زنگنه فردا عازم وین می‌شود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از وزارت نفت، یکصد و هفتاد و یکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در شرایطی برگزار می شود که اعضای این سازمان در نشست اواخر سپتامبر (هفتم مهرماه) در الجزیره برای کاهش تولید نفت به سقف ٣٢ میلیون و ٥٠٠ تا ٣٣ میلیون بشکه درروز به توافق رسیدند.

قیمت سبد نفتی اوپک روز جمعه (پنجم آذر ماه) و در آستانه نشست اعضای اوپک با ٣٤ سنت کاهش به ٤٤ دلار و ٨٨ سنت برای هر بشکه رسید.

خالد الفالح، وزیر انر‍ژی عربستان سعودی، روز یکشنبه (هفتم آذرماه) بر پایبندی ریاض بر موضع خود درباره توافق الجزیره تاکید کرد و گفت: توافق کاهش تولید نفت به روند توازن بازار سرعت می بخشد.

وی در ساختمان مرکزی شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو عربستان به خبرنگاران اظهار کرد: من بر این باورم که بازار نفت حتی در صورت مداخله نکردن تولید کنندگان نفت در آن، در سال ٢٠١٧ متوازن خواهد شد.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، نشست ١٧١ اوپک نشست سختی خواهد بود و اعضای اوپک با پایبندی به توافق الجزیره و اجرای آن می توانند قیمت نفت را به محدوده ٥٠ تا ٥٥ دلار برای هر بشکه برسانند.

١٤ عضو اوپک هم اکنون ٣٣ میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز نفت تولید می کنند که برای رسیدن به توافق الجزایر باید یک میلیون و ١٠٠ هزار بشکه از این میزان کاهش یابد.

35223

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *