وزیر ارشاد: انگ‌زنی و شایعه در جامعه بدون گفت‌وگو تقویت می‌شود

به گزارش خبرآنلاین همایش ایران فرهنگی در جهان امروز دقایقی پیش با حضور صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمع زیادی از اصحاب فرهنگ و هنر کشور در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکر از حضور اصحاب فرهنگ و هنر در این مراسم گفت: اصولا اصحاب فرهنگ و هنر با فضیلت و دارای طبیعتی انسانی هستند. این گفت وگو را من در ابتدای حضورم در وزارتخانه و در ابتدای دولت شعار دادیم که بنای ما گفت وگو ، مدارا، درک هم و کاهش عصبیت و افزایش اشتراکات است.

صالحی امیری گفت: چهار کانون هر جامعه که می‌توانند منبع هم گرایی باشند ابتدا نخبگان اصحاب فرهنگ، هنر و دانش و علم و اگاهی هستند. کانون دوم رسانه ها هستند که بستر انتقال نگاه نخبگان به متن اجتماعی و حلقه واسط قدرت و مردم هستند. کانون سوم حاکمیت و دولت که در واقع اصل تحولات هستند و کانون بزرگ که به مثابه اقیانوس جوشان هست جامعه و مردم هستند.

وی درباره ایجاد رابطه منطقی و عقلانی بین این کانون‌ها گفت: همه تجربیات جهانی نشان می‌دهد برای اینکه جامعه منسجم، پاک و دوراندیش و کل نگر داشته باشیم لازمه تعامل حاکمیت، رسانه، مردم و نخبگان هستند. به تعبیر من این تاکید در نشست امشب نمادی از ملت ایران هستند که می‌توانند زبان گویای انتقال صدای مردم و انتقال به دولتمردان و برعکس و رسانها منتقل کننده ان هستند. ما بجای اینکه در شرایط غیراخلاقی باهم سخن بگوییم و پیامهای نامربوط بفرستیم بهترین مسیر تداوم حیات فرهنگی جامعه گفت و گو مستقیم است که به افزایش اشتراکات و کاهش عصبیت و فضای نقد و شکوفایی و پویایی و جهش می شود.

وی اظهار داشت: جامعه ای که گفت وگو ندارد خشونت و ناامنی و تخریب و انگ زنی و شایعه تقویت میشود اما برعکس ان هم حاکم است. فلسفه آغاز این گفت وگوها شما با دولتمردان و در مرحله بعد اصحاب فرهنگ و موسیقی و هنر باهم است و این فرایند ادامه یابد و تخریب و انگ زنی کم و برادری و هم دلی و هم نوایی زیاد می‌شود گفت وگو فضیلت دائمی است که باید ادامه یابد.

پس از سخنان وزیر ارشاد هم اندیشی اصحاب فرهنگ و دولت آغاز شد.

/6262

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *