داعش، هر 48 ساعت چند حمله در جهان انجام می‌دهد؟

سی ان ان روز یکشنبه افزود: درسال جاری میلادی حملات مرتبط با داعش بیرون از جولانگاه آن و از اندونزی تا آمریکا وسعت یافته است. از هشتم ماه ژوئن حملاتی که برگرفته از این گروه یا مرتبط با این گروه بوده، از اندونزی ، بنگلادش، ترکیه و اروپا گرفته تا آمریکا شدت یافته است و هر 84 ساعت، چنین حملاتی در نقاط مختلف جهان روی می دهد.

سی ان ان در این گزارش، اطلاعات تارنمای ‘اینتل سنتر’ (IntelCenter) را که شرکت آمریکایی مستقر در واشنگتن دی.سی بوده که به مطالعه و بررسی گروه های تروریستی می پردازد، مورد تایید قرار داد که شدت یافتن حملات گروه تکفیری – تروریستی داعش در خارج از جولانگاه آن یعنی خارج از محدوده سوریه، عراق ، لیبی و صحرای سینا، طی این بازه زمانی فراتر رفته و شدت یافته است.

سی ان ان به نقل از اینتل سنتر گزارش داد: بیش از نیمی از حملات صورت گرفته در شهرهای بزرگی صورت گرفته که بطور معمول با تهدید حملات تروریستی مواجه نبودند.
تارنمای اینتل سنتر بیستم جولای 2016 با ارائه آماری گزارش داد: از زمان ایجاد گروه داعش در 29 ژوئن 2014؛ تا بیستم جولای 2016میلادی ، 73 حمله تروریستی الهام گرفته یا با حمایت از این گروه در 21 یک کشور جهان رخ داده که منجربه کشته شدن 965 نفر و مجروح شدن دوهزار و 797 تن دیگر شده است؛ این آمار شامل مناطق جنگی همچون عراق، سوریه و لیبی نیست.

سی ان ان در این گزارش گفت که بسیاری از کارشناسان و ناظران بین المللی افزایش موج حملات تروریستی در نقاط مختلف جهان را که گروه تکفیری – تروریستی داعش مسئولیت آنها برعهده گرفت، «متوجه پیشروی های چشمگیر نیروهای دولتی در عراق و سوریه و آزادی سازی شهر فلوجه عراق می دانند.»

گزارش این رسانه آمریکایی در حالی است که گروه تروریستی تکفیری داعش دست پروده حاکمان کاخ سفید و نتیجه دخالت ها و سیاست های جنگ طلبانه آن در سراسر جهان به ویژه امور کشورهای خاورمیانه و آفریقا بوده که اکنون گریبان حامیان و ایجاد کنندگان آن را گرفته است.

سی ان ان 28 تیرماه در پی آزاد سازی شهر فلوجه (26 ژوئن برابر با ششم تیرماه) از دست گروه تروریستی داعش اعلام کرد که این گروه تاکنون 40 تا 45 درصد از مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه را از دست داده است.
«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا نیز در همین تاریخ در مصاحبه با سی ان ان به صراحت گفت: داعش در عراق و سوریه در حال فرار است.

وزیر امور خارجه آمریکا در آن مصاحبه حملات تروریستی همچون تیراندازی در باشگاه شبانه «اورلاندو» آمریکا، واقعه «نیس» فرانسه و حمله به فرودگاه استانبول ترکیه را از «سر استیصال برای دشمنی دانست که حلقه اطراف خود را تنگ تر می بیند» و گفت که بازتابی از محکم نبودن این گروه در مقر خود یعنی سوریه و عراق است.

52310

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *