

اهم اظهارات عماد افروغ را در ادامه بخوانید؛

*در حال حاضر شاخص آزادی با قبل از انقلاب قابل قیاس نیست. عده‌ای یا حافظه تاریخی‌شان را از دست داده اند و یا پروژه خاصی را دنبال می‌کنند و به دنبال این هستند که حس عدم آزادی را به جامعه القا کنند، در حالی که اینطور نیست. همین که امکان طرح چنین مسائلی در جامعه وجود دارد و می‌توان خیلی از مسئولان را زیر سوال برد و نقد کرد یعنی آزادی وجود دارد. کسانی که در هوای قبل از انقلاب تنفس کرده اند می‌دانند که در آن زمان فرصت و جرأتی برای انتقاد از مسئولان وجود نداشت، با این حال آزادی مطلوب و دلخواه ما چیز دیگری است. ما باید به جایی برسیم که بگوییم «آزادی هست»، نه اینکه آزادی «هم» هست. این خیلی مبسوط تر، منقبض تر و مطابق با ظرفیت‌های انقلاب اسلامی و قانون اساسی است.

*آنجا که آزادی برای چه مطرح می‌شود پای ارزش‌ها به میان می‌آید و در موضوع آزادی، عدالت اجتماعی است که مطرح می‌شود. علیرغم اینکه آزادی امروز ما با آزادی قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست یکی از عواملی که باعث شد که ما در آزادی به نقطه مطلوب نرسیم این است که ما مفهوم شناسی دقیقی از آزادی نداریم و درک‌ها بسیار سطحی و تنگ است.

*درک‌های سطحی و احساسی از آزادی و درک هایی که به ظرفیت سازی توجه نمی‌کند و فقط شعار می‌دهد. در زمان دولت دوم خرداد که بحث توسعه سیاسی مطرح بود بنده با این مفاهیم درگیر بودم و سعی می‌کردم مقالاتی در این حوزه بنویسم، در این دوره که بحث آزادی مطرح شد چقدر به ظرفیت‌های قانونی ما در این حوزه اضافه شد؟ چرا فقط شعار می‌دهند؟ کاری بکنید و مانعی بردارید. یک مانع سلبی را بردارید و امر ایجابی را محقق کنید، اما این دوستان کاری نکردند. عده‌ای اساساً با حرف پیش می‌روند، این نمی‌شود و باید برنامه ریزی و طرح باشد و چیزهایی نهادینه شود.

*در دوره اصلاحات من به یکی از دوستانی که امروز خیلی قلم می‌زند و آن روز هم روزنامه را در اختیار داشت گفتم که در دنیا سه تئوری درباره آزادی وجود دارد، یکی آزادی گرایی است، دومی اقتدار گرایی و سومی مسئولیت اجتماعی است، شما کدام تئوری را در روزنامه تان پیش می‌برید؟ او در پاسخ گفت من تئوری سرم نمی‌شود، در حالی او هنوز هم در مطبوعات کشور قلم می‌زند و چهره شناخته شده‌ای است.

*مانع دیگر در تحقق آزادی مطلوب مصلحت اندیشی های کاذب است، بسیاری از این مصلحت اندیشی ها مصلحت اندیشی های حکمرانی نیست، مصلحت اندیشی های معطوف به مصالح مردم نیست. مصلحت اندیشی هایی است که اگر چه به نام دین و حکمرانی اسلامی است اما کاملاً در راستای منافع شخصی، حزبی و گروهی است. منشأ این مصلحت اندیشی ها هم به خلط انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی باز می‌گردد. ما هنوز نفهمیده ایم که بین این دو تفاوت وجود دارد و باید انقلاب اسلامی را یک گفتمان در نظر بگیریم و با آن جمهوری اسلامی را نقد کنیم. ما فکر می‌کنیم که اگر کسی به یک مسئول یا یک سیاست در جمهوری اسلامی انتقاد کرد به مثابه نقد مبانی اعتقادی و فکری انقلاب اسلامی است، در حالی که در واقع اینچنین نیست.

*یکی دیگر از موانع تحقق آزادی مطلوب در جامعه این است که آن نظارتی که ما از برخی نهادهای مدنی سنتی کشور انتظار داشتیم محقق نشد. چنانچه اگر اینها به وظایف خود عمل می‌کردند و میان انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی خلط نمی‌کردند امروز بسیاری از کاستی‌ها را نداشتیم.

*امروز هم به دلیل آنکه در دوره فعلی به شکاف درآمدها و مسئله عدالت اجتماعی توجه نمی‌شود و اقتصاد سیاسی و عدالت اجتماعی رها شده است شعار عدالت باب شده است کما اینکه در دولت قبل شعار آزادی مطرح شد. باید کسانی سر کار بیایند و تعادلی میان این دو وضع برقرار کنند. من اعتقاد دارم که اگر وضع ناخوشایندی وجود دارد در نهایت مسئول این وضع قدرت اجتماعی و مدنی است؛ نهادها و مجموعه‌های مدنی در جامعه ما قدرت لازم، تشکل و یا فهم مقتضی را ندارند و یا آنها هم درگیر منافع شخصی و گروهی و مصلحت اندیشی های کاذب شده اند. به هر حال به نظر می‌رسد که ظهور یک جریان عدالتخواه قابل پیش بینی بود و من هم پیش از این پیش بینی کردم که شرایط برای ظهور یک پوپولیسم عدالتخواه فراهم شده است.

*ما در استقلال سیاسی در دنیا زبانزد خاص و عام هستیم، در بنیه دفاعی و امنیتی هم مثال زدنی هستیم و نمونه اش هم قدرت سخت نظامی ما و چهره‌های شاخصی مثل حاج قاسم سلیمانی است و هیچ شکی نیست که این قدرت مثال زدنی باید تقویت شود. حتی ما از این توانمندی در قدرت نظامی و امنیتی می‌توانیم برای سایر شئون حکومت داری الگو بگیریم و ببینیم که در این زمینه از چه گفتمانی تبعیت کردند و چه نیروهایی و با چه جهان بینی و نظم ارزشی و هنجاری پای کار آمدند.

۲۷۲۱۴